| AquaMistBoy a întrebat:

M-am saturat de viata! Nu am facut decat sa ii ajut pe altii sa ma rog intr-una la Dumnezeu sa imi mearga mai bine si din c*r imi merge bine. Nu are rost sa cred in asa ceva (ca te rogi la ceva, chiar si mai mult si se impluneste) ca e tat el iertator si nu mai stiu cum... Am vazut cat de bine e...
MI-A AJUNS. Sa ma sinucid sau nu... nu prea am motive sa mai raman in viata.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt,e unul dintre cele mai ok lucruri ca ai ajuns la criza asta. Pai hai sa o luam logic. Te-ai saturat de viata si vrei sa te sinucizi, sa nu te crezi special, ca nu esti.Ai inteles ca totul e degeaba si ca oamenii sunt de rahat, viata nu merita traita, mai ales de tine ca esti un papagal.De aici mai departe ai doua sanse,dar amandoua sunt extreme. Stii bine ca oricum o sa mori. Pana atunci,ai sansa sa faci bine sau rau. Sa faci rau nu e la moda,am vazut intr-o groaza de filme de cacao cliseele cu criminali in serie,etc, chiar e o tampenie si bat pariu ca nici nu e distractiv. Dar sa te hotarasti sa faci bine? Asta chiar ar fi original, parerea mea.Eu sincer nu mai stiu pe nimeni care sa stie in gandul lui tot mereu ca vrea numai sa faca bine,sa ajute oamenii si tot ce il inconjoara,pana si o furnica sau o musca. Toata chestia e sa faci asta sub intelepciunea faptului ca oricum nu conteaza nimic,deci,sa nu stie nimeni de decizia ta. Oricum nu ai nimic de pierdut, tot o sa mori, dar pana atunci, macar fa ceva misto.Sa nu iti pese de tine,sa nu iti pese de ceilalti sau de ce cred ei(eu zic ca aia chiar e o viata super-cool) Mi se pare o ineptie sa grabesti procesul prin sinucidere. Desi, nici asta nu ar fi prea naspa, gandeste-te ca o sa afli destul de repede daca chiar exista Dumnezeu si viata dupa moarte...desi,sincer,parca nici asta nu conteaza, posibil ca si raiul sa fie de cacao. Oricum e degeaba totul.Pacat ca eu sunt prea papagal sa fac o chestie de genul,adica incerc sa devin eu mai puternic ca am familie si chestii.Dar,in cazul tau,daca tot nu-ti mai pasa de nimic, fa-te sfant in secret in pana mea! suna asa faaaaain big grin a, si poti si sa te si masturbezi in fiecare zi si sa faci in rest numai bine.Esti liber si numai tu stii ce ai in cap. Sa nu stie nimeni ca tu cauti mereu modalitati sa ajuti oamenii si ca ii si ajuti.Sunt atatea chestii pe care poti sa le faci.De ex,cauta cersetori si intreaba-i ce vor,da-le tot ce ai, si calculatorul si invata-i sa intre pe TPU. Daca fumeaza cumpara-le tigari.Ia o lopata si curata zapada de pe un trotuar de undeva de pe o strada unde nici nu locuiesti, etc.gasesti o groaza. e cel mai important sa nu te atinga nimeni.Adica aia care observa si te apreciaza,problema lor, tie oricum nu-ti pesa de aprecierea lor, ca sunt papagali.Da-o drecu de viata!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lasa ca mai ai de trait mult in viata dar fii indiferenta, daca vrei sa ajuti ajuta un om batran care vrea sa treaca strada sau persoane care crezi ca merita ajutorul tau dar nu toata lumea e buna la suflet si cand vad ca o duci bine incearca sa iti bage strambe ca sa iti mearga rau. Asa am patit eu cu neamurile (unele din ele) care imi poarta pica din cauza ca vreau sa ma angajez pe tir auzi la ele dar vor vedea ca ma descurc si vor avea invidie de se tavalesc pe covor laughing asa si tu fii tare.

| wintermee11 a răspuns:

.si cum crezi ca te va primi D.zeu daca te sinucizi? hm? reflecteaza la asta.Capul sus si mergi inainte.Mult noroc!

| CristiB93 a răspuns:

Nu trebuie sa iti pierzi increderea in Dumnezeu fiind-ca el te testeaza sa vada cat de mult il iubesti si daca nu iti ppierzi credinta prea repede pana la urma o sa iti fie bine, daca ce iti doresti tu de la Dumnezeu este cu adevarat de folos pentru tine atunci sunt sigur ca vei primi dar daca nu iti e de folos atunci nu o sa pprimesti.

| Lamaitzza a răspuns:

Cand am citit problema ta m-am gandit exact la ce a zis chryystyyann. Sa stii ca viata e frumoasa si daca tu nu esti fericit,poate ca altcineva e fericit datorita tie si poate nu iti spune. Dumnezeu este totul, trebuie sa ai doar incredre si va fi bine,lasa sinuciderea asta este pentru oamenii mult, mult prea slabi.Eu cred ca esti puternic, deci LUPTA! :*

| Yamx a răspuns:

In loc sa te rogi mai bine pune mana si fa ceva sa-ti mearga mai bine. Gandeste.te ca altii au mai multe probleme decat tine si mai mult curaj sa mearga inainte si sa lupte pentru ceea ce isi doresc.