| T0T a întrebat:

Deseori observ pe TPU întrebări care sunt puse de oameni care vor să se sinucidă. Ce părere aveți despre aceștia? Vor doar să atragă atenția asupra lor sau chiar au de gând să se sinucidă? Vi se pare sinuciderea o soluție? Vi se pare tărie sau slăbiciune?(unii zic că e tărie căci trebuie să ai curaj să recurgi la gestul ăsta și să scapi de toate lucrurile din jurul tău pe care nu le suporți și alții zic că e slăbiciune căci ești prea slab ca să îți înfrunți problemele și alegi să renunți la luptă). Viața devine din ce în ce mai comodă, metodele de a socializa devin din ce în ce mai accesibile și mai multe, probleme din trecut care erau la un stadiu de mult mai multă primitivitate au dispărut în mare parte, deci care este problema? Observ că mai degrabă comoditatea și ușurința vieții îi face pe oameni mai triști decât greutatea care în trecut era dată de un chin zilnic pentru a supraviețui. E un paradox? E așa, sau oamenii au devenit mult mai slabi? Credeți că deși interconectarea între oameni a ajuns la un nivel incredibil, aceștia totuși au ajuns mai singuri ca niciodată(mulți se plâng de singurătate) sau poate din cauza acestui lucru doar noi am devenit mai conștienți de problemele oamenilor?
Ca să revin la prima întrebare. Dacă ați avea un prieten care ar vrea să se sinucidă cum l-ați convinge să nu o facă sau ce i-ați spune?

Răspuns Câştigător
| DeathOfDreams a răspuns:

Oamenii care vor să se sinucidă se împart în două categorii:
Prima- care vor doar să atragă atenția asupra lor și o fac din motive stupide, de pildă, că au luat un 4 la nu știu ce materie.
A doua- care într-adevăr au probleme, iar depresia e atât de gravă încât chiar nu mai fac față durerii și ăsta e singurul lor gând "rațional".
Niciodată n-aș putea face un om laș deoarece vrea să decurgă la sinucidere.
Am fost în depresie, poate sunt, așa că știu cum funcționează.

La început sunt stările de singurătate iar depresia face ca lucrurile minore să se materializeze și să ajungă atât de major, încât ești efectiv îngrozit.
Apoi e toată rănile provocate de el.
Unii ajung să se taie și nu o fac deloc pentru a atrage atenția. Unii o fac fiindcă se simt vinovați și cred că merită toată durerea.
Alții o fac pentru a se descărca.
Alții o fac mergând pe principul că durerea fizică o alungă pe cea psihică.

Dacă-i spui unui om depresiv că e prost, oricât de puternic ar fi, datorită depresiei, acele cuvinte îl vor demoraliza.
Dacă-i spui la nervi că face umbră pământului degeaba, fi convins că se va gândi că e inutil în lumea asta și că nimeni nu-l vrea.
Stările de singurătate sunt cele mai îngrozitoare în depresie.
Să fi singur la 3 noaptea vrând să vorbești cu cineva... și știind că acolo nu e nimeni, e oribil.
Vrei atât de mult să ai pe cineva și te agăți de fiecare persoană prezentă. Iar într-un final ei pleacă și tu rămâi înfrânt, gândindu-te că viața asta nu e pentru tine.

Înaintând în depresie, ajungi la un punct în care te saturi de toată durerea și vrei ca toate să înceteze.
Oamenii, durerea, viața.
Ajungi în punctul în care nimic nu ți se mai pare ok și uiți un amănunt: că totuși viața nu se termină aici. Că mai târziu, poate vei avea parte de altceva.
Înaintând prin depresia majoră, chiar ajungi în punctul în care vrei să comiți o sinucidere și tot ce faci e să cauți mai multe motive, ca și o afirmație.
De exemplu, certurile în familie nu se mai termină.
Oamenii nu te mai ascultă.
Nimic nu merge bine.
Ești singur.
Și deja ai o afirmare și e tot ceea ce-ți lipsește.
Apoi o comiți, efectiv.

