| BRG a întrebat:

Cum considerați minciuna, și o persoană care minte.

Răspuns Câştigător
| Alexutza6755 a răspuns:

Buna ea minciunica, dar nu trebuie folosita mereu.
Uneori mai trebuie sa si minti ca sa reusesti ceva.
Dar mare atentie:minciuna te scoate dintr-o problema dar te poate baga in alta.
Sper ca te-am ajutat

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna, minciuna face parte din viata noastra de zi cu zi, minti pentru a putea trai, pentru a-ti putea obtine un loc de munca, per total minciuna e un "rau" necesar, dar sa nu faci din asta o obisnuinta, se zice ca un om cara minte mereu e un mitoman, uneori o minciuna te scoate dintr-un necaz, s-au o problema dificila, dar daca devine obisnuinta si te inveti sa minti, asa o vei tine mereu...nu sunt de acord cu minciuna, urasc omu care minte, urasc omu pervers, mai degraba ma risc si zic adevarul, decat sa mint si sa am constiinta incarcata, cand tii post, te marturisesti, atunci trebuie sa zici tot ceia ce ai facut, marturisindu-te, vei primi sfanta impartasanie, deci nu imi permit sa umblu cu vrajeli si minciuni, omu minciunos nu are ce cauta in viata si preajma mea...happy o zi bunawave

| DianaScorpio a răspuns:

O detest si incerc sa mint strict cand e necesar. Daca nu vrei sa spui un lucru, pur si simplu nu il spune, raspunde cu ceva de genul "nu este problema ta" etc. Este mult mai bine decat sa spui o minciuna. Si da, este adevarat ca minciuna face parte din viata noastra de zi cu zi, dar important este sa nu devina o obisnuinta, si sa incercam pe cat posibil sa fim sinceri.

| zooooza a răspuns:

Minciuna...
Nu imi place sa fiu mintita.Sunt persoane care tin la mine iar pentru a nu imi rani sentimentele ma mint.Stiu ca persoanele respective nu au intentii sa ma raneasca cu "adevarul suparator".
Eu, sincer, prefer sa mi se spuna adevarul chiar daca ma va face sa ma simt aiurea.Dar o minciuna ma va rani si mai rau si voi avea mai putina incredere in persoana respectiva.

Sunt cazuri in care oamenii mint( si mi s-a intamplat si mie sa fiu mintita asa) pentru a parea altfel.Pentru a se da "mari".

Eu, de fel, sunt o persoana care iarta repede.Chiar daca cineva apropiat m-a "ranit" stiu ca nu a vrut sa o faca.

Sunt genul care de obicei spune adevarul, chiar daca persoana care imice re parerea vrea sa auda doar laude.
Si cred ca si alte persoane considera ca o minciunica mica nu v-a supara pe nimeni.Dar de obicei evit pe cat posibil aceste "minciunele".

| corina_1184 a răspuns:

Minciuna nu este buna niciodata, insa sunt unele minciuni care au un rol d a proteja, cel putin asa crede cel care o face. Acum sa minti pe cineva ca ai vile si piscine, e ceva urat, mai bine te lauzi cu ceva ce ai. Dar daca este vorba despre ceva de familie si care crezi ca ajuta pe cineva care se afla cu adevarat intr-o situatie urata, fa-o pentru acel cineva!

| MARIA_3757 a răspuns:

Buna! Minciuna nu e un lucru bun, cu atat mai putin oameni acre mint.Cand cineva ma minte ma simt tradata si nu`mi place sentimentul.Insa,intr-o tara ca a noastra minciuna e vitala pentru. a supravietui. Oamenii care te mint nu te merita, nu trebuie sa te increzi in ei. Intrebarea cea buna este :Cum te simti atunci cand minti o persoana la care tii? Ehh...

| aylin_8497 a răspuns:

E drept ce zice Caramela, cu totii mintim, mai mult sau mai putin, cel mai rau e cand ne mintim pe noi insine, dar nici atunci cand ii mintim pe cei din jurul nostru nu suntem demni de lauda. Incearaca sa apelezi cat mai putin la minciuna, de fapt ideal ar fi sa nu folosim deloc minciuna. Porunca a 9-a ne invata "Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau." de aici eu trag concluzia ca e un lucru grav, pentru ca e pusa alaturi de crima, necinstirea parintilor si furt. Cat despre oamenii care ai asemena obiceoiri, eu zic sa stai departe de ei, nu neaparat sa-i urasti, dar... mai bine sa nu ai de-a face cu ei

| Gabriella_8999 a răspuns:

Minciuna este pierdere de timp, pentru ca mai devreme sau mai tarziu oricum se afla si complicare de situatie, pentru ca odata lansata trebuie sa mai vina si alte minciuni sa o poata acoperii pe prima.Pentru ce? Intradevar sunt si "minciunile nevinovate",folosite pentru a face o surpriza, care nu aduc nimic rau, as putea spune ca din contra.Si mai sunt cele pe care le folosim atunci cand incercam sa nu ranim pe cineva spunandu-i adevarul.Aici de multe ori mi-a parut rau ca am mintit, pentru aceea persoana chiar vroia sa afle adevarul si se baza pe faptul ca ne cunostem, pe sinceritatea relatiei etc.Doar ca de multe ori pur si simplu NU POTI.I-mi puneam intrebarea:"Cine sunt eu sa-i tai aripile?"Cine sunt eu sa o intristez in momentul asta? Mai poate astepta."Din cauza asta vorbesc cu voi.Pentru ca sunte-ti oarecum impartiali si stiu ca am parte de sinceritate.Pentru asta tin sa va multumesc