NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Acum că vin sărbătorile, aveţi de gând să sacrificaţi (pe lângă porc) un copac sau veţi alege o variantă alternativă (un brad artificial, un brad viu în ghiveci sau în curte, un ficus, un tablou, nimic...)?
http://youtu.be/-AUE4ZrMItI

138 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Mă bucur să văd că sunt mulţi oameni practici, binevoitori şi cu imaginaţie. happy

NOname
| NOname explică:

Un articol interesant:

http://republica.ro/......de-plastic

NOname
| NOname explică:

...sau http://www.facebook.com/......762324015/ :))

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......512614089/ :D

NOname
| NOname explică:

Un brad de Crăciun pe care copiii îl găsesc irezistibil:
http://republica.ro/......rii-disney

NOname
| NOname explică:

Http://www.greenpeace.org/......l-in-pace/

regis
| regis a răspuns:

Nu, am un brad artificial, dar din comoditate, nu din motive ecologice. Dimpotriva, ma enerveaza ipocrizia "ecologistilor" si am si argumente in acest sens:
- un brad "ecologic" este un brad din plastic, deci facut din petrol, prin procese chimice, deloc ecologice.
- in ultima vreme, un brad natural este cel mai adesea un brad crescut in pepiniera, timp de cativa ani, iar dupa taiere sunt inlocuiti imediat, altfel afacerea s-ar inchide odata cu recolta. Asta inseamna ca pepiniera va fi mereu acoperita de o mica si tanara padure artificiala. Daca vom inceta sa mai cumparam brazi, pe suprafata respectiva nu va creste o padure, ci va ramane defrisata.
- o alta categorie de brazi sunt doar varfuri de brad, care nu au o alta utilizare.
- ce se intampla cu brazii care nu ne impodobesc casele de craciun? Stim foarte bine, sunt taiati de straini si carati cu trenurile si cu vapoarele din tara, sub forma de cherestea. Aceiasi straini care va cer sa fiti ecologisti.
Deci acest gen de ecologie este sau nu o ipocrizie?

| Adry05 a răspuns:

Am brad artificial de aproximativ 5 ani, ma preocupa problema disparitiei padurilor si incerc pe cat posibil sa evit consumul inutil al acestei resurse.

| NOname explică (pentru Adry05):

Foarte bine.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru NOname):

Dar Eminescu spunea:'de tai din codru o ramurea, ce-i pasa codrului de ea! Eminescu era ecologist sau derbedeu?

| NOname explică (pentru oprescudorin11):

Era poet.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru NOname):

Codrul sau Eminescu? Eminescu, tare mi-e teama, nu a studiat ca voi ecologia.Se mai dadea mare filozof!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru NOname):

Apoi ce? Poetii au voie sa vorbeasca si cu prostii?

| NOname explică (pentru oprescudorin11):

Nu ştiu de poeţi, dar văd că tu te ţii numai de ele. Ai o logoree continuă.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Adry05):

Crezi ca daca eviti tu este suficient?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru NOname):

Incercam sa pudrez si eu socetatea, ca si tine! Uite cati rataciti ai adunat la o singura intrebare!
Meriti un premiu! Ar trebui sa te puna politicienii sefa de campanie electorala.Mergi sigur la castig.

| Adry05 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu, normal ca nu, dar poate ca mine gandeste si altcineva. Eu ma simt impacata ca macar familia noastra salveaza anulal un copac si altii prin economisirea hartiilor. Stiu ca nu ai cum sa intorci toata lumea spre o viata mai ecologica, dar macar eu la mine acasa si-n mediile apropiate incerc si de asemenea incerc sa-i influentez si pe altii.

| dannys a răspuns:

De 5 ani numai brad artificial.

| TheCritic a răspuns:

Afara, in ghiveci, am 2 braduti pe care ii includ in decorul tematic iar in interior un brad artificial pe care mai pun cateva crengute de brad natural doar pentru miros. happy
N-are rost sa omoram porci si copaci doar pentru propria noastra satisfactie/distractie.

| NOname explică (pentru TheCritic):

Aşa e. Putem să ne simtem bine şi fără să fim distrugători.

| Kanpeki a răspuns:

Brad artificial.

| William a răspuns:

Nimic.

| Kaℓi a răspuns:

Cand eram mica, tatal meu se straduia in fiecare an sa procure cel mai frumos brad happy ori era foarte inalt si bogat, ori argintiu...
De cand sunt eu cea care ia decizii, am impodobit mereu un bradut artificial. Intai unul de doua palme, de tinut pe masa, luat din florarie, apoi unul de un metru si ceva, care arata chiar exagerat de artificial.
De cativa ani imi confectionez cate un bradut din diverse: carton cu beteala, sarme, conuri de brad, sfori muiate in aracet, globuri atarnate, veioze cu abajur de hartie verde in forma de brad. E distractiv, ecologic si e deja traditie happy

| NOname explică (pentru Kaℓi):

Ce frumos! love struck Dragă de tine!

