| Parakeets a întrebat:

Hei TPUași, voi cum vedeți oamenii borderline și codependenții?
Îi blamați, evitați sau doar compătimiți?
Ați putea trăi într-o relație (nu musai de dragoste ci mă refer la orice fel de relație interumană) cu aceștia?

Credeți că deși ei par oamenii ăia lipicioși și care venerează umanitatea, ca apoi să ucidă umanitatea, când se simt trădați, ei ar fi de cele mai multe ori mai solitari din cauză că lumea îi evită? Că oare deși ei tânjesc după relații deep, ceilalți îi văd sucks și instinctiv nu se conectează prea multă lume cu aceștia?

Și dacă teoria mea, din capul meu, ar fi reală. De ce credeți că lumea îi evită și nu-i suportă, pe acești borderline?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am avut relație tip borderline și încă o mai iubesc pe nebuna, e ceva de amintit

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ați putea trăi într-o relație (nu musai de dragoste ci mă refer la orice fel de relație interumană) cu aceștia? Nu.
De ce credeți că lumea îi evită și nu-i suportă, pe acești borderline? Pentru că sunt insuportabili. Relațiile sunt familiale, de prietenie, de cumetrie ( naș, sponsor), de serviciu. În afară de cele familiale, nimeni nu este obligat să te suporte.

| Parakeets explică (pentru sadrian46):

Asta a durut, domnule Sadrian. I-ați spus unui borderline că doar familia trebuie să-l suporte. Este al naibi de dureros.
Eu concep că orice relație trebuie să fie perfectă, atunci mai bine nu mai e. Noi angajații nu mai muncim și șefii, nu-și mai fac afaceri.
Chiar mi-ați cam dat un junghi prin inimă.
Dar deci e adevărat ce cred eu. Că oamenii borderline nu prea sunt suportați în final. Acum pricep de ce la mine în localitate nu mă prea place nimeni, iar cine chiar a mai încercat să se apropie de mine, în final m-a abandonat.
Borderlini, nu sunt favorizați de mulți. Părem ca niște meduze ce ne lipim de oameni și nu le mai dăm drumul.
Dar ăsta e tot paradoxul meu, deoarece nu mă prea suportă multă lume, eu tânjesc și mai mult după ea. laughing)

| sadrian46 a răspuns (pentru Parakeets):

1. Renunță la acest diagnostic. 2. Fiecare tip de relație pe care l-am descris se structurează într-un mod specific. Poți să te lași dus de vânt sau să fii tu vântul.

Răspuns utilizator avertizat
| Seba2013 a răspuns:

Vrei sa spunem cum vedem persoanele bolnave care abandoneaza recurenta la divinitate si se bazeaza pe propia explicatie? Ii vedem catastrofici, epidemici, etc. Legea fortei, puterii, imi arata oamenii zdrobiti. Nu ma las eclipsat de ei. Deci LEGEA FORTEI imi arata oamenii lipsiti de vigoare. Eu caut puterea nu sclavia. Ulise nu s-a lasat adormit de sirene ci a umblat seren si in claritate. Deci ii vedem ca niste calatori care nu stiu sa conduca prin valurile lumii si nu accepta soteorologia. Au hibris nu aidos. Umbla in oscuritatea (noaptea) lui Nietzche nu in ziua lui Socrate. Ai vazut tu vreodata ca cei fortosi sa fie sumisi? Doar Samsón si-a pierdut puterile. S-a facut studii si s-a aratat ca cei care au rezistat ispitelor si-au facut un suflet stabil. Ei altfel se conduc in sociatete decat cei slabi. Heraclit vorbeste de logos ca o VOCE. Pana la urma stiinta (stierea) trebuie sa ne conduca. Regula de aur este ca principele sa puna mana pe monarhism si sa conduca.

Cum Darwin ne invata ca istoria este mutabila ci nu terminata credem ca acei oameni nu au valori ci sunt relativisti. Platon credea ca exista doar un singur Rege nu mai multi. Ei bine noi ne cautam multi regi. Credem in SEPARAREA PUTERILOR si ca pot sa guverneze mai multi regi. Trebuie sa restabilim CLASA DOMINANTA.

La literatura ne arata cum brughezia (clasa muncitoare) s-a razvratit impotriva celor trei Stări ale Vechiului Regim (ancien regime). Astazi fiecare suntem regi si autonomi. Toate formele de guvernare sunt bune, nici una nu este gresita. Toti au tron si altar.

