| 1anonima1004 a întrebat:

Întrebare pentru băieți! Care ar fi criteriile când vă alegeți prietena(iubita)? De aseamenea, aș dori să-mi spuneți și criteriile fizice.

23 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Imi plac fetele cu care pot avea o conversatie mai deep, nu doar lucruri banale care oricum le discuti de zi cu zi, o fata care sa fie atenta la mine la fel de mult cum sunt eu atent la ea si la nevoile ei, si simtul umorului e atragator, dar nu e neaparat, eu de obicei sunt mai glumet deci o pot face eu sa rada. Fiind pasionat de sport as vrea o prietena care la fel sa aiba grija de corpul ei, sa facem sport impreuna dar asta e foarte putin probabil sa obtin laughing
Ce nu mi-au placut niciodata sunt fetele reci, atat la caracter cat si fizic, care nu te iau odata in brate sau nu te saruta si trebuie sa fac eu asta mereu, e destul de deranjant. In rest totul vine de la sine, daca punem rabdare in relatie pentru a ne putea cunoaste si cu bune si cu rele consider ca poate iesi ceva frumos.
Mai presus de toate astea mereu mi-am dorit sa cunosc o fata la fel de loiala cum sunt si eu, cu principii asemanatoare cu alte mele in ceea ce priveste loialitatea, in sensul ca in momentul cand am intrat intr-o relatie imi respect partenerul, nu o sa stau langa ea in pat in timp ce imi dau mesaje cu alte fete, ramane doar ea, restul dispar, infidelitatea are mai multe forme nu doar fizice, si morale de asemenea, si e de prost gust sa continui sa intretin o conversatie si sa investesc timp in alta tipa decat prietena mea, deci nu voi face asta, am patit si sa am relatie unde prietena mea pastra legatura cu fostul, asta ne-a distrus relatia, asadar fiecare fosta din viata mea e blocata in prezent, asa e corect. De asemenea nu am obiceiul ala oribil de a raspunde greu doar sa par interesant, deci ar fi frumos ca si partenera mea sa fie la fel, sa lasam jocurile astea pentru bobocii de 14 ani happy
Acestea fiind spuse si expuse sunt constient ca o sa mor singur, amin laughing

| RAY a răspuns:

Nu bărbați aleg și voi femeile ne alegeți pe noi

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa stie de gluma.
ca mie imi place sa rad.

in fine, am trecut eu de mult de varsta cand sa mai aleg femeii.

da asa am ales-o pe cea curenta.

| sierra1 a răspuns:

Că intrebarea e pentru băieți/fete, nu contează - nimeni nu-și alege prietena/prietenul fără acceptul și atracția din partea celuilalt. E deci o "alegere" mutuală

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu nu mai am criterii clare, trebuie sa-mi placa per total, sa-mi trezeasca interesul si sa ma simt bine in preajma ei.
*totusi nu imi plac grasele

| doctorandus a răspuns:

Cele patru temperamente

Acest punct de vedere prezintă importanță doar pentru istoria științei, el nu mai este medicină sau psihologie.[1] Deja în anii 1850 teoria celor patru temperamente clasice era privită drept depășită.[1]

Această doctrină a fost contestată de Andreas Vesalius la mijlocul secolului al XVI-lea și remarcată critic de Paracelsus în același secol și a fost mai mult erodată în prima jumătate a secolului al XVII-lea de către William Harvey. Din a doua jumătate a secolului al XIX-lea, ideea a fost considerată cu totul depășită și apărată doar de excentrici. Actualmente este o doctrină protoștiințifică demult depășită iar medicina modernă s-a distanțat complet de astfel de speculații fără temei.[2][3][4][5]

1. Marks, David F.; Murray, Michael; Evans, Brian; Estacio, Emee Vida (13 mai 2015). „16 Illness and Personality". Health Psychology: Theory, Research and Practice. SAGE Publications. p. PT555. ISBN 978-1-4739-2758-2.

2. Lagay, Faith (1 iulie 2002). „The Legacy of Humoral Medicine". AMA Journal of Ethics. American Medical Association (AMA). 4 (7). doi:10. 1001/virtualmentor.2002.4.7.mhst1-0207. ISSN 2376-6980.

3. Patwardhan, Bhushan; Mutalik, Gururaj; Tillu, Girish (2015). „Evolution of Medicine". Integrative Approaches for Health. Elsevier. pp. 27–52. doi:10. 1016/b978-0-12-801282-6.00002-4.

4. „Humoral Theory". Contagion - CURIOSity Digital Collections. Harvard University. 26 martie 2020. Accesat în 8 mai 2023. https://curiosity.lib.harvard.edu/contagion/feature/humoral-theory

5. Bos, Jacques (15 iunie 2009). „The rise and decline of character: humoral psychology in ancient and early modern medical theory". History of the Human Sciences. SAGE Publications. 22 (3): 29–50. doi:10. 1177/0952695109104422. ISSN 0952-6951.

| wildthing a răspuns:

Nu am multe criterii, dar iata-le pe cele cateva la care nu pot renunta: trebuie sa aiba un chip care sa ma atraga, trebuie sa nu aiba fundul mare, trebuie sa nu fie grasa, trebuie sa nu aiba tatuaje, trebuie sa nu aiba buzele injectate si bineinteles, trebuie sa fim compatibili...adica degeaba exista atractie fizica (care oricum e esentiala), daca avem conceptii diferite si ne certam ca dracii.

| Feminista a răspuns (pentru wildthing):