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

In ultimii ani am facut artificial si parca a lipsit ceva, mirosul ala big grin Anu asta il fac tot pe ala artificial, dar iau si unul in ghiveci, am gasit pe olx pana-n 50 de lei, e micut, dar dupa-l plantez

| Valientin a răspuns:

Nimic porcul se taie injunghiat doar cand e mort se leaga de un copac atarnat cu capul in jos sa se scurga sangele si sa il prajesti mai bine ( arzi)

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Valientin):

Nu ai invatat la lectia de ecologie ca porcul are ca si omil o gramada de fiinte care se agata in lantul lui trofic? Omori tu sau altii un porc, omori o gramada de bacili, tot felul de virusi, lasi lupul nemancat, apoi sunt si paraziti. Practic distrugi o ZA din lantul trofic! Cum sa prajesti o fiinta? Chiar nu iti este mila?
Nu stiu ce sa mai cred! E absolut inacceptabil!

| Inferno a răspuns:

Am sa iau un brad deja taiat, in felul asta nu sacrific nimic.
Idem si pentru porc, unde am sa mananc unul deja mort.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Natural ca intotdeauna

| mihai69 a răspuns:

Din păcate, copacii sunt deja sacrificați. Nu crezi? du-te la orice supermarket! Acum, crezi că mai are vreo importanță dacă înainte să ajungă lemn de foc îl ținem și prin casă vreo două-trei săptămâni?

| NOname explică (pentru mihai69):

Dacă nu va exista cererea, va dispărea şi oferta (treptat).
Comercianţii s-ar arde la buzunar un an, doi şi s-ar învăţa minte.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru mihai69):

N-ar fi mai bine sa taiem toti copacii si sa punem in loc copaci de plastic?
Si toti porcii si sa facem numai porci de faianta, cum erau vacile alea de la televiziunea romana?
Hai ca sa regandim natura!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

.poate! Citisem undeva un articol, comerciantii din piete erau bucurosi ca romanii prefera si brazi eco adusi din afara la preturi cel putin 2 -3 ore mai mari decat obisnuiti.In plus tin la pret, pentru ca ceea ce nu se vinde ii duce peste granita in Repbluca Moldova, pentru ei sarbatoresc Craciunul pe stil vechi!

| Raphael a răspuns (pentru NOname):

"Dacă nu va exista cererea, va dispărea şi oferta (treptat)." Asa, si? Du scenariul pina la capat. Vor creste, probabil, paduri dese - ca doar romanul e "frate cu codrul" - paduri in care vom merge sa facem (sau sa vizionam) enduro sau off road. Si nu va mai fi nici o problema de ecologie nici pentru tine, nici pentru ipocritii care clameaza zilnic NATURA, gen Greenpeace sau Vier Pfoten.
Sa nu te superi ca am alta parere, dar v-ati invatat sa consumati pe nerasuflate tot ce va zice you tube sau facebook, fara sa filtrati, fara pareri proprii, ca o armata care marsaluieste pe traseul parsiv stabilit de strategii care se ofera sa gindeasca ei si pentru vulg.
Exista si uniforma pentru aceasta armata... nu-i asa ca esti imbracata in salopeta minerilor americani, si nu-i asa ca te simti libera? Ai observat ca 80% din populatie poarta exclusiv blugi, chiar si varsta a treia? Dar toata lumea huiduie uniforma scolara sau matricola?
Lucrez intr-o firma de top, cu fite si, implicit, cu mofturile momentului. Aproape toti colegii si-au setat la sfirsitul mail-ului "Before printing this e-mail, please consider environment protection.", in nici un caz pe romaneste, ca e cih, Iar dimineata fata de la curatenie arunca intre 5 si 10 kg de rebuturi la gunoi. Maculatura, "NOname", care se face din copacii salvati de tine!
Asta numesti tu ecologie? Florile nu se cultiva si nu se recolteaza tot pentru placerea noastra meschina, a oamenilor? Si tin chiar mai putin decit brazii...
Dar la iahting sau alte sporturi de pe apa te-ai gindit? Ai idee cit deranj provoaca pestilor sau pasarilor flota aceea disperata, care alearga pentru locul I?

| NOname explică (pentru Raphael):

Nu înţeleg de ce eşti aşa de pornit pe mine. Ai probleme cu sistemul nervos?