Dacă aș avea un prieten care vrea să comită?
În primul rând, i-aș arăta cât de mult îmi pasă și aș încerca să fac parte din activitățile lui. Aș încerca să-i explic multe chestii. I-aș arăta că nu e singur.
Și cel mai presus, l-aș asculta.
I-aș asculta toate gândurile și toate poveștile și i-aș demostra că nu e singur.
Și aș avea răbdare.
Indiferent cât ar consta asta.

74 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Eu consider sinuciderea o dovada de lasitate.Nu vad nimic eroic in asta. Adica parasesti viata, inchei socotelile cu ea cand vrei tu fiindca nu mai poti infrunta tot ce vine impotriva ta. Adica nu au curaj.
Mie mi se pare ca cei care pun intrebari pe site despre asta nu stiu ce vor.Ar trebui sa discute cu parintii,nu cu niste oameni ce habar n-au prin ce trec. O pun asa, din plictiseala.
Eu, daca as avea un prieten care ar vrea sa faca asta, in mod clar l-as opri.In primul rand, l-as certa pentru lasitate.Nu i-as da voie sa plece, sa ma paraseasca si sa paraseasca implicit si lumea asta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La unii este mimarea. Vor doar sa atraga atentia. Ca tiganii cand fura curent si li se taie. Apoi se urca pe stalp si zic ca se sinucid. La altii este boala: http://www.evz.ro/medicii-clarifica-sinuciderea-este-o-boala-900855.html

| LoveSleep a răspuns (pentru R0R0):

Cică "nu i-aș da voie" =]]

| T0T explică (pentru R0R0):

Genul ăla de prieten care te place și ar zice că se sinucide ca să îți câștige atenția maximă laughing

| R0R0 a răspuns (pentru T0T):

Nu am patit inca asta si nici nu aș vrea.

| R0R0 a răspuns (pentru LoveSleep):

Voiai sa mint?

| T0T explică (pentru R0R0):

Un lucru pe care băieții ar trebui să îl știe despre tine...

| LoveSleep a răspuns (pentru R0R0):

Nu voiam nimic.
M-a amuzat când ai zis că nu i-ai da voie laughing De parcă ar fi după tine.

| R0R0 a răspuns (pentru T0T):

Dar tu...Tu ce ai face daca "iubi" a ta ar vrea sa se sinucida?

| R0R0 a răspuns (pentru LoveSleep):

Am mare putere de convingere.

| T0T explică (pentru R0R0):

Nu ar vrea atâta timp cât are un băiat atât de awesome la care ține mai mult decât la viața ei laughing

| R0R0 a răspuns (pentru T0T):

Modestule! laughing

| LoveSleep a răspuns (pentru R0R0):

Ai, ai laughing

| R0R0 a răspuns (pentru LoveSleep):

Răule! laughing tongue

| UnBroken2016 a răspuns:

Cine intr-adevar vrea asta nu pune intrebari aici. Ii inteleg oarecum. Cine pune intrebari de genul are nevoie de atentie. Nu genul patetic de atentie a.k.a facebook, ci acel tip de atentie care oricine are nevoie sa simta ca nu traieste degeaba si ca cineva stie ca el sau ea exista.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru R0R0):

Foarte inteligent. Unul care ajunge atat de jos in incredere in sine, tu il certi pentru ca e las? As contiuna sa mai spun si altele dar m-ai dat pe spate. Tu esti genul ° uite foc, hai sa punem paie °.

| T0T explică (pentru UnBroken2016):

Frumos și trist în același timp ce ai zis, sau poate doar mi se pare.
@Broken, încep să devin fan.

| R0R0 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Ma mir ca ti-ai dat seama.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru R0R0):

Cum am zis, foarte inteligent.

| T0T explică (pentru UnBroken2016):

Poate că uneori oamenii trebuie și îmbărbătați, nu numai pupați pe rană.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru T0T):

