| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa il potolesc pe hulk din mine cand ma supar, enervez ce solutii aveti voi personale?

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pe prietenu` meu l-am dus la medic si i-a dat Cipralex adica antidepresiv, se enerva din nimic, avea draci, dadea cu telu de pamant, si si-a revenit, dupa aia nu a mai luat trat si a ramas bine, era mai calm, mai intelegator, mai rabdator, nu se mai irita asa tare din cutare si cutare. Acum depinde de om, nu stiu o reteta exacta, si eu cand ma enervez imi vine sa dau cu pumnu in tastatura, am nervi, am spart si telul de 2800 lei in 2015 ca am pierdut la table online. Mi-am mai revenit cand s-a mai dus din depresie deci cand niv de serotonina a mai urcat, ca si cipralexu asta i-a facut prietenului, deficitu de serot duce la iritabilitate.

| Alexandrionelu a răspuns:

Energia negativă este totuși energie și ideal ar fi sa ți-o descarci într-un mod benefic pentru tine. Personal eu prefer sa o folosesc la sală, unde într-un antrenament în modul Hulk consum de 3 ori mai multe calorii, decât într-un antrenament normal. Eu chiar îmi pun hard rock în căști, ca sa îl stimulez pe Hulk sa se manifeste liber, pana când începe sa arate mai mult a Strumf laughing

| Delcatty a răspuns:

Am mai multe solutii in cap.
Cea mai eficienta mi se pare sa astepti, sa rumegi subiectul si sa lasi timpul sa se scurga, la un moment dat o sa iti treaca, eventual sa gasesti o ocupatie rapida, placuta (gen sa te uiti la un clip de 20 de minute, sa asculti muzica, sa stai pe Facebook, orice poti face repede si eficace sa te gandesti la alt subiect)
2. Daca ai o problema generala, o vizita la psiholog pentru management-ul furiei sau niste calmante de la un psihiatru ar putea fi utile, dar asta daca esti intr-o povara, daca devii violent si o amenintare pentru cei din jur.
3. Sa meditezi si sa realizezi ca viata poate fi uneori nedreapta, oamenii pot fi idioti in jurul nostru si sa ne afecteze negativ, dar ca, intr-o zi va fi mai bine.
4. Sporturi, de la ceva banal cardio la box, orice ti se potriveste si apeleaza la forta fizica investita constructiv.