Culmea ar fi să ţi se tragă de la poluare.hee hee

| Raphael a răspuns (pentru NOname):

Pacat, dar imi dau seama ca e exact raspunsul la care trebuia sa ma astept. Vad ca mi-ai dat si vot de blam! Dar stii de ce sint totusi multumit? Pentru ca nici nu te-ai omorit sa demontezi macar una din afirmatiile mele. Zicea cineva ca "insulta este primul semn al infringerii".
Si nu pe tine sint pornit, ci pe ignoranta, snobismul ori falsitatea - sau toate la un loc - din care se compune viata secolului nostru, fara sa sesizati ca sint sugerate si incurajate perfid tocmai pentru a fi mai usor de condus. Manipulare se numeste!
De "liberul arbitru" ai auzit? Chiar nu urla in tine, cerindu-si dreptul sa aiba propriile pareri?
Imi esti simpatica si chiar nu am intentia sa ma iau de tine, cum zici. Dar daca vrei o explicatie mai pe clara a raspunsului anterior, gandeste-te la sumele uriase care se misca in industria lemnului (mobila, cherestea, sau incalzire). Nu crezi ca au bani de cei mai buni strategi in afaceri. Cantitatea de lemn recoltat nu vor s-o scada, dar sesizeaza totodata ca suprafetele scad. Si automat sintem perceputi ca si concurenti. Ne urasc si pe noi si traditiile noastre. Si aici intervin psihologii, specialisti in manipulare, care ne spun cum sa ne compromitem sarbatoarea cu putin plastic. Astfel lasam puietul in pace, iar cind actualele paduri se vor fi epuizat, deja vor fi crescut bradutii pe care ne-au explicat cum sa-i ocrotim... Si astfel dau de lucru si prietenilor din industria extractiva, fiindca plasticul pseudopomilor este facut din petrol... QED.
Ar fi chiar interesant de aflat care e anual procentul bradutilor din totalul taierilor dintr-o tara.
Camil Petrescu, parafrazind-ul pe Nietzsche, zicea: "cata cunoastere atata drama".
Sper ca macar acum nu te-am suparat cu raspunsul meu!

| NOname explică (pentru Raphael):

Raphael dragă, chiar nu realizezi că te cerţi singur? Fantasmele din capul tău nu îmi aparţin.
Dacă vrei să-ţi scuzi cumva dorinţele distrugătoare asociate Crăciunului, o poţi face şi într-un mod neofensiv.
Iar, eu una, nu am impus nimic nimănui, doar am întrebat cine ce preferă. Puteai să răspunzi simplu şi atât.

| Fatamuntilor a răspuns:

Brad natural, doar stau la munte!
Cat despre porc...cred ca am sa, fur'' unul din ferma de jucarie a piticului meu laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Bradutul asta e bun? cred oricine si-i permite
ttps://...563086530/
Nu trebuie instalatie consuma curent, nici globuri -se sparg, nici bombonele, faci carii!
Deci... cu care pomisor,, votezi''? =))

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

E bun tare şi brăduţul tău, original, compact, dar tocmai am adjudecat rolul brăduţului Cristinei. O împodobim cu fundiţe şi o să avem cel mai frumos şi eco brad.batting eyelashes

| Birlik65 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

laughing.tare asta haha.

| LoveSleep a răspuns:

Nu văd rostul în a "împodobi" un pom, fie el artificial sau natural, dar o s-o fac oricum, măcar voi avea la ce să mă holbez noaptea... tavanul începe să crape de la privirile mele insistente.

| Frank51 a răspuns:

La brad artificial ai avantajul ca nu trebuie sa il cumperi in fiecare an, la brad natural ai avantajul ca este mai frumos si ca miroase specific. Una peste alta as merge pe brad natural, dar totul depinde de ai mei. Daca ei vor artificial nu am nimic in potriva. Cat despre porc, da, o sa cumpar unul la mijlocul lunii, si o sa fie sacrificat, nu de mine desigur, probabil o sa fiu in casa cu muzica la maxim, sa nu il aud. De obicei nu mananc nimic din carne de porc, in afara de sarmale, chiftelute, sa zicem carnati, in rest nimic. Nu am timp sa vad clipul acum, o sa incerc maine.

