| IAR99 a întrebat:

Daca a-ti afla ca prietenul/prietena voastra cel mai bun este seropozitiv sau daca intrand intr-un anturaj nou de cunostinte a-ti afla ca un anume individ din acel grup de oameni este seropozitiv cum a-ti reactiona? Intreb asta deoarece urmeaza sa ma duc la facultate si n-as mai prea vrea sa pastrez secretul, as dori sa stiu cum ar reactiona lumea vizavi de mine daca s-ar afla asta, cum s-ar comporta in continuare. Intreb asta deoarece este o intrebare care ma framanta de mult si am observat ca lumea incepe sa aiba tot mai multe cunostinte despre virusul hiv, SIDA cum se transmite si cu ce se mananca. Pun aceasta intrebare pentru a testa terenul, sau mai bine zis societatea(asta pana cand o sa pun la punct un sondaj pertinent si relevant) asa ca va rog sa-mi dati raspunsuri cat mai sincere daca se poatea fara frica ca cineva s-ar putea sa va judece pentru ele.Am mare nevoie sa stiu ce gandesc oamenii despre seropozitivi.

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Daca n-ai fi si daca n-as fi din Romania ti-as zice ca da, sa nu te ascunzi dupa deget si/sau dupa cuvinte, sa le spui adevarul ca cine te accepta sa te stie cine esti
Dar cred ca stim cu totii cum e mentalitatea romanilor despre cei diferiti.Gandeste-te numai cum sunt priviti oamenii in carucior.Cum oare se simte omul ala cand e dezbracat de priviri care daca nu il judeca il considera pacatos,"Pacatul i-a mancat trupul". Mi se strange inima cand ii aud cum nici nu trece omul respectiv ca si incep cu comentarile.Gandeste-te cum e privit un homosexual. Poti sa fi cel mai inteligent, cel mai cel daca esti diferit poti sa te pleci.Nu e nevoie de oameni care gandesc, e nevoie de oameni care stiu sa urmeze ordine simple
N-am niciun motiv sa te descurajez eu iti prezint realitatea ca sa nu fi dezamagit apoi.Vei fi discriminat pentru ca oamenii inca mai cred ca aceasta boala se ia prin atingeri.Vei fi izolat si vei suferi.Nimeni nu te condamna pentru ca nu spui tuturor in fond e o problema personala

| Anca a răspuns:

Am cunoscut doar o singura persoana seropozitiva. Facea parte din grupul meu mai nou, de prieteni. Dar el nu a zis ca e bolnav, am aflat de la cunoscuti si mi s-a spus sa nu ii spun ca stiu. Probabil respectivul inca nu se obisnuiese cu ideea ...Nu l-am evitat, dar recunosc ca ma simteam un pic ciudat. Il tot studiam sa vad daca se observa ( prostii ...stiu. happy ). Dar asa s-a intamplat. Apoi nu am mai cunoscut pe nimeni si nu stiu cum ar fi o relatie de genul asta. Dar eu zic ca, o relatie de prietenie ca oricare alta.

Si eu cred ca ar fi mai bine sa nu le spui noilor colegi acest aspect, decat mai tarziu.

| madalina2727 a răspuns:

Pentru mine seropozitivii nu sunt o problema, adica m-as comporta la fel ca si cu ceilalti.Cunosc pe cineva, de fapt imi este prietena si niciodata nu am evitat-o sau respins-o pentru asta.Pentru ca daca stau de vorba cu ea, iesim la un suc sau eu stiu ce alte activitati asta nu inseamna ca pot lua si eu boala.Insa din pacate observ si stiu ca ceilalti nu sunt asa, marea majoritate ii marginalizeaza din start pe cei seropozitivi. Din pacate asta e societatea in care traim si conceptiile invechite ale oamenilor nu se vor schimba prea curand. Dar adevaratii prieteni nu te vor lasa la greu niciodata sau cei care s-ar pune in situatia ta. Nimeni n-ar vrea sa aiba boala asta, dar o singura data daca s-a gresit undeva nu mai ai ce face. Sfatul meu e sa nu le spui noilor colegi de facultate/prieteni despre acest aspect inca de la inceput.Lasa-i o perioada sa va cunoasteti cat de cat si sa aiba incredere in tine. Iar dupa ce va trece o perioada sigur vei avea prieteni care nu te vor evita. Tu du-te mereu la controale, ia-ti medicamentele pe care le ai, evita tot ce ti-ar putea face rau si asa poti avea o viata aproape normala, ca a tututror multi ani de acum in colo.

| marcus24 a răspuns:

Mentalitatea romaneasca joaca un factor destul de important. Eu sunt seropoozitiv, si am ascuns asta timp de un an, pentru ca imi era frica de reactia celor din jurul meu. Acceptu celor seropozitivi tine de educatie si de cultura generala. Nu trebuie sa ai HIV ca sa stii ce si cum. Problema in Romania e ca multi inca traiesc cu ideea din 1981, cand HIV era o boala mortala. Prietenii mei adevarati, ma accepta si incearca sa ma sustina ( locuim in accelasi apartament ). Timpu m-a invatat ca treci mai usor peste asta daca ai cu cine sa vorbesti, si sa iti versi amaru. Nu este usor, dureaza ani de zile, pana inveti personal sa accepti ca esti altfel. Inainte sa aflu ca sunt seropozitiv nu am marginalizat pe nimeni pentru faptul ca e infectat cu HIV.