Încă un bărbat sexist și misogin in comentarii, voi bărbații sigur sunteți perfecți

| wildthing a răspuns (pentru Feminista):

Mai exact, ce anume te-a deranjat in ceea ce am scris eu?

| CatenaccioStyle a răspuns (pentru Feminista):

Nu te supara ca intervin, stimabila doamna insa ce anume a fost sexist si misogin la ce au spus domnii? Sunt doar preferinte pe care oricine le poate avea, oricine e liber sa aiba preferinte si dorinte big grin fara sa ofenseze pe nimeni.

| LordCristobal a răspuns:

Criterii fizice:sa fie slaba,cu fund sau sani medii,sa aiba parul cat mai lung si cat mai intens colorat.
Criterii morale si psihologice:Sa fie joviala,glumeata,sa stie de gluma,sa aiba energie pozitiva, sa stie sa poarte o discutie, sa nu fie pisaloaga si sa ma sustina si la bine si la greu si sa ma inteleaga.
Nu imi plac femeile grase, arogante, cu gura mare ai nu imi plac nici femeile cu par scurt.

| Feminista a răspuns (pentru LordCristobal):

Ești sexist și misogin, ca restul bărbaților

| StoicAnalysis a răspuns:

In primul rand, sa arate decent. Nici cea mai frumoasa, dar nici cea mai urata. Nu am vreo preferinta anume la aspectul fizic. Totusi ar fi un bonus frumos daca ar avea si forme voluptoase, asa cum ne place tuturor barbatilor. happy
Apoi ar fi temperamentul. Nu vreau sa am pe cineva langa mine care e geloasa, iritanta, cicalitoare, care sa ma ia peste picior intr-un mod aiurea... etc. Nu vreau sa spun ca as dori sa nu le aiba deloc, ci doar sa nu le foloseasca constant. Cu siguranta nu vreau pe cineva care incearca sa ma schimbe complet intr-o alta persoana, sau sa ma indeparteze de prieteni si familie. Desigur tot ceea ce am scris mai sus nu o sa le practic nici eu, din moment ce sunt adeptul dreptatii, echilibrului si intelegerii.
Pe partea pozitiva ar fi sa fie sangvinica/colerica (intr-un sens bun) pentru a completa partea mea de flegmatic/melancolic. Adica eu fiind mai linistit si tacut din fire, as prefera sa aleg o prietena mai spontana si indrazneata din fire, care sa fie si hotarata in decizii. In felul asta imi da si mie un boost in viata pe partea sociala si in schimb o pot ajuta sa se mai calmeze atunci cand lucrurile devin prea stresante pentru ea.
In final, ar fi sa aiba abilitatea de a asculta, a intelege si de a discuta intr-o maniera favorabila pentru amandoi, atat cat poate ea. Nu cer imposibilul.
Asta ar fi in cazul meu.

| Feminista a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Prea multe preferințe ai, ești sexist și misogin

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Feminista):

Sexism,substantiv neutru

1. Discriminare sexuală care funcționează, de regulă, în defavoarea femeilor și în favoarea bărbaților, la nivel individual, dar și instituțional.
Cu ce am fost eu sexist aici?

2.
misogin, misogină adjectiv

1. Care are aversiune sau dispreț față de femei.

Cu ce am fost eu misogin aici?

Inainte sa scrii cuvinte pe care nu le intelegi, intra pe DEX online si citeste semnificatia cuvintelor.

| IonelaIasmina a răspuns:

Ăștia din comentarii vor femei frumoase, dar ei arată ca dracu. Dacă te uiți la ei, sunt și nespălați, și proști, și urâți.
Sfat pentru ăștia "pretențioși" din comentarii:
Mai întâi, trebuie ca voi să fiți frumoși, înțelegători, slabi, deștepți, și ce c@c@turi mai cereți voi pe acolo. Așa că, gândiți-vă de două ori înainte să căutați pe vreuna, că s-ar putea să nu vă mai ia e pe voi. Lăsați pretențiile și uitați-vă la voi.

| wildthing a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Dar ce...te forteaza cineva sa-l iei pe unul de-ala de care esti tu nemultumita? E dreptul tau sa alegi ce-ti place si am umila speranta ca nici barbatii nu pot fi fortati sa accepte o femeie care nu le place.winking

| IonelaIasmina a răspuns (pentru wildthing):

Foarte corect ceea ce ai spus.
Dar. măcar dacă un băiat are atâtea preferințe de la o femeie, să fie și el ok, nu să fie și prost, și urât, și...etc..etc.
Adică, bun, vrei ca femeiea să arate nu știu cum, dar vezi mai întâi dacă e ok pentru tine.

| wildthing a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Dar nu inteleg ce problema ai tu cu asta. Daca unu' e mai pretentios decat isi poate permite si ramane singur, e doar problema lui, nu a altcuiva.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru wildthing):

Mda.ok. Nu vreau să mă cert. Am vrut doar să zic. Am văzut băieți urâți foc și care nu au nici școală, și au pretenții mult mai mari. Mai mari chiar și ca ale voastre, celor din comentarii...
Mă rog..lasă așa.

| healerdx7 a răspuns:

Sa fie frumoasa, desteapta si buna.

| Marianinteleptul a răspuns:

In primul rand sa avem ce vorbi, subiecte de discutie comune, sa fim cel putin la fel de inteligenti ca sa nu fie discrepante si sa existe atractie. bonus: sa fie femeie laughing)) glm

| Marianinteleptul a răspuns:

Da mi mesaj, pisico