Poate nu ai inteles asta e ideea. Nu te duci si ii spui ° lasul dracului, iti pui palma in fund si pleci? ° nu, orice om cu iq superior unei gaini i-ar spune ca se poate mai bine. Exista speranta. CHiar daca il minti, ii spui ceva bun nu il critici. Ce te faci daca acea persoana vrea sa se sinucida pentru ca are o familie de nenorociti care deja ii spun ca nu e bun de nimic, las, traieste degeaba si te duci si ii spui si tu? Pui paie pe foc. Oricum Roro e mica, nu cred ca a avut de a face cu persoane de genul sau macar persoane deprese. Nu e ca o condamn prea mult pentru tipul ala de raspuns.

| R0R0 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu am zis ca ma duc si ii zic in fata.
App : Tipul care nu minte niciodata sugereaza sa minti.

| T0T explică (pentru UnBroken2016):

Ea doar cred că s-a referit la faptul că i-ar atrage atenția în primul rând la ceea ce înseamnă cu adevărat, din punctul ei de vedere, sinuciderea. Ea nu a zis că pleacă sau ceva și nu cred că doar i-ar atrage atenția, cred că în mod normal i-ar zice și lucruri ok, care i-ar da încredere și l-ar face să realizeze ce are de gând să facă. În primul rând un om, din punctul meu de vedere, trebuie să realizeze că moartea nu e o soluție mai niciunde. Speranță există mai pentru oricine și eu niciodată nu am fost genul să mintă sau ceva doar ca să se simtă el mai bine pentru că nici mie nu mi-ar conveni să mă tot spele cineva numai în vorbe minunate, dulcegării și alte prostii. Viața e dură uneori și un om nu se formează numai cu din astea, un om se mai formează și dezvoltă dacă și realizează pe ce lume e și dacă realizează că indiferent de cât de nasoală e situația, cum ziceam, gestul acela e cea mai proastă opțiune, și decide el singur să lupte, să se ridice pe propriile picioare și să nu se mai smiorcăie. În felul ăsta se ridică un viitor om. E strict părerea mea.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru R0R0):

Cand vine vorba de viata cuiva, faci tot ce poti ca sa i-o salvezi, stii tu. Eu nu sunt egoist ca tine. Sa te citez ° Nu i-as da voie sa plece, sa ma paraseasca °. La tine daca luam in ordine, e mai nesimtit ca te paraseste pe tine si dupa ca vezi domne da ortu popii. Plus ca aia era o gluma. Oricine minte.

| R0R0 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Daca m-ai cunoaste, nu ti-ai permite sa tragi concluzii asa repede.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru R0R0):

Norocul meu ca nu vreau sa cunosc pe nimeni. Prea multe detalii inutile. Nu o lua personal, nu vorbesc doar de tine, de oameni in general.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, GreyNuț!
Majoritatea adolescentilor care pun asemenea intrebari ma lasa rece. Din partea mea, sa se sinucida odata si nu doar sa ne faca trailere la episoadele lor de sinucidere.
Mi se par doar niste fiinte extrem de patetice ca la nici 16 ani sa vada ei ce inseamna greutati in viata.

Asta cu comoditatea, ce treaba are in viata? Eu chiar ma bucur din plin de ea! De ce sa ma faca trist!? Dimpotriva.
Singuratatea nu e un lucru rau, adica oricum prea singur n-ai cum sa fii. Pur si simplu e felul fiecaruia de a fi. Unora le place sa stea singuri, in lumea lor, nederanjati de cineva. Cei care se plang de singuratate sunt de regula niste prostovani anosti, care chiar duc o viata plictisitoare, iar faptul ca ar fi mai sociali sau intr-o relatie n-ar schimba dramatic situatia. Tot niste trogloditi raman.
Daca as avea un prieten care ar vrea sa se sinucida...mda, stai, n-am cum sa-mi permit astfel de oligofreni in anturajul meu!

| R0R0 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Fix opusul meu.
Pentru mine sunt importante detaliile.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Ești cam dur la adresa unor oameni care suferă, dar e strict opinia ta până la urmă.
Te cunosc?

| syd a răspuns:

Mi-e indiferent. oricum, oricat ai incerca sa cauti, existenta nu are niciun scop real