| MiticaX3 a întrebat:

Vreau sa construiesc un solar 30 lungime 8 latime. Cum calculez corect unghiul de 90°? Pun 4m latime cu 5 lungime si diagonala 5? Sau trebuie alte numere la aceste dimensiuni?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

3, 4 si 5 poti lua, precum si multipli lor.
Avand 8 metri latime, poti masura 6, 8 si 10.
De asemenea poti masura laturile exact si reglezi din diagonale. Daca ai doua laturi de 30 si doua de 8, iar diagonalele sunt egale, ai toate 4 unghiurile la 90.

| mihai69 a răspuns:

De numere pitagoreice ai auzit?
Catetele de 3 și 4 metri, ipotenuza de 5.

| doareu68 a răspuns (pentru mihai69):

Asta am vrut sa scriu si eu, dar nu mai e nevoie, doar ca la noi, garantez ca nu stiu f multi sa aplice aceasta Regula!

| StoicAnalysis a răspuns:

Ce unghi? Nu trebuie sa iei in calcul unghiuri perfecte de 90 de grade laughing. Iti trebuie o ruleta de 30m, si materialele pentru solar. Nimic mai mult. Pe bucata ta de pamant, iti faci masuratorile de dreptunghi cu masuratorile spuse de tine, si pui semn la fiecare metru sau doi metri, unde va fi pus scheletul pentru solar. Apoi tot ce trebuie sa faci, e sa pui bucata aia mare de nailon peste schelet. Cauta niste videoclipuri pe Youtube pentru referinta. Nu iti trebuie sa calculezi unghiuri perfecte sau alte chestii complicate. Faci un solar, nu o casa.

| adryang78 a răspuns:

Ai nevoie de patru țăruși și sfoară pentru tot perimetrul. Încadrezi perimetrul cu sfoară, la ochi, la unghi cât mai drept, apoi tot cu sfoară tragi diagonalele. Ca să fie în unghi drept, acestea trebuie să fie egale. Câțiva centimetri diferență între ele nu este un capăt de țară, e doar un solar. Dacă diferența este mai mare de 30 de centimetri, scoți cei doi țăruși de pe latura scurtă și îi muți astfel încât să reduci diferența.

| MiticaX3 explică (pentru adryang78):

Multumesc de raspuns