| FreddieM a întrebat:

Homofobia ia naștere odată cu religia?
Cheers

23 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, e mult mai veche.

| Hammurabi a răspuns:

Păi ar însemna ca doar religioșii să fie homofobi.
Ceea ce nu e așa.

| FreddieM explică (pentru Hammurabi):

Ești credincios?
Cheers

| Hammurabi a răspuns (pentru FreddieM):

Sunt creștin-ortodox prin naștere/botez.
Deci, da.

| FreddieM explică (pentru Hammurabi):

Si nu esti homofob.
Cheers

| oglindasultanului a răspuns:

Da, atunci cand esti "religios" e ca un fel de "dragoste" si nu mai vezi "oamenii" sunt doar obiectele lui (papusarul=dzeu).

| mastadont a răspuns:

Nu. Homofobia poate foarte bine să apară și în afara religiei. E adevărat însă că religia promovează într-un anumit fel homofobia, antisemitismul de exemplu.

| CIaudiu a răspuns:

Nu neaparat.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu, mie mi-era scarba de Gay inainte sa stiu ca e pacat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Homofobia este rezultatul educației, a anturajului, a caracterului și a prejudecăților. Un creștin dacă e homofob automat e un pseudo- creștin. Dar, alta problema e când ești creștin, alta e când ești habotnic ( psihoza religioasa), un habotnic nu prea acepta acest lucru, e un văzut ca un pacat în concepția lor, o anormalitate, unii o vad chiar ca pe o boala, sau ca e controlat de gânduri satanice asa cum e perceputa de către ei depresia. Sunt nebuni în toată regula, au realitatea distorsionata, și niște principii cu care au fost îndoctrinați absurde. Suntem 2 categorii : creștinii raționali, și cei iraționali.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt *

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

O întrebare din aceeași categorie : Misoginismul ia naștere o dată cu religia, sau a luat naștere odată cu apariția femeii?

| FreddieM explică (pentru anonim_4396):

Ca să-ți răspund ar trebui sa știu cum a apărut femeia. Regret ca nu-ti pot satisface curiozitatea, dar umanitatea încă nu a reușit sa demonstreze acest,, fenomen''. Si nici eu.
Cheers

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună din nou.

Religia este o subordonată fidelă CREDINȚEI, credințele se identifică de obicei prin venerarea unor zei sau dumnezei homofobi dar, mai ales MISOGINI ( la PLURAL, adică mai Toți! ), nu prea am văzut eu zeități feminine..., poate doar în CREDINȚELE din sânul Indiei, și acolo, cred cu un rol secundar/ minimizat față de ZEI ( adică BĂRBAȚI! ).

Dar transfobia?
Aici, ar putea fi adus în discuție Abraxas... ( zeul care întruchipează atât binele cât și raul, femininul & masculinul ).

De asemenea, singurul " zeu " care acceptă cu brațele deschise atât transexualitatea, homosexualitatea, chiar și ' feminismul ' este... Michiduță?, dacă nu știi atât " the wickest man in the world ", Alister Crowley - fondatorul satanismul tradițional, cât și Anton Sandor Lavey - fondatorul satanismului modern, au fost cei mai mari luptători pentru câștigarea acestor drepturi dar și legalizarea lor.

Ce cred eu personal?

Fiecare are dreptul la libertatea lui / ei... atât timp cât NU O ÎNCALCĂ PE A CELORLALȚI!
Ura, uneori pornește din motive precum religia / credința ( stupide, părerea mea ), în fața lui Dumnezeu, dacă există - toți trebuie să fie EGALI, NU?¿
Dumnezeu, la sfârșit ne va JUDECA ( pe noi și alegerile noastre, mai mult sau puțin bune, NU ¿ ) - atunci, până atunci, ce rost are să ne dăm în cap unul altuia, din cauza DIFERENȚELOR? Să ne hăituim?
Nu mai bine, trăim în pace & armonie, sătuindu-ne & încurajandu-ne unii pe alții ¿ Evident, la lucruri bune!

Ura & neacceptarea, mai poate veni și din înclinarea balanței într-o anumită parte, în ceea ce privește, evident Drepturile!
O așa numită ' discriminare pozitivă '!

Am explicat, AICI - mai bine
https://www.tpu.ro/......impotriva/

| anonim_4396 a răspuns (pentru FreddieM):

Https://www.tpu.ro/......impotriva/

| FreddieM explică (pentru anonim_4396):

Bună și ție Pufuletule. Sa știi ca ai expus o idee interesanta care de milenii încerc sa o fac clara comunității, dar puțin acceptata din nefericire de armata domnului. E inutil sa pierzi timp și energie judecând faptele celorlalti, când ar trebui sa ne vedem de propriile noastre,, pacate'' în iluzoria așteptare a zilei Judecății Finale.
Hai totuși să-ți ofer o opinie în legătură cu ce cred eu de misoginism. Nu are nici o treaba cu religia, e răutate pura. O întâlnești de obicei la persoanele neinstruite, fără educație și fără bun simt.
Cheers

| anonim_4396 a răspuns (pentru FreddieM):

Consider că e loc PENTRU TOATĂ LUMEA pe acest Pământ, mare & încăpător! Și în acest ' Univers ' al neacceptării diferențelor, de ORICE FEL!

Eu am o vorbă : atât cât ești OM cu mine sunt OM cu tine! Important e să fie noi sănătoși și pălincă ( pe care no beau happy ) să fie de cel puțin 30 ° de grade! happy

Cheers! happy

| FreddieM explică (pentru anonim_4396):

Am încercat și eu faza cu OMUL dar nu mi-a mers. Cand am fost umilit, jignit sau inselat, am rămas tot OM. In virtutea naturii mele nu pot sa raspund cu aceeași moneda, ar insemna sa ma transform in ceva ce naturalmente nu sunt. Răzbunarea e un act malefic, practic dorești voluntar RAUL cuiva. Adică dacă tu ești rău, neapărat trebuie sa fiu MALEFIC la randul meu chiar dacă contravine imaginii mele de,, BUN''. Ideea asta nu o pot concepe. Sper ca m-am făcut înțeles.
Cheers

| anonim_4396 a răspuns (pentru FreddieM):

Depinde, peste ce ' OM ' ai dat!

| FreddieM explică (pentru anonim_4396):

E un concept. Dar majoritatea o pățesc. Și majoritatea riposteaza. Bine ca nu fac parte din,, majoritatea''.
Cheers

Răspuns utilizator avertizat
| gritt a răspuns:

Da.