Sigmund Freud The Poet and The Daydream

Valea Issa de Milosz

Carl Gustav Jung considera Daimonul (geniul) romanticistilor o umbra si o forta distructiva. Noi suntem si vizionari (hermeneutici sau mai bine spus OBSERVATORI si IMITATORI) nu doar rationali. Platón vorbeste de "ochiul sufletului". Humblondt spune ca limbajul este o "conceptie despre lume". Noi cand citim ceva, vedem viziunea celuilalt. De aceea romanticistii si vanguardistii cred mai mult in imagine si estética decat in ratiune (vezi Romagnoli si Pasquali). Hamlet nu s-a lasat dus de aparente ci a crezut in esenta.

Paul Ricoeur, Frank Kermode, etc., spun ca relatarile au functii morale pentru lector (nu doar descriptive sau literare). Anthony Burges ne vorbeste de comedii negre, cenusa, prafuri, labirint, etc. Sofocles, Esquilo, Euripides ne vorbesc de tragedii. Acuma ca stim aceste fatumuri trebuie schimbate aceste destinuri in bine. Hero trebuie sa invinga pe Villain. Valea Plangerii trebuie abandonata si mers pe Muntele Sinai. Trebuie iesit din Hades ca Orfeu si Euridice sau ca Lot. Noi trebuie sa ne cautam salvarea sau pierzania?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine suntem noi săi judecăm? Dacă sunt ei în stare de o relație sau nu Și sa avem o părere fi bună sau rea despre ei? Mulțumeștei lui Dumnezeu ca nu ția venit pe cap așa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu evit oamenii cu probleme. Și oamenii care fac probleme și răul altor oamenii cu voință și intenție sa taie sa omoare sa fure sa bată pe ăștia nu-i suport îi urăsc. Oamenii care au borderline sunt o bine cuvântare de la Dumnezeu nu sunt oamenii răi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt oamenii cu bordelani care muncesc în fabrici și munci grele și ăștia numiți "sănătoși" stau acasă și are măsa tacsu grija de ei le da bani de buzunare de țigări de ăștia sa va feriți ăștia sunt pericolul Adevărată apți de munca și are alți grija de ei și ei nu muncesc o zi în viața lor nu sunt în stare să-și plătescă o chirie un curent o masa în oraș pe bani lor munca lor cinstită voi râdeți de ăștia cu probleme de sănătate da nu ei sunt ei Adevărați bolnavi și Adevărați bolnavi sunt ăia care o arde pe sănătoși în societate și fac tiktok toată ziua și se cred toți Valori my pipel versace.

| Parakeets explică (pentru anonim_4396):

Așa, dar cine ți-a zis ție că râde de ei?
Sau mă rog, eu una nu.
Eu doar am pus întrebarea pentru că exact asta simt eu.
Că lumea mă evită și nu le sunt pe plac, doar pentru că sunt borderline și codependentă.

Și și eu stau acasă, dragă Onur, și am un an job, apoi alt an, nu prea. Sau mi-e și frică să ies din casă, ca să aplic pentru un job, mai ales la mine în oraș. Însă nu mă consider pericol pentru nimeni. Și ce să vezi happy Eu aia care stau pe "bani lu mami" așa cum spui tu. Aș da, la toată lumea (evident doar dacă lumea mi-ar vorbi și m-ar plăcea) totul. Sunt foarte darnică deși nu sunt cea mai muncitoare persoană. Și nu țin cont că "vai, sunt banii mamei sau ai cui sunt" dau și aia e. Ador să dau oamenilor din puținul pe care-l dețin și eu, la rândul meu, oferit de Dumnezeu. Pentru că deși toți judecați după "ăla care stă pe banii lu mami și tati" mami și tati ăia au fost dați tot de Dumnezeu. Așa că, nu știu ce oameni ai întâlnit tu. Dar eu una, sunt darnică chiar dacă nu am un venit al meu.
Acum însă da, nu neg că, cei care pierd vremea aiurea și fac tot felul de bullshituri și se dau loviți sau nu vor să muncească deși ar putea și o mai ard și aiurea, nu e tocmai ok.
Dar stai liniștit, dragă Onur, că am văzut și mulți muncitori deștia, hiene, prea mândrii de ei, că ei au muncit din fașă, dar scuipă cerșetorul la colțul străzii și nu pricep că, nu toți pot fi Zei zeflemitori care calcă lumea în picioare ca ei. Dar nici măcar nu realizează, că de fapt Dumnezeu le scoate acel cerșetor în cale, nu că vai îi cere Dumnezeu muncitorului ăla mândru, să arunce un bănuț din munca lui mare și cinstită, asta dacă oricum cineva în secolul ăsta mai și face muncă cinstită. Nici pe șantier nu mai e muncă cinstită. Pentru că angajații tac și fac doar ce poruncesc oricum niște șefi tembeli și care chipurile și-au deschis ei afaceri și ne cer nouă angajaților corectitudine și promptitudine, dar ei nu dau nimic la schimb și fac tot ce fac, dar tot nu fac totul corect până la sânge.
Deci revenind totuși...
Vezi ce Dumnezeu pervers avem noi, care scoate cu forța banul muncitorului din buzunar pentru cerșetorul care "vrea țigări și bla, bla"
Dar Dumnezeu doar le scoate acei cerșetori putreziți în față, doar ca să le arate adevărata lor față. Mândria. Și mândria e cel mai mare păcat, chiar și peste lene. Ba chiar la Biblie spune că da "cine nu muncește, nici să nu mănânce" da, e drept și just.
Dar mai spune și că orice clădești fără Dumnezeu, se va nărui.
Așadar, Dumnezeu ne scoate borfașii și cerșetorii în cale, doar ca să ne arate adevărata față. Cea de mândri că noi putem și ei nu. Dar și ca să, pentru cine are minte să priceapă, că tot acolo vom ajunge și noi, dacă nu ne smerim, ca omul ăla al străzii, care umblă ca o oaie fără scop și e înjurat de toți.

