| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!

Ce înseamnă pentru tine un om inteligent? Dacă o persoană nu se încadrează în imaginea pe care o ai despre "omul inteligent" îl consideri prost sau mediocru?

Răspuns Câştigător
| Iunix a răspuns:

Un om inteligent... după mine un om inteligent este acea persoană care este capabilă să rezolve o problemă într-un mod cât mai eficient. Nu consider neapărat că inteligența are legătură cu câte cunoștințe ai ( câte lucruri ști ).

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Un om care are multe cunostinte, un om care nu doar stie acel lucru si cunoaste despre ce e vorba, nu consider pe nimeni prost dar multi demonstreaza asta din plin, vezi prosti pe tot internetul, ca omul are niste probleme cu inteligenta nu e frumos sa radem de persoana respectiva

| LoveSleep a răspuns:

Un om inteligent este un om care face pe prostul când are chef.

| Satango a răspuns (pentru LoveSleep):

Chiar mă întrebam pe unde eşti.

| LoveSleep a răspuns (pentru Satango):

Unde ai vrea să fiu?

(Dacă nu răspunzi "în mine", nu te deranja oh go on)

| Satango a răspuns (pentru LoveSleep):

Ești în mine, în al meu conștient, sub forma prostiei cu ambalajul inteligenței artificiale :* Ai rămas la fel ^^

| LoveSleep a răspuns (pentru Satango):

Maică-mea zice că m-am schimbat, pe cine să credem, pe cine să credem?

| Satango a răspuns (pentru LoveSleep):

Pe mama ta, desigur. În esență, glumeam. Nu te cunosc eu. Te pup.

| Dismally a răspuns:

Un om inteligent este un om care are propriile opinii, un om care gandeste si isi pune intrebari. Nu ii consider prosti pe cei care nu se incadreaza in viziunea mea despre inteligenta, sunt doar diferiti.

| syd a răspuns:

Nu inseamna nimic, decat daca vreau sa insemne ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Desi sunt femeie, pot spune ca pe femei nu prea le vad inteligente, iar la barbati, inteligenta o masor in functie de numarul si valoarea tranzactiilor procesate de banca in contul de pe numele sau.
Daca nu se incadreaza in standardele mele, il consider plat.

| AndreiWeisz a răspuns:

Un om inteligent pentru mine e acea persoana care are cunostinte din mai multe domenii, iar in momentul in care cineva stie mai mult despre un subiect, e dispus sa asculte si sa invete, poate chiar sa aiba un schimb de pareri. Aroganta nu mi se pare una din calitatile oamenilor inteligenti.
Nu stiu, depinde de caz, cum voi incadra acea persoana. Nu toti suntem inteligenti, asta e clar. Unii am primit mai mult, altii mai putin, important e sa iti dai seama de asta si sa incerci sa progresezi.

| erfweeagedg a răspuns:

Pentru mine, un om inteligent este o persoană care este capabilă să se descurce în orice situație, care analizează și ia rapid o decizie...Care are talentul de a convinge pe cei din jur cu care interacționează să facă ca el, să creadă ca el și în final să-i iasă tot ceea ce și-a pus în plan, ce alții nu ar putea face sau nu i-ar duce capul să facă ceea ce el face, în general vorbind. Și nu, nu consider pe nimeni prost, prost e acela căruia îi spui să se arunce de la etaj și el chiar se aruncă. În rest, majoritatea suntem mediocrii, deci asta nu înseamnă că suntem proști, doar o facem pe-a proștii uneori fără să ne dăm seama happy