| T0T a întrebat:

Deseori observ pe TPU întrebări care sunt puse de oameni care vor să se sinucidă. Ce părere aveți despre aceștia? Vor doar să atragă atenția asupra lor sau chiar au de gând să se sinucidă? Vi se pare sinuciderea o soluție? Vi se pare tărie sau slăbiciune?(unii zic că e tărie căci trebuie să ai curaj să recurgi la gestul ăsta și să scapi de toate lucrurile din jurul tău pe care nu le suporți și alții zic că e slăbiciune căci ești prea slab ca să îți înfrunți problemele și alegi să renunți la luptă). Viața devine din ce în ce mai comodă, metodele de a socializa devin din ce în ce mai accesibile și mai multe, probleme din trecut care erau la un stadiu de mult mai multă primitivitate au dispărut în mare parte, deci care este problema? Observ că mai degrabă comoditatea și ușurința vieții îi face pe oameni mai triști decât greutatea care în trecut era dată de un chin zilnic pentru a supraviețui. E un paradox? E așa, sau oamenii au devenit mult mai slabi? Credeți că deși interconectarea între oameni a ajuns la un nivel incredibil, aceștia totuși au ajuns mai singuri ca niciodată(mulți se plâng de singurătate) sau poate din cauza acestui lucru doar noi am devenit mai conștienți de problemele oamenilor?
Ca să revin la prima întrebare. Dacă ați avea un prieten care ar vrea să se sinucidă cum l-ați convinge să nu o facă sau ce i-ați spune?

Răspuns Câştigător
| DeathOfDreams a răspuns:

Oamenii care vor să se sinucidă se împart în două categorii:
Prima- care vor doar să atragă atenția asupra lor și o fac din motive stupide, de pildă, că au luat un 4 la nu știu ce materie.
A doua- care într-adevăr au probleme, iar depresia e atât de gravă încât chiar nu mai fac față durerii și ăsta e singurul lor gând "rațional".
Niciodată n-aș putea face un om laș deoarece vrea să decurgă la sinucidere.
Am fost în depresie, poate sunt, așa că știu cum funcționează.

La început sunt stările de singurătate iar depresia face ca lucrurile minore să se materializeze și să ajungă atât de major, încât ești efectiv îngrozit.
Apoi e toată rănile provocate de el.
Unii ajung să se taie și nu o fac deloc pentru a atrage atenția. Unii o fac fiindcă se simt vinovați și cred că merită toată durerea.
Alții o fac pentru a se descărca.
Alții o fac mergând pe principul că durerea fizică o alungă pe cea psihică.

Dacă-i spui unui om depresiv că e prost, oricât de puternic ar fi, datorită depresiei, acele cuvinte îl vor demoraliza.
Dacă-i spui la nervi că face umbră pământului degeaba, fi convins că se va gândi că e inutil în lumea asta și că nimeni nu-l vrea.
Stările de singurătate sunt cele mai îngrozitoare în depresie.
Să fi singur la 3 noaptea vrând să vorbești cu cineva... și știind că acolo nu e nimeni, e oribil.
Vrei atât de mult să ai pe cineva și te agăți de fiecare persoană prezentă. Iar într-un final ei pleacă și tu rămâi înfrânt, gândindu-te că viața asta nu e pentru tine.

Înaintând în depresie, ajungi la un punct în care te saturi de toată durerea și vrei ca toate să înceteze.
Oamenii, durerea, viața.
Ajungi în punctul în care nimic nu ți se mai pare ok și uiți un amănunt: că totuși viața nu se termină aici. Că mai târziu, poate vei avea parte de altceva.
Înaintând prin depresia majoră, chiar ajungi în punctul în care vrei să comiți o sinucidere și tot ce faci e să cauți mai multe motive, ca și o afirmație.
De exemplu, certurile în familie nu se mai termină.
Oamenii nu te mai ascultă.
Nimic nu merge bine.
Ești singur.
Și deja ai o afirmare și e tot ceea ce-ți lipsește.
Apoi o comiți, efectiv.

Dacă aș avea un prieten care vrea să comită?
În primul rând, i-aș arăta cât de mult îmi pasă și aș încerca să fac parte din activitățile lui. Aș încerca să-i explic multe chestii. I-aș arăta că nu e singur.
Și cel mai presus, l-aș asculta.
I-aș asculta toate gândurile și toate poveștile și i-aș demostra că nu e singur.
Și aș avea răbdare.
Indiferent cât ar consta asta.

74 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Stai, imi dai tu mie lectii de viata si despre iubire?
1, 2, 3 si! bhaahahahahahah!

se pare ca ai omis partea in care am spus "m-am indragostit si am iubit".
tu cam ce intelegi din asta? ca de fapt, nu stiu despre ce vorbesc? (gen cand am descris ce inseamna cuplu sincer)?
pentru ca imi tot spui sa am rabdare, ca o sa apara sulea, ca nu stiu ce.
nici macar nu ai citit cu atentie ce am spus.