Așa că, nu-mi spune mie nici de cei care pierd vremea pe TikTokăreală și nu muncesc, că și pe ăia i-aș ucide. Pe TikTok o ard toți cocalarii și toate cu*vele oricum. Și care habar nu au ce înseamnă, o muncă de 8 ore, legală, corectă până-n pânzele albe. Și în care chiar să faci sacrificii, pentru munca ta, cauza ta, colegii tăi, companie sau chiar să-ți dai demisia atunci când crezi că locul tău nu mai e acolo.

Dar nici de ăștia care se trezesc de dimineață și vai ce muncă mare fac ei.
Dar sunt doar niște fasciști, nebuni și lacomi după bani și chiar statut social, bârfitori la muncă, ce nu-și văd dracului de viața lor, și frustrați fiind sau dracu știe, plictisiți, bă, dar ai dracu de plictisiți și adoră să le bârfească viața colegilor sau comenteze, fără pic de rușine, ca și când ei te'ar cunoaște dracului, mai mult decât o face mama ta sau tatăl tău sau chiar să-i sape cei fără scrupule ori mai psihopați care se plictisesc și la muncă. Și maj găsesc câte un prost din când în când cu care să se joace și să-l ucidă încet, dar sigur.
Și nu-mi spune mie nici de cei care se dau munciți din fașă, dar să te ferească Dumnezeu să-i contrazici sau intri într-o luptă de putere cu ei, că ar fi în stare să devină Caini ucigători de Abeli și să te ardă pe rug, doar că nu ai zis sau făcut ca ei și ai doar altă părere de a lor.
La fel cum nici cei care se dau munciți, dar abia așteaptă să le intre un prost în firmă, care să le facă și lor munca, dacă se poate. Apoi tot ei te bârfesc că nu-ți faci tu munca sau bla bla.

Deci nu mi spune mie dragă Onur de oamenii munciți. Că nu am muncit eu până la 28 de ani, prea mult, dar peste tot pe unde am fost, am văzut doar ce-ți expun mai sus. Despre acei oameni munciți. Niște lichele la costum și cravată. Atâta tot.
Păi decât ca ei, lichele la cravată și palton sau cu pumnii scoși de cei din fabrici, că tot ai pomenit de asta. Lasă-i și pe ăia, că mi-au zis mie un amic cum se înjură femeile cu "bag" "scot" prin acele fabrici și dacă ești mai educat și cult, ți-o iei grav. O dată că te înjură și tot ei câștigă, alta că tu care mna, n-oi fi nici tobă de carte, că dacă eram nu ajungeam în fabrică, dar dacă totuși ești cât de cât citit și antiînjurat sau ai învățat măcar la clasele primare, că oricât de frustrați am fi noi oamenii, există totuși în Univers un limbaj colocvial, casual între cunoscuți unde poți fi cine vrei tu și să înjuri cum vrei tu, dar există și un limbaj standard, clasic, unde oricât de puține clase ai avea și oricâte greutăți ai avea, e mai frumos o dată ce-l aplici în societate și totuși printre străinii care nu știi până la urmă dacă ne permitem sau.
Așa că, muncitorii ăștia la fel ca Tik-Tokerii ăștia, nu mi-i aminti că fac spume la gură.
Nu-i suport și pace.
Îmi plac doar oamenii normali. Care sunt conștienți că orice ar face, în viața asta, oricâte realizări ar aduce sau oricât de Alfa și pricepuți ar fi, nu sunt cu nimic superiori altora. Ba chiar și-o pierd în fața Domnului și a cerșetorului ăla scuipat, de așa zisul mare muncitor al vieții.