| OldSoul a răspuns:

Artificial, nu e suficient ca padurea dispare pe zi ce trece? Sa mai "ciordim" si brazi de Craciun...
Oricum sunt destui care ii taie, si sfarsesc nevanduti si aruncati prin ghene...
Trist dar adevarat.
Sa pastram un moment de reculegere pentru toti brazi "sacrificati" care nu vor ajunge nici macar sa fie impodobiti cum merita sad

| Doub a răspuns:

Brad natural, am o problemă cu cei artificiali.
Desigur, la vară mergem să plantăm.

| RainmakerX a răspuns:

Nu sunt sigur daca o sa impobobesc bradul anul asta... Am un brad artificial care asteapta sa fie impodobit dar mi se pare aiurea... Chiar daca l-as face atunci cui i-ar pasa? Stiu ca este un obicei frumos si toate cele dar in locul in care l-as pune l-as vedea numai eu.
Chiar daca as avea invitati, acestia nu ar vedea bradul intrucat nimeni nu vine acasa la tine de sarbatori cu gandul *unde ti-e bradul*

Totusi o sa impodobesc un brad. Stau la casa... am unul destul de mare in gradina. Asa o sa vada si vecinii/cei care trec pe strada ca am impodobit ceva. Un brad in casa mi se pare o pierdere de spatiu. *in cazul meu* *chiar daca am spatiu in casa unde l-as putea pune lejer*

Deci nu ma complic cu un brad artificial sau in ghiveci. O sa-l fac frumos pe cel din curte si gata. S-a rezolvat problema.

Succes! ^_^

| Oana92 a răspuns:

Am brad artificial de multi ani. Mi se pare inutil sa tai un pom in fiecare an pentru 2-3 saptamani. Iau cateva crengute din piata pe care le impodobesc si le pun sub brad, pentru miros happy

| oprescudorin11 a răspuns:

Pai firma aia din Austria taie paduri intregi zilnic si noi ne strofocam o data pe an sa taiem un bradut? Nu inteleg.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru oprescudorin11):

Odata pe an... asta sa crezi tu!
Se taie paduri intregi in fiecare an, se fura lemne de foc si de constructii, ma mir ca nu stii acest lucru!
Nu ar fi o problema de bradutul ala, dar se taie multi, sunt care nu isi permit, iar comercianti ii arunca dupa sarbatori (nefolositi)
Alternativa de compromis ar bradutul in ghiveci!
edit.Te-am scutit de efort si am dat cautare pe googal pentru tine.
Lectura placuta

http://www.hotnews.ro/......silvic.htm

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Placut? Cui crezi ca-i place asta? Apoi nu inteleg, brazii oricum au fost taiati, cum spuneai, oricum nu se vand toti si noi facem pe ecologii?
Merci de informatii.

| Birlik65 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Da.dar si pun inapoi puieti..deci ace; le paduri sunt speciale pentru taiat. pomi de craciun.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Birlik65):

Un fel de clone crescute ca sa facem transplanturi fara a face rau cuiva?

| oprescudorin11 a răspuns:

In germana 'schwein' inseamna porc. Firma aia austriaca care lucreaza sub acoperire cu Iohannis al nostru se numeste :schwei/etc.
Intai lamureste asta, apoi arunca 'bombe echologice '!

| oprescudorin11 a răspuns:

Sunt de acord cu ecologistii!
Nu mai tai plante (le mananc pe alea moarte deja), nu mai tai si nu mai ard copaci vii, doar cei uscati, nu mai vreau femei vii, doar moarte si impataiate, reconditionate, mai mult, ma gandesc sa merg mai departe!
Vreau numai minerale!
Dar daca si alea au microbi in ele si ii chinui pe bietii microbi? Ca am bila tare, distruge si virusii! Ce ne facem?
Nu pun ghiveci in curte! Apelez la dreptul plantelor la libertate, la dreptul plantelor! Cum sa tii un leu inlantuit?
Cum sa stramuti un ficus in ghiveci? De ce ficusaul are mai multe drepturi decat bradul, sau cumva vrei sa faci diferenta intre evrei, negri, omu' alb, plante, microbi si virusi!
Toti trebuie sa avem drepturi egale!
Trebuie apelat la UE sa stabileasca clar:ce drepturi are porcul, bradul, Ficusul, salmonela (ca e si ea vietate ), sau virusul SIDA(ce daca a fost facut in vitro nu are drepturi?).
Sau chiar ati innebunit?

