| TiberiuFasole a întrebat:

Am zis sa incerc primul anime si m-am apucat de tokyo ghoul si am vazut primele 2 sezoane, doar ca nu inteleg ceva. Ce-i The Manga? Ca sa continui Tokyo Ghoul la ce trebuie sa ma uit? Sar direct la tokyo ghoul re?

Răspuns Câştigător
| AlexDarius3 a răspuns:

Manga sunt benzi desenate japoneze la care unele anime-uri te obligă oarecum să citeşti manga ca să îţi dai seama de ce se întamplă pe parcursul urmatoarelor sezoane pentru că ei nu explică în anime ce se întâmplă între timp. Faza cu Tokyo Ghoul RE este următoare : Tokyo Ghoul RE este unul din acele sezoane care te obligă să citeşti manga ca să îţi dai seama de ce se întâmplă între timp pentru că Kaneki pot să zic că deja e un personaj secundar, dar în schimb o să apară un nene pe nume Haise care este de fapt Kaneki şi este în grupul ăla de vânătoare a ghoulilor. Ori citeşti manga care e lungă ori îţi dau un mare spoiler ca să nu te plictiseşti.

8 răspunsuri:
| Alexuţ02 a răspuns:

Manga sunt benzile desenate, aşa spui în japoneză la benzi desenate, "manga".

Cât despre anime-ul ăla, nu l-am văzut, nu am detalii.

| teo530 a răspuns:

Dacă vrei îţi mai dau câteva animeuri. Poate şi seriale şi filme horror?

| AlexDarius3 a răspuns:

Văd că vrei deci să-ţi dau un spoiler gigantic, cel cu jumătate alb - jumătate negru din RE adică Haise ( o să înţelegi tu la cine mă refer) e Kaneki, însă cu memoria ştearsă, la finalul sezonului 2, urmează o bătălie între Arima şi Kaneki, însă episodul se întrerupe BRUSC, în manga însă ne spune că, Kaneki n-a avut nicio şansă împotriva lui Arima şi că a fost înjunghiat în cap şi în ambii ochi, pierzându-şi memoria, ce se întâmplă în Tokyo Ghoul :re, se întâmplă la 2 ani după incidentele din primele 2 sezoane, unde Kaneki devine Haise Sasaki, deoarece Arima i-a dat o identitate nouă şi un nume nou, iar de aici începe povestea propriu-zisă, prin episodul 10 sau 12 din acest sezon, pe la sfârşit o să-l poţi vedea pe Kaneki cum îşi recuperează amintirile însă nu redevine acel Kaneki din sezonul 1 sau 2, ci devine Black Reaper, o personalitate extrem de crudă şi nemiloasă. După mai avem de aşteptat încă 12 episoade care apar în Octombrie deci da.

| teo530 a răspuns (pentru AlexDarius3):

Deci asta s-a întâmplat. Am terminat acum 2 luni tokio ghoul, dar nu înţelesesem cum şi-a pierdut kaneki memoria. Ştiu că va mai avea loc o luptă între kaneki şi arima cu kaneki câştigător(într-un fel), şi apoi devine regele cu un ochi şi îşi formează propria lui organizaţie "capra neagră". În octombrie anul ăsta apare sezonul 4?

| AlexDarius3 a răspuns (pentru teo530):

A apărut deja primul episod din sezonul 4. Prima dată apare un asiatic care zice ceva 2 minute dar treci peste dacă vrei că e neimportant.

| teo530 a răspuns (pentru AlexDarius3):

A mersi. Mă pun pe vizionat.

| AlexDarius3 a răspuns (pentru teo530):

N-ai pentru ce happy!