NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

O întrebare, pe care este bine să ne-o punem periodic cu toţii: Când vine vorba de sfârşit, va fi mai puţină suferinţă în lume, pentru că ai trăit sau pentru că ai murit?
Sau o variantă similară: Când vei înceta din viaţă, va fi mai multă suferinţă în lume sau mai puţină?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

O stii pe Tereza Cremisi?
Nici eu.
Stiu insa o povestioara in care Cioran a fost implicat. O doamna, intr-un moment de angoasa, se intalneste in drumul ei catre birou cu Cioran. Cioran mergea sa-si cumpere niste rosii, cre` ca. Si doamna incepe sa i se planga lui Cioran ca poate si-a ratat viata, toata ziua la acelasi birou, si daca nu si-a ratat-o inca, poate ca o sa si-o rateze in curand. Cioran, excedat, ridicand ochii spre cer, ii spune doamnei "Asculta, cucoana, Parisul e totusi un loc excelent unde sa-ti ratezi viata, nu crezi?"

Asa zic si eu in fata intrebarii tale, nu stiu daca va fi mai putina sau mai multa suferinta pentru ca am trait sau pentru ca am murit dar ce pot eu sa fac cat inca sunt vie e sa fac lumea un loc excelent in care sa merite sa suferi.
laughing
( doamna angoasata era cred Teresa Cremisi si cred ca a facut cateva lucruri remarcabile, sau o sa le faca in curand )

159 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate doar un pesimist notoriu poate sa-si puna aceasta intrebare periodic, un om normal, categoric nu si-o va pune!
Prefer sa fiu optimista si sa nu ma gandesc la ce-i mai urat pe lume: suferinta si moartea.

Poate ar trebui sa consulti un psiholog/psihiatru, chiar ai nevoie de ajutor cu asemenea ganduri si trairi pe care le ai periodic!

| Drimmero a răspuns:

Din moarte am luat nastere, in moarte ne intoarcem! Ce mi-e ca traim pe viata asta, limitat, maxim 75 de ani, si ce mi-e ca te mananca viermii si toate taraturile in pamant! Avem aceeasi suferinta/

| ALGator a răspuns (pentru Drimmero):

Ai dreptate. Desi depinde de cit de departe esti de acel moment al celor 75 de ani, ca sa-ti dea mina sa gindesti la rece.

In doua momente diferite am stat la capatîiul a doi oameni care nu mai mai aveau mult. Erau trecuti bine de 75, erau demni, modesti si curajosi.
Primului, mai in varsta, i se facuse o frica groaznica de moarte.
A doua persoana, o femeie, desi avea cancer intr-o faza avansata, imposibil de tratat si era intr-o stare de suferinta jalnica, vorbea numai despre supravietuirea ei. Right or wrong.

| Drimmero a răspuns (pentru ALGator):

Cand iti vine sa mori, atunci mori! Eu am dat un minim de bun simt al varstei! Sunt oameni care traiesc 100 de ani, chiar peste si acum mai nou vezi tineri de 20 de ani cardiaci si pe faras. Intervine instinctul de supravietuitor si d-aia apare ''frica de moarte'', ai dorinta aprinsa sa mai traiesti.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil o sa planga ai mei si cunoscutii. Deci provoc putina suferinta dupa.
Dar nu e bai. Trece.

| WaterDrop a răspuns:

Cu siguranta mai putina suferinta, pentru ca 1 consumator in minus = 10 ani de regenare mai rapida a planetei. As mai adauga eu de ce mai putina suferinta dar prea mult public.

Răspuns utilizator avertizat
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Mai putina, clar. Daca maine nu as mai fi, cei care mi-ar lua locul ar avea o viata mult mai usoara.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca moare un canibal, un carnivor, un dictator, un violator, un politician, etc va fi mai putina suferinta in lume.

| ALGator a răspuns:

Lumea e locul in care sublimul se bate cu suferinta. Faptul ca mai existam ca specie este probabil si cauzat de faptul ca sublimul depaseste suferinta. Iar suferinta ne impinge inainte.
Tot ce afirm nu are prea mare valoare pentru ca suferinta nu e repartizata uniform. Unii dintre noi nici macar nu avem habar ce e aia suferinta chiar daca o invocam.