and for crying out loud, tu chiar nu accepti ca mai exista si lume care nu e cu iubirea si care nu are nevoie de iubire? se pare ca nu.
esti ca un indoctrinat credincios care imi baga pe gat chestii despre dzeu si religie.
nu e nimeni in masura sa ma invete pe mine nimic despre viata si despre iubire.
mai ai mult de mancat pana sa ma inveti tu pe mine ceva.
te rog sa nu ma mai poluezi cu gretoseniile tale.
du-te si mai scrie-i lui iubi cu rujul tau pe oglinda cat o iubesti.
dar stai, nu e de-ajuns, scrie-i si pe colacu de la wc...pe unu din colacuri, ca aveti 2 toalete unde va faceti nevoile in acelasi timp si va tineti de mana.
inca ceva, cand vii de la job acasa, sa mai intarzii si tu vreo ora asa, sa apuce si ea sa fie screwed bine de tot de un handralau total opus tie, un adevarat alpha care nu are nevoie de femei si de iubire.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Eu nu îți bag nimic pe gât doar îți spun că e o alegere regretabilă și vei vedea asta. Nu am cum să îți bag pe gât ceva. Degeaba ai iubit dacă nu a fost reciproc sau dacă nu ai știut cum să menții acel ceva.
Stai chill în cazul meu știu ce am ales. Treaba fiecăruia dacă are nevoie de iubire sau nu, dar cum spuneam acesta e un gen de oameni superficiali sau care aleg să fie superficiali care nu vor rămâne cu prea multe satisfacții de la viață. Tot ce am zis esențial a fost să te mai gândești la niște lucruri dar dacă nu vrei, asta e. Nu e cum că mi-ar păsa, e ok dacă nu îmi accepți sfatul. Cum am zis la fiecare răspuns, sper sincer să te bucuri cu viața ta.(oare mă face asta unul care încearcă să bage pe gât cuiva ceva? eu cred că nu)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

"Degeaba ai iubit dacă nu a fost reciproc"

da, pentru ca eu sunt o idioata si ma cuplez doar cu d-astia care nu mi impartasesc aceleasi sentimente.
cu cine ai luat lectii de ghicit in globul de cristal si in stele? Cu Iliuta Numerologie?

asa ca fapt divers, toti astia cu care am fost...s-au rugat de mine sa le zic "te iubesc", pentru ca eu de fel nu spun asa ceva.
asta ca raspuns la ce ai zis tu...cu "nu a fost reciproc".
duamne, cat de gretos suna, nici macar nu pot sa scriu cuvintele alea, am facut un efort maxim sa le scriu.

deci, nu mai incerca.
ti-ai ales bine numele, chiar esti zero.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Cum i-am mai spus cuiva de pe aici, eu măcar nu dau cu minus.winking

| T0T explică (pentru T0T):

"da, pentru ca eu sunt o idioata si ma cuplez doar cu d-astia care nu mi impartasesc aceleasi sentimente."
Am dat si o alternativă, apropo, și cică eu nu citeam cu atenție.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Superficialitate" si "alegere regretabila"? Greyuț, ia ca te provoc!

Pune o intrebare la Stiinta si Filosofie pe tema asta. Daca n-o pui pana maine o s-o pun eu.

Cuvinte cheie: viata incompleta, motive reale de sinucidere, iubire, oameni anosti, oameni superficiali, bani, insensibilitate, mila.

Am incredere in faptul ca tu o vei formula foarte frumos, cel putin in realitatea paralela in care vei avea oo-le necesare s-o postezi.

| OoBunnyoO a răspuns:

Oamenii care vor sa se sinucida si anunta inainte sunt oamenii care nu sunt complet convinsi si au nevoie de o incurajare. Sunt oameni tristi, dar nu sunt pe ultimele culmi ale depresiei.

Oamenii care vor cu adevarat sa se sinucida o vor face sigur si eficient si nu vor lasa pe altii sa stie de planurile lor. Iar astia sunt oamenii cu adevarat deprimati.

Nu stiu cum l-as convinge, depinde ce probleme are, as incerca sa ii ofer o solutie sau o perspectiva noua asupra problemelor sale.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

"Am incredere in faptul ca tu o vei formula foarte frumos, cel putin in realitatea paralela in care vei avea oo-le necesare s-o postezi."
De ce mi-ar trebui "oo-le necesare" să postez o întrebare? Nu e vorba de asta, e vorba că eu postez întrebări când am chef, cu ce am chef, nu prea o fac la comandă.
Sunt curios ce întrebare ai pune tu având în vedere că se pare că ai o idee exactă cu ce ar conține întrebarea. Dacă e o întrebare care cred că merită să aibă și un răspuns, vei avea chiar și un răspuns din partea mea, mare lucru.

Oricum frumoasă inițiativa. Sunt genul de om care face de obicei ce vrea și chestiile pe care le-ai spus nu mă pot determina să fac ceva. Și eu te pot provoca absolut orice dar spunând că nu ai "oo-le necesare" nu știu cât de corect ar fi căci până la urmă fie că le are sau nu cineva, fiecare face ce vrea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ah,eu inchei un fel de contract cu cel ce urmeaza sa-mi devina prieten, care are si o clauza:cel ce va incerca sau va dori sa se sinucida in timpul prieteniei, va trebui sa lase toata agoniseala pe ultimii 10 ani, celuilalt.Cine crezi ca se mai gandeste la suicid?!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru T0T):

Abia acum am inteles de ce ai spus °Altul cu "oo-le necesare" ° laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ilar, dar si eu fac la fel. Eu chiar am contracte cu oricine mi-e prieten. Berzerka1 poate confirma. Am semnat prea multe contracte care au tot expirat sau s-au anulat din cauza nerespectarii tuturor termenilor. laughing
Si sa mai fiu prieten si cu vreo momaie care vrea sa-si curme "suferinta" clar rup contractul. Pe mine nu ma impresioneaza orice drama, mai ales la o anumita varsta. Cel mai sensibil eu sunt cand e vorba de vreo boala. Alea chiar ma macina si pe mine cumplit. Nu sunt indiferent la asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbeam strict despre suicid.Clar,boala,accidentul sau oricare alta cauza provocatoare de moarte anuleaza clauza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai e vorba fix de acele lucruri mă. Suicid provocat de ele. Sunt cazuri serioase in care un prieten ar avea nevoie de suport, sprijin. Nu-l lasi de izbeliste orisicum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vom avea prima disputa!