| DenisaNicoletaG a întrebat:

De ce unii sunt atat de reci si indiferenti?

50 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Reci? Vezi sa nu fie morti. Asta ar explica si indiferenta.
Nu toata lumea e receptiva la toate semnalele lucrurilor/oamenilor din jur. Unii au mintea foarte incarcata, si nu mai reactioneaza la nimic din epuizare. Altii de fapt se abtin, ca sa nu strice dispozitia altora, exprimandu-si parerile proaste in legatura cu ei.
O generalizare atat de vaga nu are un raspuns exact.
Daca vrei oameni prietenosi, de incredere, carora sa le pese de tine, nu ii cauta "la drumul mare", ci in grupurile mai restranse (familie-vecini-colegi-prieteni).

| Drimmero a răspuns:

Multi dintre ei nu stiu cum e realitatea, n-au avut contact cu ea, se inchid in cochilia lor si de aici reactiile lor asupra umanitatii. In viata e bine sa mai lasi si de la tine, sa fii mai sufletist, sa oferi chiar daca nu ti se da,, candva vei primi si inapoi/

| OldSoul a răspuns:

In unele cazuri aceasta atitudine provine fie din copilarie, aici e interpretabil, unii ar spune ca din cauza timiditatii, altii nu, dar cert e ca in unele cazuri e o decizie luata mai mult sau mai putin voluntar in copilarie, pe baza unor ganduri de moment, pe baza unor emotii, pe baza unor experinte/trairi si uite asa treptat devine un obicei, o stare.

O alta varianta e sa apara in urma unor dezamagiri.
Acel moment cand te deschizi unei persoane, dar in timp iti dai seama ca ai gresit, ca persoana respectiva te-a dezamagit si incepi sa ai dubii daca merita sa o mai faci, iar daca o faci din nou, si se mai repeta si experienta, cu atat te inchizi mai mult, ca o masura de protectie.

Eu de exemplu de mic am evitat sa-i implic pe ceilalti in "problemele" mele, cand am dat de obstacole am incercat sa le trec singur, fara ajutor, nu ca nu as fi acceptat ajutor, sau ca nu as fi avut de la cine sa-l primesc, dar mai mult din dorinta de a nu-i dezamagi, sau poate din orgoliu, am preferat sa-mi tin problemele pentru mine, si asa am incercat sa le rezolv singur.

Iar acum, dupa ce a devenit asta un obicei, imi e greu sa ma deschid, imi e greu sa ma implic.
Desi uneori vreau sa o fac, de multe ori nu stiu cum sa o fac, e o situatie destul de dificila.

In opinia mea nu e ceva rau sa fii rece si indiferent, ba din contra in ziua de astazi e chiar bine sa fii asa, hiene gasesti la tot pasul, trebuie sa rezisti cumva.
Este un dar si un blestem in acelasi timp.

| Hammurabi a răspuns:

Nu știu. Eu nu sunt.

| RainmakerX a răspuns:

Pentru ca asa trebuie sa fii pentru a rezista.
Daca esti bun cu toata lumea atunci la un moment dat cei din jur o sa profite de tine, o sa vada bunatatea ta ca o slabiciune si o sa ajungi prostul lor.

Obisnuiam sa ajut multa lume. Sincer, crezi ca isi aminteste cineva ceva? Oamenii sunt buni cu tine numai daca esti folositor pentru cauza lor. Din cand in cand, unii oameni pe care ii ajuti se si intorc sa se razbune. Da, am folosit cuvantul potrivit.

Exista insa si anumite persoane care se pot numi prieteni adevarati dar sunt destul de greu de gasit. Eu am avut norocul sa gasesc cativa.

| sofisis a răspuns:

Este un mecanism de autoaparare. De multe ori nu e ceva ce porneste din rautate. Pur si simplu e mai usor pentru ei asa si o fac involuntar.

| mentholinks a răspuns:

Cu necunoscutii e bine sa fie asa. In familie si intre prieteni cu siguranta e alta treaba.

| Lioana a răspuns:

Pentru ca asa s-au nascut.

| siriusblack98 a răspuns:

Din cauza dezamagirilor primite din toate directiile.Este doar un fel de scut/carapace de exterior.

| GoldenZenith a răspuns:

Poate sunt așa doar de fațadă sau poate au fost răniți dpdv sentimental atât de tare, încât și-au construit un zid de indiferența în jurul lor.

| AC4S4 a răspuns:

Se departeaza oamenii de Dumnezeu. Dumnezeu ne incurajeaza sa il ajutam pe cel in nevoie si sa nu asteptam nimic in schimb. Astazi, societatea considera ca daca un om nu ti-a oferit ajutor, tu de ce i-ai oferi?
Insa, este o diferenta dintre a fi mai retras, mai timid (asa sunt unii oameni din fire) si a fi intentionat rece, sa nu-ti pese de ce se intampla in jurul tau.

| anamariarot a răspuns:

Mecanism de auto-aparare.

| Pool77 a răspuns:

Pentru ca e o senzatie excelenta.
Incearca si crede-ma, n-ai sa mai iesi din starea niciodata.
Asa imi traiesc viata de aproximativ 4 ani, poate 5.
E foarte perfect, drama dispare din viata, plansetul, inselaciunea, dezamagirea, tot.
Intr-adevar, dispare si fericirea/zambetul/bucuria, desigur nu de tot, dar va fi tot mai rar.
De ce imi place?
Pentru ca nu dau doi lei pe nimeni, mi se rupe si fac ce vrea pu.a mea, in limita legii desigur si in limita bunului simt.
Nu ma intereseaza ce crezi despre mine, nu ma intereseaza trecutul tau, nu ma intereseaza problemele tale, nu ma intereseaza ce chef ai, nu ma intereseaza ca ai cancer, mi se rupe.
La fel sa nu te intereseze nici pe tine de viata mea si sunt fericit, lasa-ma in pace si daca o sa vreau vreo data ceva de la tine, am sa vin eu si o sa-ti spun direct.
Asta e mentalitatea mea, si imi place enorm. N-as renunta la ea veci.

