| anonim_4396 a întrebat:

De ce este mereu cineva care are nevoie de ceva de la mine sa il ajut la construirea vietii sale, insa pentru mine nu poate exista nici macar necesarul cu care sa-mi pot incepe sa traiesc o viata reala,, un job sa-mi aduca castig real si mie personal, o relatie reala (aici ma refer la experiente, la cum "profita" altii care pot sa faca sa aiba si eu nu)? E vreo lege undeva ca fiecare se potriveste cumva anume si locul meu nu e pe lumea asta, decat sa stau deoparte, sa fiu discriminata si insultata de cine ma vede si se foloseste de mine ca sa obtina lucruri personale ingropandu-ma in necazuri? Existenta mea e automat discriminare pentru alti oameni, cand de fiecare data cand exista altii eu trebuie sa fiu data deoparte pentru ei ca ei oricum se folosesc de mine, din coltul meu unde stau singura si incerc sa fac ceva, nu trebuie sa am si eu experientele si aici ma refer cand baiatul vine la mine dupa bani si alege sa fie cu alta fata facand cam mult misto de mine iar eu nu mai pot sa imi fac si eu un job si o relatie decat sa ii suport pe ei 2 fiind tot universul care sunt relatia si-mi castiga "salariul"?

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"De ce este mereu cineva care are nevoie de ceva de la mine sa il ajut la construirea vietii sale"
Pentru ca esti prea atenta cu ceilalti.
Izoleaza-te de persoanele care iti cer mereu lucruri.
Fii doar pentru tine, chiar daca unii vor fi frustrati si te vor numi egoista.
Nu stiu exact in ce situatie esti si ce ai nevoie, ca sa spun cu ce ar trebui sa incepi.
Oricum, te concentrezi prea mult pe lipsuri. Nu toata viata ta e gresita. Doar ai de lucrat la unele chestii. Toti avem de lucrat mereu la cate ceva, nimeni nu e perfect.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

M-am izolat implinind 18 ani, asa am ramas sa ma gandesc la cum mi se fura sansele, ca-s prea P R O A S T A ca viata e prea "scumpa", ca mereu exista cineva si eu pier in MECI cu ea ca baiatul exista cand sare pe corpu meu de baietas de 11 ani si rosesc si rade toata lumea de mine, o aduce s-o f in munca mea ca eu inca nu imi permti sa-mi cumpar aspectul fizic de care se ocupa "mami". Mai am un pic si incep iarasi daca reincep sa stau pe acest site. N-am, nu am nimic, sunt in urma cu evolutia talpilor care se construiesc deasupra capului meu. Ce adoelscente exista, inca n-am implinit varsta lor, dar nu merit sa fiu si eu respectata de baietasii sub varsta mea ca nu mi-au cresut q si tz, nu-s machiata, vai arat de 15 desi am varsta dublata. Ea are si eu nu-s in stare sa pleznesc pe nimeni cu manutele mele "de mamaliga". Glumele sunt posibile, e de ras, viata mea bataie de joc cu care oamenii se sterg la q. Nu exista nimeni sa-mi ofere mie ( nu-i nimeni si nimic obligat sa existe la nevoile mele ca ce patesc e corect si merge, nu mergea sa fiu cosndierata normala sa am un trai normal sa fiu inconjurata de oameni cu comportament si limbaj normal, traiesc absurditati aici si pot doar sa-mi pierd viata in ele ), ma ofera dz pe mine c n-am niciodata dreptul "sa ma pun" cu nimeni, sunt "la punct" N E P O T O L I I T A, ca tati e gagicutul care poate da manute la pzd sau bataie, ca dzeu e ocupat sa rasfete fetitele pentru care sunt pedepsita. Si eu eram ca ele, dar cui ii pasa ca exist si am si eu nevoi umane si traiesc in capul meu ca reaiitatea nu imi merge sa am si eu exprientele umane. E in avantajul altora, ma rezolva tati-relatie, ca viata se duce drc in lesa lu tati.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Să știi că băieții normali apreciază emoțiile unei fete, atunci când se apropie de ea, ori o ating. E ceva normal, lipsa de experiențe e drăguță. Și nu e nevoie de corp îmbătrânit/umflat, unora le plac fetele slabe, "copilărești".
Nu înțeleg la ce te referi cu lesa lui tati, te țin din scurt părinții?

