| BluishAngel a întrebat:

Ma simt foarte rau, tremur si ma doare capul, am palpitatii, un nod in gat si ma doare in piept. Am plans in hohote si tremuram, imi venea sa lesin, ca si cum nu era de ajuns a venit blestematul meu de tata si a zis ca ma duce si ma arunca si ca taraste de par prin casa daca nu tac. Acum m-am incuiat in camera mea si plang si mai tare, simt ca lesin, ca imi pierd mintile, ma simt foarte rau. Am depresie severa si acum simt ca sunt in pericol de sinucidere. Ceea ce vreau sa intreb: daca sun la 112 or sa fie dispusi sa ma ajute? Simt ca nu mai pot. Incerc sa ma controlez dar nu rezist. Or sa ma ajute, or sa fie binevoitori? De asta am nevoie si ceva calmant....am avut antecedente neplacute cu spitalul din zona si de asta intreb ca mi e frica sa sun sa nu ma lase fara ajutor si sa imi inrautateasca starea.

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Bineinteles ca te vor ajuta. Vei gasi oameni binevoitori care te vor intelege perfect, nu vor rade si vor face tot ce le s-a in putinta pentru ca tu sa iesi din starea asta. Daca simti nevoia, suna numaidecat la 112. Daca totusi iti revii, eu zic ca maine sau in zilele urmatoare ar trebui sa te gandesti sa mergi sa te vada un doctor. Cel mai la indemana este medicul de familie. Va sti el ce-i de facut dupa aceea.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| anonima0101 a răspuns:

Incearcă să te linistesti putin. Stiu că pare imposibil dar dacă doresti ca acest calvar să inceteze atunci trebuie să-ti reorganizezi viata. Modul in care gandesti este cauza principala a depresiei, incearca să vezi binele in orice situatie.Citește cărți, articole pozitive, caută-ti noi pasiuni, dar mai intai vorbeste cu cineva, cu oricine e dispus să te ajute, să te sfatuiasca. Mergi la un psiholog. Părintii tăi stiu despre această problemă? Daca nu, cred că e momentul să le spui. Nu este vina ta că ai ajuns in această situatie.

| 시모나 a răspuns:

Încearcă să descoperi cauza depresiei tale. Analizează motivul pentru care ești atât de stresat. Schimbă-ți stilul de alimentație, fă sport, urmează cursuri care te pot dezvolta, urmează-ți pasiunile. Mergi și pe la medic, s-ar putea să ai o problemă de sănătate. Unele probleme de sănătate te fac foarte anxios, crede-mă. Fă-ți analize. Am trecut prin asta și m-am vindecat fără să iau antidepresive. Totul vine de la sine, tu nu ești mulțumit de persoana ta și te manifești astfel. Învață să te apreciezi, fiecare este special în felul său.