| IonelaaaS a întrebat:

De la un timp ma enervez foarte repede, daca cineva ma intreaba ceva de doua ori incep sa strig la el/ea credeti ca e ceva pentru care trebuie sa imi fac griji? sh ce as putea sa fac sa nu ma enervez asa repede?

4 răspunsuri:
| Narfundo a răspuns:

Evitati parintii si evita in special oamenii care incearca sa te manipuleze.Mediteaza,citeste ceva si fi fericita. Fericirea si iubirea vindeca

| foxsilver a răspuns:

Mai intai, incearca sa afli cauza care a ti-a declansat prima oara aparitia acestei stari de nervozitate, abia dupa aceea poti trece la faza de autocontrol.
Impune-ti o mare stapanire de sine, nu te mai grabi sa reactionezi. Gandeste-te ca exista probleme cu mult mai mari pentru care ai putea avea motiv sa te enervezi, decat faptul ca cineva te intreaba de doua ori acelasi lucru.
Ce-ai face daca ar trebui sa insisti de vreo cinci ori pe langa patron ca sa-ti dea salariul, pentru ca nu ai cu ce cumpara mancare copiilor tai?!
Sau, cum ai reactiona daca un doctor ti-ar spune ca ai o boala incurabila?!
Astea sunt doar doua exemple de motive pentru care sa te enervezi; dar poate nici atunci, pentru ca avand stapanire de sine ai o sansa cat de mica sa gasesti solutii pentru rezolvarea problemelor.
Incearca sa ai mai multa rabdare cu cei din jurul tau, pentru ca si tu ai nevoie de rabdarea lor ca sa te suporte.

| doc69 a răspuns:

Gandeste te de ce ai ajuns in aceasta situatie? dormi mai putin? ai multe probleme pe cap si esti stresata si din cauza asta nu mai ai putere de concentrare si iti pierzi rabdarea? sunt pasitle calmante sedative usoare care nu creeaza dependenta daca e prea des si ti se pare ff obositor cu enervatul cauta un consult psihiatric sau analizele de sange lipsa unor substante din organism pot duce la depresie si nervozitate cauzele sunt multiple. elimina pe rand din ele

| m00n a răspuns:

Controleaza-te in principiu. Apoi poti lua un ceai de relaxare, sau ceva naturist(nu merita sa iei pastile). Sunt o gramada de chestii, dar cel mai important e autocontrolul.Asta e de la stres, bine ca te exteriorizezi totusi si nu stai sa aduni in tine pana faci infarct.