| anonim_4396 a întrebat:

Îmi simt dinții de sus, partea inferioara, foarte ciudat.

M-am trezit ieri și îmi simțeam gura mai uscata, asa ca am băut apa dar simțul ala ciudat nu a dispărut, m-am spălat pe dinți, am frecat bine peste tot, și asa ca o mica paranteza ca să nu se subinteleaga, ma spăl regulat pe dinți, revenind, și am o senzatie asa de parca am baut ceva acidulat și îmi simt dinții în acel fel, știți voi despre ce vorbesc, sau simt ceva de parca am mâncat și se simt asa... Încărcați, nu știu cum sa explic. De la ce ar putea apărea senzația asta? Sunt îngrijorata... Ar putea fi acidul gastric? De 2 zile ma cam doare burta asa ca m-am documentat despre asta și am văzut o sursa care a spus ca de la alimentație necorespunzătoare acidul gastric poate ajunge în cavitatea bucala și poate distruge dinții?

1 răspuns:
| Shuko93 a răspuns:

Nu mai bea acidulat si nu manca o scurta perioada Fast food sau chestii picante ori sarate / piperate... Intuiesc ca mananci des dulciuri sau chestii cu zahar ( ala ataca smaltul. ) Senzatia de gura uscata pateam cand beam apa inainte de culcare. Daca e ceva mai sever, sa zicem o gastrita, mergi frumos la doctorul de familie si iti spune ce medicatie sa iei. Momentan iti recomand, ciorbe si chestii sanatoase. Nu manca si imediat dupa sa te culci, nu e recomandat ca ai somnul mai agitat ( sucul gastric atinge anumite parti fragile, nu se asimileaza corespunzator mancare si poti avea cosmaruri sau chiar senzatii de voma. )