| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor!
Am sa incep, cu prima mea intrebare cu un singur subiect, foarte usor sa iei funta, doar daca eu consider raspunsul folositor.
Deci incep :
Catre fanii anime (desene japoneze) imi puteti da exemple de anime de preferat horror, aventura, romance si comedy. Exemple in afara de : Death Note(nu imi place) Inuyasha (l-am vazut) FMA (ambele vazute) FMP (vazut) Naruto si Naruto sh.(vazut naruto simplu iar celalalt nu mai imi place, nu ma mai uit) One piece (nu e fascinant) Fairy Tail (nici atat) Blood+ (dupa mine e plictisitor) Hell Girl (vazut) Shakugan no Shana (vazut) cat mai multe exemple de anime+ descriere daca se poate.
Exemplu de mine -
Nume: Inuyasha
Descriere: despre un giuvaier magic, demonul Inuyasha impreuna cu o eleva de liceu, un calugar desfranat, o vanatoare de demoni si un demon vulpe pleaca in cautarea giuvaiereului. Pe drum dau de Fratele lui Inuyasha, un demon lup (indragostit de Kagome) si multi altii.
Genuri: Romance, Songoku Era, Drama, Adventure, Supranatural.
Nota: 10 caci este un anime reusit. Mi-a placut la el partile cu suspans, drama si romanta.

Răspuns Câştigător
| babydolldeea a răspuns:

Hmmm paiii si eu am vazut inuyasha ce iti pot recomanda:
Slayers
descriere: este vorba despre o micuta vrajitoare care pe parculsul drumului ei isi face 3 prieteni ( nu mai tin minte bine animeul ca sa zic mai complexa descrierea)
genuri: comedie supernatural aventura

nume: yu yu hakusho
descriere: este vorba despre un baiat Yuske care va fi inviat de la moarte si va dobandi puteri supernaturale si va lucra ca detectiv spiritual pe parcursul timpului el va merge sa se antreneze iar dupa acea va merge cu 4 prieteni la un concurs de lupte
genul: drama, comedie, aventura, supernatural, un pic romantic

iti mai dau alte nume de animeuri: full metal panic si full metal panic fumofu( foarte multa comedie; romanta un pic; aventura); kiddy grade; ghost story ( se presupune a fi thriller dar nu este asa infricosator); mew mew power( comedie; romantic; aventura; supernatural) dar in afara de animeuri tias mai recomanda si niste desene normale : batman beyond si family guy

8 răspunsuri:
| Deleb a răspuns:

Mai astept raspunsuri. Daca nu voi mai primi, te declar castigator/castigatoare happy

| Deleb a răspuns:

Nimic...angry

| ZEU93 a răspuns:

Yuyu hakusho mi-a placut foarte mult cu acel detectiv big grin
Mai era pentru genul feminin sailor moon

| DarkZero77 a răspuns:

Nume: Code Geass
Genul seriei: Acţiune, Dramă, Mecha, Science-Fiction, Romantic, Psihologic
Descriere:
Seria e un prezent alternativ, unde lumea e împărţită în 3 superputeri, Britania, Federaţia Chineză, Uniunea Europeană. Povestea are loc după ce Imperiul Sfând Britanian cucereşte Japonia pe 10 August 2010 a.t.b., cu ajutorul celei mai noi arme a sa, "Cavalerul Blindat Autonom" sau Knightmare. Britania deposedează Japonia şi cetăţenii acesteia de drepturile şi libertăţile lor, redenumeşte ţara în Zona 11 şi cetăţenii săi eleveni.

Lelouch Lamperouge, un prinţ britanic exilat aflat în poziţia de student, se regăseşte în inima conflictului pentru naţiunea insulă. Datorită unei întâlniri întâmplătoare cu C.C. acesta obţine Geass-ul, puterea regilor. Înzestrat acum cu puterea de supunere absolută a oricărei persoane, Lelouch are ca scop eliberarea Japoniei de sub stăpânirea Britaniană.

Are inca o serie numita Code Geass R2

Nume: Zetsuen no Tempest
Genuri: Actiune, Drama, Fantezie, Mister, Psihologică, Shounen
Descriere

Familia Kusaribe este o familie de vrăjitori aflați sub protecția "Copacului Originilor." Prințesa lor, Hakaze Kusaribe, a fost cea mai mare vrăjitoare a familiei lor. Dar Samon Kusaribe, un membru al familiei lor ce caută să învie "Copacul Sfârșitului Lumii," un copac care i se opune "Copacului Originilor" și care controlează puterea distrugerii, o bagă într-un butoi, și o izgonește pe o insulă părăsită. De pe insula părăsită, aceasta trimite un mesaj pe mare, care ajunge la Mahiro Fuwa, un tânăr băiat care a jurat că se va zăbuna pe criminalul care i-a omorît sora, Aika. Mahiro este de acord să o ajute pe Hakaze sub condiția că-l va găsi pe crimnalul lui Aika cu magia ei. Dar odată ce cel mai bun prieten al lui Mahiro și iubit al lui Aika, Yoshino Takigawa este salvat de pericol, și el este băgat în această poveste a răzbunării.

Sper ca te-am putut ajuta.

| Deleb a răspuns (pentru DarkZero77):

Am vazut recent (cam ciudat sa spun recent, cam acum 1 an laughing ) primul meu psyhological si mi-a placut. Am vazut ambele sezoane si am inteles ca o sa mai faca "un sezon" din filme, desigur alte personaje. Al 2 apare de abia in vara asa ca celelalte 2 mai tarziu. Merci oricum big grin Presupun ca ti-a placut mult.

| ReBoN a răspuns:

Sal eu cred ca o sati placa:ZetMan
Descriere:Este vorba despre un baiat de pe strada care are niste purei de invidiat.Impreuna cu cei 2 prieteni ai sai el ii ajuta pe locuitiroo orasului de huligani si drept recompesna ia cite 10.000. In acest timp in oras era un ucigas in serie (sau mai bine zis mai multi) faptul era ca nimeni nu stiau de acesti ucigasi ca iei erau niste monstri creati de o companie japoneza tare faimoasa... DEja daca vr sa fezi ce se intimpla privestel si no sa regreti. are 13 ep. il poti gasi pe: http://animekage.com/anime/zetman/ daca o sati placa funda PS: nu am descris in mai detalia ca sa intelegi singur/a animeul

| Deleb a răspuns (pentru ReBoN):

L-am vazut! Exceptional anime. Am ramas fara cuvinte, l-am terminat in 3 zile, foarte dramatic.

| ReBoN a răspuns (pentru Deleb):

Exact! zetman e belea. Daca vr pot sa mai caut ca eu sunt pasionat de animeuri