| Parakeets a întrebat:

Hei, dacă am dezinfectat pixurile, creioanele, jucăriile și gumele de șters (tot ce am folosit anul trecut la clasă) cu cloramină și le-am clătit cu apă, nu vor fi periculoase pentru elevi, dacă le mai dau pe viitor, nu?
Mai ales dacă le țin în pungă sigilate?

Pentru că elevii au tendința să le bage în gură și mi-e teamă să nu se intoxice, nu poate fi posibil dacă le-am și clătit cu apă, right? happy

Și Igienolul ăla pentru dezinfectat fără clor, nu este periculos, nu?

10 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Asa trebuie procedat acum? Mie mi se pare exagerat.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru DracuIa):

Nu imi plac oamenii neseriosi.Ti-ai schimbat numele, ai intrebat daca imi place, apoi ai editat raspunsul, intreband de noua freza.laughing Slab joc, mai incearca.

| Parakeets explică (pentru dullcat):

Păi sunt cam pline de microbi, copiii le-au băgat în gură și le-au aruncat peste tot prin clasă. Au călcat pe ele. Pe elevii mei i-am prins cum își băgau și mâinile în nas. Sorry că mărturisesc asta, dar mna, să-ți prezint cum stă situația cu tot ce se folosește la clasă și ce fac copiii mici.
Și oricum au pus mâna pe ele în timpul orelor după ce mai veneau de la baie și sincer, suspectez că nu prea se spală pe mâini copiii ăia cu apă și săpun, așa cum spune teoria.
Deci îți dai seama câți microbi?! happy
Plus că eu le depozitez în caserole și pungi, că vreau să-mi fac curat de Crăciun, deci îți dai seama câți microbi încapsulați acolo?
Se fac mari și vor face ravagii, Miss DullCat.

Și da, oricum așa procedau ăia la TM la grădi, dezinfectau toate jucăriile cu cloramină. happy De fapt mă puseseră pe mine. De la ei am luat metodă.
Însă ăia erau și mai ciuuudați, stropeau jucăriile din plastic cu cloramină, însă nu le mai clăteau. Și cu asta nu sunt de acord, pentru că cloramina aia rămâne pe jucării și copiii le bagă în gură. Însă nici nu a murit nimeni din ce observasem. laughing)

| Parakeets explică (pentru DracuIa):

Eu de la Covid și "conștientizarea" aia de atunci, am devenit prea sterilă cu viața mea, domnule Dracula.
Deci nu mai amintiți nimic de Covid, că mă apucă groaza. sad
De atunci am ajuns să cheltui la bani, în prostie, pe spirt, pe bureți și lavete, că le folosesc uneori și de unică folosință și tot așa.
Nu mai zic banii care se dau pe apă. Apă să mă spăl de nu știu câte ori pe mâini, să fac duș zilnic să nu am microbi pe corp, spăl hainele zilnic, pe cap nu prea mă spăl prea des, recunosc, dar în rest multe chestii le dezinfectez destul de des, cum ar fi ochelarii ce-i spăl zilnic cu apă și săpun, iar telefonul îl dezinfectez mai mereu undeva la 2, 3 zile, cum de altfel și stau mult cu el în brațe.
Iar la bucătărie am dat mii de bani pe bureți și pe lavete și mă cert des cu mama pe subiectul lavetei, că mi-o aruncă în chiuvetă mereu și eu am auzit într-un documentar la Netflix că bureții și lavetele cu care speli vasele și masa, nu e ok să le ții aruncate în chiuveta murdară, deoarece în ei se prind cei mai mulți microbi. Și mama niciodată nu pricepe asta și mereu trebuie să iau lavetă curată și să o ascund de mama. Că ea face ce face și buf în chiuvetă.
Doamne câte certuri pe tema asta.
Am obosit.
Iar dacă deja cineva dă să mă pupe, mi se pare prea dificil, pentru că simt cum îmi aduce toți microbii în aria mea respiratorie și vizuală. Nu mi se pare nimic dulce în secolul 21 să te mai pupi cu neamurile sau cu lumea. Ci o corvoadă, domnule Dracula.

Deci cam așa e viața după Covid, căutătoare de microbi. laughing)

| dullcat a răspuns (pentru Parakeets):

Imi dau seama, dar sa stii ca in plastic orice microb infloreste si poate nu ar strica sa alegi alte recipiente, poate chiar sa faci impreuna cu copiii, adica diy, prin reutilizare/reciclare.Ar fi si o lectie educativa.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Orice ai folosi, trebuie clatit generos cu apa dupa aia. In alta ordine de idei, fiindca nu mai sintem in 1950... https://www.emag.ro/......DGK6DYMBM/

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Pusă la lista de favorite și dorințe a domnului Emag. laughing)

Deocamdată am rămas lefter și nu mai am bani, dar cum își revine mama după sărbători, vă dați seama că acea lampă e prima achiziționată. Că am o groază de microbi de scos de aici și bacterii.
Deci mulțumesc! happy
Chiar m-am tot uitat și pe lămpi și am mai căutat tot așa niște dezinfectanți profi, dar în afară de Igienol, Cloramină și spirt nu am prea găsit altceva. laughing) Dar sunt buni ăia oricum.

| Xox0 a răspuns:

Nu mai bine le stergi cu spirt si le lasi sa se usuce? Daca le pui in pungi si le sigilezi, posibil sa ramana ude.