| IoanaMra a întrebat:

Niciodata nu am fost o fata prea fericita. Am avut parte doar de momente scurte si motive mici de fericire. Poate asta sa imi dea gandurile astea? Gen: imi e scarba de tot ce ma inconjoara, iar de corpurile vii in special, ba chiar nici pe mine nu ma plac. Cand ma gandesc la constructia corpuiui uman ma ia dracu, de mintea unora nici nu mai gandesc, sunt atat de redusi, obsedati sexuali. Efectiv imi e scarba de lume, de flori de tot tot tot! De ce? Imi e frica de mine si de propria'mi persoana si scarba in acelasi timp. Am ajuns sa cred ca nu gandesc logic. Ce mi se intampla? Nu am fost asa pana acum ceva vreme. Nu am avut nici o trauma sau ceva ce sa ma faca sa gandesc asa. Nu radeti, seara de seara plang ca nu mai rezist sa vad oameni.animale etc. Imi e frica de ele, parca imi sunt straine parca nu fac si eu parte din lumea asta. Sa nu'mi ziceti "Mai lasa pc-u!" pentru ca stau la pc 2 ore pe zi si la tv nici atat. Help! straight face crying Va rog!

5 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Ai nevoie de consiliere psihologica. Urgent! Spune asta parintilor tai si vor merge cu tine la un psiholog.

| DennyxD a răspuns:

Ti-ar trebui mai multa incredere in tine si ar trebui sa apreciezi ca ai o familie, ai o viata pe care trebuie sa o traiesti si sa te bucuri de ea.Pentru ca viata e scurta si daca o consumi plangand nu ai ce lucruri frumoase sa iti amintesti apoi.Asa ca fi mai optimista, incearca sa vezi partea buna a lucrurilor.Cand iesi afara sau te uiti pe geam si vezi lumea pur si simplu spune-ti in gand ca o sa reusesti sa treci peste momentele astea ca si cum nu ar fi existat.Si sa devii o alta persoana mai vesela, mai zambitoare.
Lumea din jur v-a observa asta si persoanele dragi tie vor fi incantate sa vada ca esti intr-o stare mai buna.
Daca stai mereu posomorata nici amicii nu vor mai stii ce sa mai faca...lumea vrea sa se distreze, sa se bucure de viata.Nu te vor astepta pe tine mereu sa iti revii doar daca sunt prieteni adevarati.In rest...se vor plictisi de starea asta a ta si vor iesi cu altii care au chef de distractie.
Nu are de ce sa ti se para straini oamenii.si tu esti tot om, tot in lumea asta traiesti.Cred ca la tine este vorba despre o depresie,ceva:-s Nu stiu daca sfaturile mele te vor ajuta cu ceva...dar totusi ar fi bine sa discuti despre asta si cu mama ta sau cu prietena ta cea mai buna(daca ai o prietena buna in care sa poti avea incredere).Si totusi, daca asa vei fi si in urmatoarea perioada de timp, nu iti spun cu rautate sau ceva de genul dar cred ca ar trebui sa mergi la un psiholog...sa te descarci,sa ii spui tot ce ai pe suflet si desi acum poate negi si spui ca nu va fi asa,ca nu te va ajuta cu nimic, cu siguranta apoi vei putea sa treci peste astea. Si nu uita sa ai credinta in Dumnezeu care te ajuta oricand ai nevoie, dar trebuie sa ii si ceri si sa te rogi pentru asta.

Bafta:* Sper sa treci peste asta si peste un timp sa vad ca ai postat pe TPU ca esti fericitaaa si ca ai lasat in urma toate zilele in care plangeai si erai trista. :*:*:*

Daca vrei lasa-mi un mesaj privat sau raspunde aici daca te-am ajutat:* big hug

| Danutza27 a răspuns:

Stai asa ca nu au trecut toate razboaiele mondiale pe fruntea ta si acum mai ai putin si zici viata nu mai are sens pentru mine si gata jbiltul de git.Eu de regula cind nu gasesc leac o iau la intors pe toate partile cit ma sucesc cit ma invirtesc cit cer sfat in stg si dr, rezultat 0 Atunci ce fac o iau pe calea batatorita de 2000 de ani, In genunchi 3 Sf Cruci si Tatal nostru apoi ii pun lui Dumnezeu la picioare problemele mele si incep cu cele de capetenie (nu ii cer masini, aur bani ca nu baga in traista) dupa ce ii spun tot necazul meu nu uit sa ii multumesc "ca numai unul a multumit si acela era de alt neam" daca necazurile tabara ca vagoanele dupa locomotiva schimb si eu foaia Trec la Sf Psaltire si 1-3 Catisme pe zi dar cu frica de Dumnezeu citite. Daca treaba e groasa rau fug la Biserica si la Duhovnic.O sa vezi ca mergind pe acest drum incet incet incet se rezolva toate ca nu te lasa Cel de sus. xanax blegomazin psiholog nu am incercat si nu te sfatuiesc

| Ecou a răspuns:

Esti posedata!

| BiuL a răspuns:

Du-te la un psiholog, depresiva sigur esti eventual ai si o forma de anxietate daca ai sentimente de frica fara motiv.
Sau macar la medicul de familie.