| OoBunnyoO a răspuns:

Artificial. Nici nu imi mai amintesc cand am avut brad natural. Ai mei cu brad artificial m-au invatat si de cand m-am mutat de acasa tot brad artificial folosesc. Mi se pare inutil sa dai atatia bani pe un brad pe care il arunci dupa cateva saptamani, iar intre timp mai face si mizerie. Brazii naturali arata si mai bine (nu au frunzele rare, nu sunt prea pitici/prea inalti, nu stai sa ii cauti cu orele) si plus de asta, cel mai important, pisicile nu simt nevoia sa il manance. laughing Iar daca vreau sa miroasa a brad, iau un deodorizant de camera cu aroma asta.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Vorbeai de pisicile 'primei doamne"? Pai aia are de la guvern(banii vostri) inca 5000L pentru o viata ecologica!

| OoBunnyoO a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Brazii artificiali arata mai bine* big grin

| OoBunnyoO a răspuns (pentru oprescudorin11):

Vorbeam de pisicile mele, ca nu risc sa isi sparga matele cu brazii naturali.
Cat despre guvern, nu cred ca am comentat nicaieri ca am optat pentru brad artificial din motive ecologice.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

De ce-ti faci griji atunci? Dar si mie imi plac pisicile si nu le-am vazut mancand brazi sau patind ceva din cauza lor. Chiar nu te inteleg.Sau poate visez si nu stiu.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru oprescudorin11):

Pisicile mele mananca brazii si orice planta pe care o prind. Am avut crengute de brad pe care au incercat sa le roada. Iar acele de brad le pot intepa intestinele, plus de asta sunt toxice.

Daca stai la casa, pisicile nu vor face chestia asta, pentru ca mananca iarba de afara. Dar daca stai la apartament si nu ai iarba constant pentru pisici, mai mult ca sigur incep sa roada plantele. Mai ales iarna cand este destul de greu sa faci rost de iarba sa le dai.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Poate le lipseste ceva din alimentatie.Nu stiu. Dar o pisica nu se va ineca niciodata cu un os de peste, pasare, asta o stiu. La caini se mai intampla. Poate ca le hranesti doar cu bobite si asa le-ai educat. Aici nu mai stiu.
Pisica mea mananca orice, si vaneaza(mai prinde cate un porumbel, nu-mi place) dar asta este.Are acel instinct prezervat de felina adevarata.Desi este afectuoasa, blanda, stie sa toarca. Poate sa o fi prins-o si rontaind iarba. Stie ea ce trebuie sa faca pentru a subzista.Am incredere totala in instinctele unei pisici.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu se ineaca cu ele, le inghit, dar frunzele de brad le pot sparge intestinele.
Iarba le lipseste, asa cum am spus un pic mai sus. Pentru ca in apartament este greu sa faci rost de ea constant, asa cum au ele nevoie, plus de asta o prefera mereu foarte frageda. Iar in timpul ierinii este greu de obtinut asa ceva.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Daca tu stii asta, iti cunosti mai bine pisicile.Ma dezarmezi total cu argumentele tale, stiu ce este sa iubesti o fiinta.Dar restul plantelor din casa nu ti le rontaie?
Poti cultiva si iarba in apartament, o semeni si o uzi in cateva ligheane pe balcon.Di le-ai dat si satisfactia asta. E un motiv interesant insa sa renunti la brad, dar aproape convingator.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru oprescudorin11):

Dupa cum spuneam, rontaie toate plantele. Inclusiv florile din ghiveci ale maica-mii, buchetele de flori etc. Am avut peste zece pisici de-a lungul vietii, toate in apartament, toate au facut chestia asta.
Da, am iarba plantata in balcon, dar dupa cum spuneam nu creste atat de repede pe cat au ele nevoie si daca gasesc ceva mai proaspat, o alta planta, un buchet de flori, un brad, fug imediat acolo.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Interesant! Am sa ma consult maine cu prieteni iubitiori si detinatori de pisici, sa-mi dea o explicatie sa sa-mi spuna daca cunosc cazuri similare.