| DenisaNicoletaG a întrebat:

De ce unii sunt atat de reci si indiferenti?

50 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce am impresia ca o spui ca si cum ar fi ceva rau? sad O lume plina de oameni calzi si sensibili ar fi plictisitoare))

| OldSoul a răspuns:

In unele cazuri aceasta atitudine provine fie din copilarie, aici e interpretabil, unii ar spune ca din cauza timiditatii, altii nu, dar cert e ca in unele cazuri e o decizie luata mai mult sau mai putin voluntar in copilarie, pe baza unor ganduri de moment, pe baza unor emotii, pe baza unor experinte/trairi si uite asa treptat devine un obicei, o stare.

O alta varianta e sa apara in urma unor dezamagiri.
Acel moment cand te deschizi unei persoane, dar in timp iti dai seama ca ai gresit, ca persoana respectiva te-a dezamagit si incepi sa ai dubii daca merita sa o mai faci, iar daca o faci din nou, si se mai repeta si experienta, cu atat te inchizi mai mult, ca o masura de protectie.

Eu de exemplu de mic am evitat sa-i implic pe ceilalti in "problemele" mele, cand am dat de obstacole am incercat sa le trec singur, fara ajutor, nu ca nu as fi acceptat ajutor, sau ca nu as fi avut de la cine sa-l primesc, dar mai mult din dorinta de a nu-i dezamagi, sau poate din orgoliu, am preferat sa-mi tin problemele pentru mine, si asa am incercat sa le rezolv singur.

Iar acum, dupa ce a devenit asta un obicei, imi e greu sa ma deschid, imi e greu sa ma implic.
Desi uneori vreau sa o fac, de multe ori nu stiu cum sa o fac, e o situatie destul de dificila.

In opinia mea nu e ceva rau sa fii rece si indiferent, ba din contra in ziua de astazi e chiar bine sa fii asa, hiene gasesti la tot pasul, trebuie sa rezisti cumva.
Este un dar si un blestem in acelasi timp.

| GoldenZenith a răspuns:

Poate sunt așa doar de fațadă sau poate au fost răniți dpdv sentimental atât de tare, încât și-au construit un zid de indiferența în jurul lor.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Totusi, n-ar strica sa fie mai rari oamenii de genul ala. happy

| Raniaa a răspuns:

Atunci când primești prea multe palme de la viață/oamenii din jur, ți se face frică și de-o mângâiere. Așa că, construiești în jurul tău un zid de indiferență (un scut de auto-aparare)... care va fi sărit numai de cine trebuie. Uneori, este mai bine să păstrezi acel zid ridicat.

| mentholinks a răspuns:

Cu necunoscutii e bine sa fie asa. In familie si intre prieteni cu siguranta e alta treaba.

| DenisaNicoletaG explică (pentru anonim_4396):

Si invers ar fi plictisitoare.

| Superior a răspuns (pentru Raniaa):

Sunt si cazuri in care zidul e asa mare incat nici 10000 muncitori nu pot sa faca o scara peste sau sa-l distruga happy

| Golyat18 a răspuns (pentru anonim_4396):

E bine ca gandim la fel in darkiluzia asta. big grin

| anamariarot a răspuns:

Mecanism de auto-aparare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De viata buna si fara griji ce au avut in trect. CLAR!

| Hammurabi a răspuns:

Nu știu. Eu nu sunt.

| Lioana a răspuns:

Pentru ca asa s-au nascut.

| Drimmero a răspuns:

Multi dintre ei nu stiu cum e realitatea, n-au avut contact cu ea, se inchid in cochilia lor si de aici reactiile lor asupra umanitatii. In viata e bine sa mai lasi si de la tine, sa fii mai sufletist, sa oferi chiar daca nu ti se da,, candva vei primi si inapoi/

| siriusblack98 a răspuns:

Din cauza dezamagirilor primite din toate directiile.Este doar un fel de scut/carapace de exterior.

| georgyanaaa a răspuns:

Asa este felul lor de a fii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Bine.Am sa ma sinucid, ca sa fie mai rari, daca zici tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Nu stiu daca plictisitoare e cel mai potrivit termen.Dar oricum, nu ar fi o alternativa mai buna.De preferat e sa fie un echilibru.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar esti TOT TIMPUL rece si indiferent? straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Indiferenta* si nu, doar in majoritatea timpului si fata de majoritatea oamenilor.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este ok sa fii cu cei care nu merita. -_-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

N-am de unde stii cine merita si cine nu.Cel mai bine merg pe principiul ca majoritatea nu merita. Daca se dovedeste ca ma insel, asta e.Iar daca am dreptate, bravo mie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Reci? Vezi sa nu fie morti. Asta ar explica si indiferenta.
Nu toata lumea e receptiva la toate semnalele lucrurilor/oamenilor din jur. Unii au mintea foarte incarcata, si nu mai reactioneaza la nimic din epuizare. Altii de fapt se abtin, ca sa nu strice dispozitia altora, exprimandu-si parerile proaste in legatura cu ei.
O generalizare atat de vaga nu are un raspuns exact.
Daca vrei oameni prietenosi, de incredere, carora sa le pese de tine, nu ii cauta "la drumul mare", ci in grupurile mai restranse (familie-vecini-colegi-prieteni).

Răspuns utilizator avertizat
| RainmakerX a răspuns:

Pentru ca asa trebuie sa fii pentru a rezista.
Daca esti bun cu toata lumea atunci la un moment dat cei din jur o sa profite de tine, o sa vada bunatatea ta ca o slabiciune si o sa ajungi prostul lor.

Obisnuiam sa ajut multa lume. Sincer, crezi ca isi aminteste cineva ceva? Oamenii sunt buni cu tine numai daca esti folositor pentru cauza lor. Din cand in cand, unii oameni pe care ii ajuti se si intorc sa se razbune. Da, am folosit cuvantul potrivit.

Exista insa si anumite persoane care se pot numi prieteni adevarati dar sunt destul de greu de gasit. Eu am avut norocul sa gasesc cativa.

| DenisaNicoletaG explică (pentru Hanhao):

Daca nu-ti pasa de cineva, atunci ce treaba ai putea avea cu acel om?

Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci oricum ai lua-o, tot cu pisicile rămâi.

| Baiatbaietos69 a răspuns:

Ca au vazut-o pe mata.

| DenisaNicoletaG explică (pentru Baiatbaietos69):

Imi e mila de unii ca tine.