Ahhh, și deja mi s-a zbârlit piele la amintirea acestor oameni.
Pe ăștia îi detest cel mai mult. Nu am suportat și nu o să suport never omul care nu înțelege și care privește de sus, pe un altul care oricum e prin legea în sine, sub el. Că mna, ăla e cerșetor și el patron sau câine fidel la patron. Dar degeaba, îi cade tot binele din el, prin această umilință ce o aduce celor mai slabi ca el.
Iar eu aș deveni Dhamer pentru astfel de oameni. Aș ucide la greu acești nemernici despotici de muncă, dar care sunt prea plini de ei și munca pentru ei, e de fapt doar umplerea golului lor și degeaba muncesc, dacă îi calcă pe toți în picioare mai slabi ca ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Parakeets):

Frate ai dreptate și tu sunt mulți psihopați în locuri de munca și... Trebuie sa ști săte ferești de ei într-adevăr sunt uni și în stare săte omoare am dat de destui dinăștia care sunt în stare săte omoare pentru lăcomia lor Doamne nu-ți doresc săi întâlnești vreodată în viața ta bolnavi... Eu chiar apreciez oamenii darnici atâta pot spune acum căci abia m-am trezit și ttrebuie sa ma pregătesc de munca încă mie somn puțin dorm târziu și nu pot dormi nopțile nu mai pot dormi deloc normal

| anonim_4396 a răspuns (pentru Parakeets):

Adevărata ce spune biblia cine nu muncește nici sa nu mănânce da eu acolo sunt în potriva puțin adică eu dacă vad un om care nu poate munci și Doamne ferește este mai asa ști ce zic mai nu are... Eu îl ajuta nu pot trece pur și simplu pe lângă el sa ma fac ca nul vad și nu-l aud și asta nu te face un om mai bun este cava ce Dumnezeu îți dăruiește ție ca am sa ai în tine și e de ne explicat asta e ceva ce doar acel om înțelege asta și simte acel gest făcut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Parakeets):

Sau înrăit și prosti grav de tot oamenii grav de tot sau în răit în prostie de rău în prostie de inconștienți în prostie și în prostie mulți aleargă atâta de rău înspre bani ca uită de oamenii de lângă ei și aleargă disperați după bani bani bani bani ăia sunt în stare sa omoare omul pentru bani eu știu am văzut oamenii dinăștia la locul de munca se omorau între ei ca... Nu am cum să-ți explic în cuvinte cât de rău să ajuns și este omul pentru bani înțeleg uni au familie copii și responsabilități da orice om are și el responsabilități și greutăți asta nu înseamnă că trebuie săi mănânci sufletul acelui om și viața și liniștea lasă frate omul sa mumcescă ca omul sunt cel și del de bolnavi Nu ai habar ce am putut vedea și auzi în viața asta ai rămâne orb mult și surd nu doresc nimănui Niciodată Mulțumesc lui Dumnezeu ca simt cu toată inima și tot sufletul meu că el este lângă mine și cu mine și dacă el nu mar feri de bolnavi ăștia de bani Doamne ferește ași ajunge ca ei lacomi și numai rău să facă urăsc oamenii ăștia care se cred ei Dumnezeu pe pământ și fac rău altor oamenii fără sa se gândească puțin sa se pună puțin în locul și la acel om

| anonim_4396 a răspuns (pentru Parakeets):

Sunt mulți bolnavi în locul de munca ei îi miros din primele contacte este de ajuns și un minut și îmi dau seama de ei și ma feresc de ăștia ca nu-s oamenii am o frica mare sa nu ajung vreodată ca ei și ma feresc de ei fug când îi văd îi evit ăia sunt bolnavi nu oamenii care să-și vadă de treaba și munca lor cinstită ăia sunt cu alte treburi prin locurile alea de muncă

| Parakeets explică (pentru anonim_4396):

Ok!
Și eu care credeam că eu le-am văzut pe toate după vreo 2 ani de muncă de învățământ și tentative mai în trecut de a mă angaja. Însă ce spui tu aici, atât cât am reușit să înțeleg. Sper că nu ești străin. laughing)
Dar dacă spui că ai văzut și mai multe la locul de muncă, așa de grave. Deja începi să mă sperii, încât cred că o să ajung naibi să-mi sap o gaură sub pământ și să mă bag acolo pentru eternitate. Că pe mine mă traumatizase numai ce am apucat eu să văd la muncă, dar dacă spui că există și mai mult. E deja creepy. Abia ce m-am resemnat cu faptul că nu o să fiu never Alfa și mai și lucru într-un domeniu în care se cam cere oameni Alfa.
După ce că nu sunt Alfa și ș-așa sunt călcată rău în picioare în învățământ, nu aș vrea să pățesc altele și mai grave.

Dar îmi pare rău să aud că și tu ai trecut prin multe cu munca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Parakeets):

Da

| ALM2000RO a răspuns:

Ce sunt codependenții?