| sageteldurasel123456789 a întrebat:

Am o planta de capsun in ghiveci si are un stolon. Am vazut pe internet ca pe un stolon poate creste mai multe plante de capsun. Cat de mare poate creste acel stolon? Poate ajunge la 2 metri?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Stolonii ajung de obicei la 25-30 cm, asta insa pe teren liber, nu in ghiveci. După ce a prins rădăcini serioase, il poți separa de planta mama.

| darrio2007 a răspuns:

2 metri? Dar ce e, mă, pom? In jur de 30 de cm. Nu ai vazut niciodata asa ceva?

| relian a răspuns:

Stolonul este de fapt o alta planta,crescuta din planta mana sa-i zic asa.
Deci va creste la marimea unei plante de capsun,aia e tot.
Capsunul are aceasta proprietate,desi mai toate plantele o au,dar el in masura mai mare, anume de a face radacini f usor la contactul tulpinilor cu pamantul.
Deci capsunul ala normal, sau cum sa-i zic ca sunt si plante care nu fac stoloni laughing deci asta care face, au sau fac mai multe tulpinite care sunt taratoare, sunt asa ceva gen lastari, care stau pe pamant de regula.Acestia la contactul cu pamantul sau cu ceva material, si ceva umiditatea prind radacini.
De regula acesti stoloni nu-s buni, in sensul ca nu este bine sai mentii pe planta, asta daca vrei sa obtii capsuni mai mari si de calitate.
Deci stolonii se indeparteaza si se cauta sa se mentIna doara planta.In plus de asta stolonii aia pot impanzi terenul din jur,iar nu este bine pentru ca apar mai multe plante la unitatea de suprafata, mai multe plante inseamna mai putin hrana pentru ele.

Deci pe un stolon nu cresc mai multe plante de capsun laughing cum ai scris tu.
Pe o planta de capsun cresc mai multi lastari numai stoloni, care pot prinde radacini ok?
Sper ca esti lamurit acum cum stau lucrurile.

Daca vrei sa obtii mai multe plante, atunci lasi acele tulpinite (stoloni) sa prinda radacini si cand au deja frunzulite se detaseaza, se taie, se scot din pamant sau unde sunt ele si se planteaza in alt loc.
Deci stolonii se mentin doara daca doresti sa inmultesti plantele de capsun.