| Lifestealer1 a întrebat:

Buna!. Nu stiu daca a mai trecut cineva prin asa ceva, dar poate aveti ceva idei sau sugestii sa ma ajutati.M-am despartit de 6 luni de iubit, am fost impreuna 5 ani si acum ma ameninta ca se omoara.ma chinuie tot timpul,psihic, plange, ma suna, stiu ca sufera dar si pe mine ma distruge viata asta, nu-l mai iubesc si nu pot sta cu cineva de mila.dar nici nu pot sa-l las sa faca asa o idiotenie.Nu mai stiu ce sa fac,cum sa-l "consiliez". Vine tot timpul la parintii mei atunci cand eu sunt la facultate si sta cu orele pe capul lor,incearca sa le dea impresia
ca am ajuns rau de cand nu mai sunt cu el. Ceea ce m-a speriat ingrozitor a fost faptul ca,acum cateva seri,a venit la noi si dupa ce ne-am certat destul de rau, a luat un cutit si a fugit cu masina. Imi urla la telefon ca se omoara si ca nu isi vede viata fara mine.In fine,am reusit sa il fac sa se intoarca acasa la mine si i-am sunat parintii sa vina sa il ia.A doua zi,a venit tot cu parintii lui sa se roage de mine sa ma intorc la el. Ce pot sa fac? va rog, ajutati-ma ca nu vreau sa ma intorc la el.Prietena nu vreau sa ii fiu,a zis ca nu are nevoie de prietena, are nevoie de o iubita.E pur si simplu obsedat.Actioneaza ca un nebun, trece de la o extrema la alta.Ma sperie ce a ajuns. Vreau un sfat.

Răspuns Câştigător
| Polaris a răspuns:

Nu e treaba ta ce face de acum înainte. Viața lui nu mai este responsabilitatea ta. Taie toate contactele cu el.
Dacă se sinucide, e strict treaba lui, dar n-o s-o facă, crede-mă. Îi faci un bine enorm ignorându-l - poate așa îi cresc și lui niște testicule, zic.

9 răspunsuri:
| russian1995 a răspuns:

E foarten dificila situatia ta, eu zic sa-l dai in primire la politie, acolo il vor duce la psiholog, psihiatru il vor urmari, oricum el poate face asta si ca sa te intimideze, eu totusi otez pentru politie, altfel sa nu faca ceva rau si sa il ai pe constiinta!

| Lifestealer1 explică (pentru russian1995):

A fost si la psiholog, nu l-a ajutat cu nimic.Acum am primit un telefon de la mama lui si a zis ca de ieri sta numai in pat, se uita in tavan fix, nu mananca nimic si le-a spus parintilor lui ca asteapta sa moara. Ne termina pe toti, si pe mine, si pe parintii mei si pe ai lui. Nu stim ce sa facem.

| russian1995 a răspuns (pentru Lifestealer1):

O alta scolutie, ar fi sa te pui cu el, si pe parcurs sa il faci sa nu te mai doaresca,

| russian1995 a răspuns (pentru Lifestealer1):

Dar ce varsta are?

| Lifestealer1 explică (pentru russian1995):

Are 23 de ani...straight face

| russian1995 a răspuns (pentru Lifestealer1):

Inceraca sa fii indiferenta, poate sunt doar niste capcane, vede caí merge, si ce zice poate poate pica!

| Lifestealer1 explică (pentru russian1995):

Am fost si indiferenta, si am incercat sa fac tot ce s-a putut, dar sub nicio forma nu m-as intoarce la el.Nu vrea sa inteleaga ca e doar o despartire...nu am murit sau ceva de genul asta.La varsta lui ar trebui sa actioneze rational.As fi putut sa ii fiu prietena buna daca nu incerca timp de 6 luni sa imi faca viata un calvar, dar el singur m-a departat.

| Lifestealer1 explică (pentru russian1995):

Iti multumesc mult pentru raspunsuri, apropo. happy

| russian1995 a răspuns (pentru Lifestealer1):

Npc!