| DenisaNicoletaG a întrebat:

Ai un motto dupa care te ghidezi in viata? tongue

39 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Compasiunea care nu te include și pe tine nu e compasiune. Un fel de iubește-te pe tine întâi, altfel nu ai cum să îi iubești pe ceilalți. Dacă ai grija lor înainte de a ta de fapt ești ipocrit și cauți modalități 'prin care să le înșeli vigilența, să profiți cumva de situație. Și atunci prietene ești un om mort. Nu mai are niciun sens să trăiești când iubirea nu mai e scop și devine mijloc.

| HazelEyes77 a răspuns (pentru Bacemi):

Daca eu ca om nu m-am ajutat intai pe mine si nu m-am pus pe pri mul loc ce naiba sa ti ofer tie daca nu am nici pentru mine? Geva de genul.

| Bacemi a răspuns (pentru HazelEyes77):

Exact. Trebuie să îți umpli rezervorul de iubire ție și abia apoi poți oferi. Dacă ești gol nu merge. Iar când amândoi sunt goi e dezastru. Fiecare așteaptă de la celălalt. Când trebuie de fapt să își găsească sursele lui. Și să vină cu iubirea în relație. Nu să fie cerșetor.

| HazelEyes77 a răspuns (pentru Bacemi):

Asta e problema, asteptam de la altii ce trebuie sa gasim in noi de fapt. Divinitatea, adevarul iubirea, si raspunsurile la toate intrebarile tale cele mai arzatoare sunt de fapt in tine. Cand ajungi sa realizezi asta esti cel mai puternic, traies ti prin tine insuti esti eliberat de toate dogmele, superstitiile si prostia lumii asteia. Si atunci ai de unde da si celorlalti. Cunoaste te pe tine insuti. Dar cati sunt disponibili s o ia pe calea asta? Ilumineaza te intai pe tine daca vrei sa sa i scoti pe ceilati din bezna! Stiu, m-am cam indepartat de la subiect. S orry.

| whatevernvm a răspuns:

Futi nu **** vremea **** trece. Un fel de carpe diem

| RAY a răspuns:

Pntru cei care ma citesc le dedic acest citat

Să nu crezi nimic din ce ai citit sau ai auzit, chiar dacă am spus-o chiar eu, dacă nu este în acord cu propria ta gândire şi cu propriul tău bun simţ.
asta imi place mult
Buddha:"Nu trai in trecut, nu visa la viitor, concentreaza-ti toate eforturile in prezent."

| Bacemi a răspuns (pentru RAY):

Aia prima e genială. După ea mă ghidez și eu.

| RAY a răspuns (pentru Bacemi):

Din pacate uitam cand gresim si repetam trecutul

| HazelEyes77 a răspuns (pentru RAY):

Bine spus Ray ma regasesc in ce ai afirmat.

| RAY a răspuns:

Budismul e nu e religie e o filozofie, buddha fiind agnostic

| cyupaku a răspuns (pentru RAY):

BUdismul este o religie

| RAY a răspuns (pentru cyupaku):

Religia este credința în supranatural, sacru sau divin, și codul moral, practicile de ordin ritual, dogmele, valorile și instituțiile asociate cu această credință. În cursul dezvoltării sale religia a luat un imens număr de forme în diverse culturi sau persoane.
budismul are 2 ramuri cel estic si cel vestic

| cyupaku a răspuns (pentru RAY):

Tu vorbesti din auzite sau din carti, pe cand eu practic aceasta religie de 12 ani

| RAY a răspuns (pentru cyupaku):

De pe wiki, nu o pratic ca am scris un citat asta nu ma face budist, nu am nici o religie, credinta, dogma etc

| cyupaku a răspuns (pentru RAY):

Nu te-am declarat budist, sustii chestii care nu stau intocmai si faci inscrisuri de pe lucruri pe care le iei de pe wiki, nu le practici

| RAY a răspuns (pentru cyupaku):

Nu sutin absolut nimic, era pur simplu un citat atat, m-am documentat despre budism sunt multe de invatat desigur

| RAY a răspuns:

Exista doua forme de budism vestic /estic /eu merg spre cel vestic =cel care e doar o filozofie atat, vezi citatul de acolo, daca eu in stiinta nu am regasit ceea ce afirma budismul voi merge pe calea stiinteti, desigur ca nu sunt de acord cu tot ce afirma budismul, in lipsa dorintelor care e rostul vietii? cred ca el se refera la lacomie, si acest lucru e bine de invatat, nu am practicat niciodata budismul ca idee, dar nu am o credinta fata de budism

| RAY a răspuns:

Asta cu artele martiale e o idee foarte buna

| Nemessys a răspuns:

Miaw :3

| Supicadepui a răspuns (pentru Nemessys):

Ham

| Nemessys a răspuns (pentru Supicadepui):

Hopaaaaaaaaaaaaaa. Esti cine cred eu ca esti? big grin

| Supicadepui a răspuns (pentru Nemessys):

Mai, deci nu cred. Nu cred ca inca ma mai stii.

| Nemessys a răspuns (pentru Supicadepui):

Cum sa te uit? xD

| WaterDrop a răspuns:

"Daca capacul de la toaleta este ridicat cand vii de la munca, sigur te-a inselat!"

| HazelEyes77 a răspuns:

Traieste ca si cum ai muri maine, invata ca si cum ai trai vesnic- gandhi!

| CleanHeart a răspuns:

Nu

| Staind a răspuns:

"Niciodata sa nu-ti bagi p in viata ta, ca s-ar putea sa te umpli de rahat."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Nu renunta fara sa incerci"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toata lumea minte

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

"Cautati mai intai imparatia cerurilor si toate celelalte vi se vor da pe deasupra."

| Roxin a răspuns:

The sky is the limit. But i break the limits.

| Elide a răspuns:

"Când va fi să mori, nu te uita la întunericul dinainte, ci la lumina ce laşi în urmă. Şi te vei stinge cu zâmbetul pe buze."

| DenisaNicoletaG explică (pentru Elide):

Ma face sa plang fraza asta.

| cyupaku a răspuns:

Corect

| cyupaku a răspuns:

Perfect,corect

Răspuns utilizator avertizat
| ALEXXXL19 a răspuns:

Viata e o curva vuteo tu nu ea pe tine

| Dan193 a răspuns:

N-am motto. Capul sus si merg inainte.

| Supicadepui a răspuns:

Daca nu lupti pentru ceea ce vrei, meriti ceea ce ai. + altelewinking