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ma refer la modul inversat si anormal in care merg lucrurile.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Lucrurile bune apar intamplator.
Cu cat le astepti mai nerabdator, cu atat par sa intarzie. Lasa viata sa "curga", si concentreaza-te pe partea plina a paharului.
Nu am inteles exact ce consideri ca nu ai, vad ca pui in prim plan pe "ceilalti". Cunosti oameni perfecti, care au de toate? Eu nu cred ca exista.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu cred ca-i de vina varsta, cu 8 ani in urma aveam nevoie sa existe cineva care sa poata sa gandeasca cum gandesc eu acum, ca sa poata vedea o problema pe care n-o puteam intelege eu atunci. Dar presupun ca daca a existat, s-a gandit la propriul lui viitor, cat de folositoare ii pot fi timp de 8 ani in care ma poate puna intr-o situatie mai dificila. Nu am doar 18 sau minora sau ce vi se pare unora, imi pierd anii asa eu. Pentru mine au trecut vremurile alea si nu am cunoscut nimic, nu a putut ajunge nimic la mine, a fost pierderea mea. Sa acuz de abuz pe cei apropiati ca m-au privat de " posibilitati" ca s-au bagat sa manevreze aceste lucruri? Acum cand ei sunt "insurati/maritate" cu copil, facultate terminata si etc, eu am ramas sa spun pe net " v-a ajutat dumnezeu sa ma invingeti la competitia vietii, foarte smechere sunteti mame cu tz, ca eu inca n-am facut pentru prima data sx in viata mea si aveti dreptul sa ma numiti handicapata, mi-a doevdit dz ca-s handicapata si ce ** ati mai urlat de mine". Si acum pare ca eu am ceva cu cariera si casnicia ei daca indraznesc sa povestesc cat de nesimtita a fost si ce premiata este? Eu sunt nesimtita acum de fiecare data cand dau de cate un "copil" de doar 20 de ani, trebuie sa ma inchin, e o amenintare? Trebuie sa profite de mine ca-s mai batrana, cum n-am putut sa profit de cei mari cand aveam nevoie si eu de un fraier sa se aplece dupa mine ca eu chiar aveam o problema jenanta si era mai posibil sa se rada decenii de mine? Cum ar trebui sa sune din punctul meu de vedere acum? Zici sa astept pana la 35 la 40 ca e ocupat cu q ei? O sa fie mai bine la batranete nu va mai fi cu scenele lui de smecher, va fi mai bine atunci va putea sa doarma cu mine in pat ca ele se marita cu altii, eu trebuie sa astept ca-s tinere, se dezvolta inca au nevoie de el? Vai situatie, nu stiu sex, dar daca sare unu pe mine, tremur si rosesc, n-am corp, cam asta e faza? Alea care au corp, se poate cunoaste civilizat, nu trebuie sa le faca asa ca un strain care apare peste tot cu aceeasi gluma sa rada toti? E absurd si frumos ce patesc eu? Asa sunt eu buna si frumoasa, cand se comporta cineva asa imi dovedeste? Pai alea nu ar tremura la asa ceva ca-s obisnuite, si eu trebuie sa ma obisnuiesc trecand prin asemenea scene de fiecare data cand apar eu intre oameni, situatia trebuie sa ma scape de sansa de a avea o viata normala? E absurd ca nu am corp, dar pe mine sare si zice "iubita", ea are corp si e "prietena" cu care poate interactiona civilizat, s-o atinga in privat nu pe strada cu mainile sa rada cei 3 prieteni de ea,, eu trebuie neaparat sa am izolez de scandalagii care zic ca ma vand eu ca alea imi da bataie daca mai apar acolo? E absurd? Se face diversiune se vorbeste invers? Ma goneste cu bataia, una care se vinde si eu sunt considerata ea cum vine asta? Si eu nu pot sa zic nimic ca deja s-au ocupat ei de vorbit si daca ma arat in public cu corpu meu, e batausa la panda? Ca am facut ce? Scopul este sa ma priveze de "viata" ingropandu-ma in reputatia ei? Nu cunosc pe nimeni, de obicei se baga oameni in seama sa ma agreseze sa imi vorbeasca de sex si asta e universul. Presupun ca sunt cunoscuta dar nu am si eu acest drept sa stiu cu cine am de a face si care sunt motivele? Presupun ca scopul este sa pierd varsta in timp ce unele isi construiesc vietile ca sa aiba dreptul sa ma insulte, jefuiasca si etc? Si eu ce trebuia sa fac daca nu-i suport si nu vreau sa fiu jucaria lor? Teebuia sa intreb cu 15 ani in urma, nu sa raman ca la inchisoare in arestul parintilor care nu-mi pot oferi nimic decat sa-mi faca la fel? Nu am suporta pe mine nimeni sa tac drc sa stau in banca mea izolata la cusca mea si etc ca ce comprotament am eu? Sa tac drc ca oameni nu exista decat parinti pentru clovnu de mine ca reactionez supusa cand sunt impinsa de la spate, chiar cad in nas si e f caraghiuos si tot ce se poate face cu viata mea pe lumea asta?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ce varsta ai?
Indiferent de raspuns, prea te lasi presata de societate. Nu toti am avut prima relatie reusita la 16 ani, nimeni nu se mai casatoreste pana in 25, daca mai are si o cariera in desfasurare...
Sunt cativa oameni limitati, care doar bifeaza realizarile ca viata sexuala, relatie, casnicie, copii... Dar ei nu exceleaza cu nimic. Nu asteapta cele mai bune alegeri, in momentele potrivite. Doar se grabesc, iar la 30 de ani sunt legati la cap, la un nivel mediocru. Multi se si despart, gasesc pe altcineva in graba, se casatoresc iar, divorteaza si a doua oara... Traiesc intr-un haos.
Nu toti suntem asa, astia-s doar fraierii din prim-plan. Lumea e mult mai mare decat astia 10% care bifeaza tot, si posteaza pe Facebook si Instagram.
Multa lume traieste linistita, "cu ochii in blidul ei". Socializarea trebuie folosita ca pauza de 5-20%, in rest trebuie sa ne vedem de viata noastra, in ritmul nostru.
Deci... Ce varsta ai, cum iti petreci timpul?