| DenisaNicoletaG a întrebat:

De ce unii sunt atat de reci si indiferenti?

50 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Le voiai tu?

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, chiar voiam să-mi fac o ciorbă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu iese buna din pisici.Incearca cu motani.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, lasă.
O să mai tai o felie din Drimmero.
Motani? Nu mănânc chiar orice...

| Pool77 a răspuns:

Pentru ca e o senzatie excelenta.
Incearca si crede-ma, n-ai sa mai iesi din starea niciodata.
Asa imi traiesc viata de aproximativ 4 ani, poate 5.
E foarte perfect, drama dispare din viata, plansetul, inselaciunea, dezamagirea, tot.
Intr-adevar, dispare si fericirea/zambetul/bucuria, desigur nu de tot, dar va fi tot mai rar.
De ce imi place?
Pentru ca nu dau doi lei pe nimeni, mi se rupe si fac ce vrea pu.a mea, in limita legii desigur si in limita bunului simt.
Nu ma intereseaza ce crezi despre mine, nu ma intereseaza trecutul tau, nu ma intereseaza problemele tale, nu ma intereseaza ce chef ai, nu ma intereseaza ca ai cancer, mi se rupe.
La fel sa nu te intereseze nici pe tine de viata mea si sunt fericit, lasa-ma in pace si daca o sa vreau vreo data ceva de la tine, am sa vin eu si o sa-ti spun direct.
Asta e mentalitatea mea, si imi place enorm. N-as renunta la ea veci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde doar ei pot sã stie, dacã sunt tot timpul pot fi chiar niste oameni toxici, asa ca mai bine te-ai feri.
Acum nu este rãu sã fi indiferent si rece, când trebuie Oricum viata trebuie trãitã cu bune si cu rele. happy fiind si cald dar si rece, asa se face putinã atmosfera.

| sofisis a răspuns:

Este un mecanism de autoaparare. De multe ori nu e ceva ce porneste din rautate. Pur si simplu e mai usor pentru ei asa si o fac involuntar.

| AC4S4 a răspuns:

Se departeaza oamenii de Dumnezeu. Dumnezeu ne incurajeaza sa il ajutam pe cel in nevoie si sa nu asteptam nimic in schimb. Astazi, societatea considera ca daca un om nu ti-a oferit ajutor, tu de ce i-ai oferi?
Insa, este o diferenta dintre a fi mai retras, mai timid (asa sunt unii oameni din fire) si a fi intentionat rece, sa nu-ti pese de ce se intampla in jurul tau.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Schimbanumeurgent):

Da,lumea e inca intr-un echilibru.Fragil,precar,dar exista.
Nu trebuie sa-mi explici mie ce inseamna rece sau indiferent.Si da, rezulta o persoana egoista care isi urmareste propiile interese.Reflecta o fata a realitatii.Nu intreaga realitate.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Schimbanumeurgent):

Daca n-ar exista "raul", nu ai putea numi anumite lucruri ca fiind "bune", pentru ca nu ai mai avea un termen de comparatie.De aia binele si raul se completeaza. Binele de unul singur nu poate asigura un echilibru.Ideea de perfectiune absoluta e gresita si imposibil de realizat.

| Seba2013 a răspuns:

Mai rau ii cand sunt calzi si empatici, dar de fapt ei sunt egoisti.
In cultura de astazi este o necesitate sa fii rece. Artileriile nu mai cauzeaza dureri, ci placeri. Si acestea te pot distruge.
In general oamenii mai maturi sunt mai echidistanti( asa ca planeta noastra, nici prea departe nici prea aproape de soare ca se ard).
Ei au invatat sa spuna si "nu" lucrurilor, vad dincolo de aparente, nu se lasa influentati asa usor de superficialitate. Iar ca sa oferi caldura cuiva, trebuie sa stii mai intai sa spui "eu".

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Schimbanumeurgent):

Singura* si da, asta e si ideea, depinde cum vezi binele si raul.Ambele sunt concepte relative, aflate intr-o relatie de interdependenta si conditionate de societate/subiectivitate. Poti aprecia ceva ca fiind bun doar printr-o comparatie cu ceva ce stii de dinainte ca e rau, la fel si invers. Daca nu ar mai exista notiunea de rau, el nu ar disparea.Ar continua sa existe, dar sub o alta forma, o alta denumire.L-ai considera un bine.Nu exista oameni in intregime buni.Si raul nu e neaparat o greseala. Ceea ce consider eu ca fiind bun, poata sa-ti para tie rau.Si atunci, cine are dreptate?

| PumpkinDoll a răspuns:

Ca asa sunt ei, datorita chestiilor pe care le-au trait in trecut mai nefericite, desii nu se aplica la toti.Si mie mi-ar fi placut sa fiu asa

| m1dn1gh7 a răspuns:

Asa e natura lor. Nu merita sa-ti bati capul cu asa ceva, in orice caz, prefer un om rece si indiferent decat ipocrit. Fiecare cu piticii lui happy