| Seba2013 a răspuns:

Mai rau ii cand sunt calzi si empatici, dar de fapt ei sunt egoisti.
In cultura de astazi este o necesitate sa fii rece. Artileriile nu mai cauzeaza dureri, ci placeri. Si acestea te pot distruge.
In general oamenii mai maturi sunt mai echidistanti( asa ca planeta noastra, nici prea departe nici prea aproape de soare ca se ard).
Ei au invatat sa spuna si "nu" lucrurilor, vad dincolo de aparente, nu se lasa influentati asa usor de superficialitate. Iar ca sa oferi caldura cuiva, trebuie sa stii mai intai sa spui "eu".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce am impresia ca o spui ca si cum ar fi ceva rau? sad O lume plina de oameni calzi si sensibili ar fi plictisitoare))

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Totusi, n-ar strica sa fie mai rari oamenii de genul ala. happy

| DenisaNicoletaG explică (pentru anonim_4396):

Si invers ar fi plictisitoare.

| Golyat18 a răspuns (pentru anonim_4396):

E bine ca gandim la fel in darkiluzia asta. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Bine.Am sa ma sinucid, ca sa fie mai rari, daca zici tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Nu stiu daca plictisitoare e cel mai potrivit termen.Dar oricum, nu ar fi o alternativa mai buna.De preferat e sa fie un echilibru.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar esti TOT TIMPUL rece si indiferent? straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Indiferenta* si nu, doar in majoritatea timpului si fata de majoritatea oamenilor.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este ok sa fii cu cei care nu merita. -_-

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

N-am de unde stii cine merita si cine nu.Cel mai bine merg pe principiul ca majoritatea nu merita. Daca se dovedeste ca ma insel, asta e.Iar daca am dreptate, bravo mie.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci oricum ai lua-o, tot cu pisicile rămâi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Le voiai tu?

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, chiar voiam să-mi fac o ciorbă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu iese buna din pisici.Incearca cu motani.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, lasă.
O să mai tai o felie din Drimmero.
Motani? Nu mănânc chiar orice...

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Schimbanumeurgent):

Da,lumea e inca intr-un echilibru.Fragil,precar,dar exista.
Nu trebuie sa-mi explici mie ce inseamna rece sau indiferent.Si da, rezulta o persoana egoista care isi urmareste propiile interese.Reflecta o fata a realitatii.Nu intreaga realitate.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Schimbanumeurgent):

Daca n-ar exista "raul", nu ai putea numi anumite lucruri ca fiind "bune", pentru ca nu ai mai avea un termen de comparatie.De aia binele si raul se completeaza. Binele de unul singur nu poate asigura un echilibru.Ideea de perfectiune absoluta e gresita si imposibil de realizat.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Schimbanumeurgent):

Singura* si da, asta e si ideea, depinde cum vezi binele si raul.Ambele sunt concepte relative, aflate intr-o relatie de interdependenta si conditionate de societate/subiectivitate. Poti aprecia ceva ca fiind bun doar printr-o comparatie cu ceva ce stii de dinainte ca e rau, la fel si invers. Daca nu ar mai exista notiunea de rau, el nu ar disparea.Ar continua sa existe, dar sub o alta forma, o alta denumire.L-ai considera un bine.Nu exista oameni in intregime buni.Si raul nu e neaparat o greseala. Ceea ce consider eu ca fiind bun, poata sa-ti para tie rau.Si atunci, cine are dreptate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De viata buna si fara griji ce au avut in trect. CLAR!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde doar ei pot sã stie, dacã sunt tot timpul pot fi chiar niste oameni toxici, asa ca mai bine te-ai feri.
Acum nu este rãu sã fi indiferent si rece, când trebuie Oricum viata trebuie trãitã cu bune si cu rele. happy fiind si cald dar si rece, asa se face putinã atmosfera.

| PumpkinDoll a răspuns:

Ca asa sunt ei, datorita chestiilor pe care le-au trait in trecut mai nefericite, desii nu se aplica la toti.Si mie mi-ar fi placut sa fiu asa

| m1dn1gh7 a răspuns:

Asa e natura lor. Nu merita sa-ti bati capul cu asa ceva, in orice caz, prefer un om rece si indiferent decat ipocrit. Fiecare cu piticii lui happy

| Raniaa a răspuns:

Atunci când primești prea multe palme de la viață/oamenii din jur, ți se face frică și de-o mângâiere. Așa că, construiești în jurul tău un zid de indiferență (un scut de auto-aparare)... care va fi sărit numai de cine trebuie. Uneori, este mai bine să păstrezi acel zid ridicat.

| Superior a răspuns (pentru Raniaa):

Sunt si cazuri in care zidul e asa mare incat nici 10000 muncitori nu pot sa faca o scara peste sau sa-l distruga happy

Răspuns utilizator avertizat
| georgyanaaa a răspuns:

Asa este felul lor de a fii

Răspuns utilizator avertizat
| Baiatbaietos69 a răspuns:

Ca au vazut-o pe mata.

| DenisaNicoletaG explică (pentru Baiatbaietos69):

Imi e mila de unii ca tine.