| LeFangirl a întrebat:

N-am ştiut la ce categorie să pun întrebările aşa că le-am pus la "Conversaţii".
Bun. De ziua unei prietene, vreau să-i trimit ceva prin poştă.
Şi întrebările sunt:

-Dacă eu am 13 ani, am nevoie de cineva cu buletin ca să pot trimite coletul, nu?

-Trebuie să scriu pe colet adresa mea şi adresa prietenei mele?

-În cât timp poate primi prietena mea coletul dacă îl trimit de la Alexandria la Brăila?

Fără răspunsuri la mişto şi alte chestii de genul. raised eyebrows

Răspuns Câştigător
| Mareacluj a răspuns:

Nu ai nevoie de buletin, insa trebuie completate rubricile cu adresele complete. In orice caz, cand trimiti un colet, o sa iti dea la posta de completat un formular, si acolo sunt rubrici inclusiv pentru adresa. Insa persoana la care trimiti va trebui sa prezinte un act de identitate (buletin, certificat de nastere daca nu are buletin). Pe colet, de asemenea, scrii adresele, atat a expeditorului 9tu), cat si a destinatarului (prietena respectiva). Daca il pui la posta inainte de 9 dimineata, ar face 3 zile lucratoare, incluzand ziua in care l-ai pus. Ea va primi in a treia zi in cutia postala un aviz sa se prezinte in 10 zile lucratoare l posta pentru a-l ridica, altfel ti se intoarce.

1 răspuns:
| YoungHomie a răspuns:

In primul rand nu ai nevoie de nimeni care sa aiba buletin. iti va da acolo o hartie pe care vei completa adresa numele etc. in al doilea rand da trebuie sa scrii pe colet ambele adrese. iar prietena ta va primi coletul in cateva zile 3-4 cam asa.