Am convingerea ca nu voi lasa prea multe urme. Dar daca lasi in urma fiinte care depind de tine, atunci suferinta creste garantat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare din ciclul: "Va este teama ca veti ramane pe drumuri dupa ce veti muri?".

Cand voi muri nu va mai fi nimic. Pentru ca voi fi mort si nimic nu va mai conta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Neah,ideea este ca, daca vestejesti iarba cu umbra ta, animalutele vor suferi.

| ALGator a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai sa nu ai vreo restanta la Preafericitul, ca daca ai, nici in pamint nu mai intri. Cheia de la subsoluri e la Ei. La etajele superioare e intrare libera, dar nu mai vrea nimeni.

| ALGator a răspuns (pentru anonim_4396):

That's right! Dar vor fi si miliarde de bacterii si virusi care o sa se oftice ca nu pot sa mai rontaie din mine cum o fac acuma.
Macar daca zvonul cu reincarnarea ar fi adevarat, ar exista o compensatie. Data viitoare as reveni intrupat intr-o duzina de pui de Crevedia sau doi miei halal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ALGator):

Nu as vrea ca moartea sa fie sfarsitul a tot, imagineaza.ti cati netrebnici ar fi fericiti.Macar bacteriilor sau viermilor sa le fim de folos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ALGator):

Ai pierdut ideea, fugi si gaseste-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as vrea sa fie mai putin.
Cel putin asta intentionez, adica, chiar daca ajut si 10 persoane cat traiesc aici, ca poate nu pot mai mult, conteaza.

| JetBlueJet a răspuns:

Pai singurul lucru care ma sperie este durerea. Vreau sa mor fara nicio durere. laughing

| Arthiom a răspuns:

Nu se va schimba nimic, daca din miliardele de oameni de pe pamant va muri unul, nu se va produce nici o schimbare, si mor sute, chiar mii de oameni in fiecare zi sau saptamana. Sigur, daca se intampla ca persoana in cauza sa fie vreun criminal in serie, ori dictator sau terorist gen Hitler, Bin Laden sau mai stiu eu cine, atunci da, o schimbare foarte foarte mica s-ar produce.

| NOname explică (pentru Arthiom):

"Sigur, daca se intampla ca persoana in cauza sa fie vreun criminal in serie, ori dictator sau terorist gen Hitler, Bin Laden sau mai stiu eu cine, atunci da, o schimbare foarte foarte mica s-ar produce."

Mâncătorii de carne, lapte şi ouă ce crezi că sunt pentru animale?

| veryhonest a răspuns (pentru NOname):

Animalelor cand le este foame, mananca.
De ce le-ar pasa oamenilor de animale, de faptul ca trebuie sa le ucida?
Cat timp mancarea din farfurie arata bine si are gust bun, nu ai de ce sa n-o mananci. Asa sta treaba si cu fast food-ul. Ce conteaza ca pe zi ce trece devii mai obosit, lipsit de energie, slabit fizic. Omului ii place sa gandeasca pe termen scurt, sa ignore consecintele, sa se supuna satisfacerii pe moment.
E pacat doar ca avem constiinta si nu o folosim la potentialul ei maxim. Alegem sa traim in ignoranta si sa fim satisfacuti de lucrurile care par sa nu aiba consecinte nefavorabile.

| NOname explică (pentru veryhonest):

Par...

| Arthiom a răspuns (pentru NOname):

Nu mai fa din tantar armasar, asta e mersul lucrurilor. Unii sunt mancati pentru a trai altii. Nu ai ce face. Te gandesti la chestia asta doar din perspectiva oamenilor, dar intreaba-te si tu, cum e mai putin sadic: sa fii mancat de viu incetul cu incetul simtind fiecare muscaturi si sa suferi pana mori(cam asa se intampla in salbaticie), sau sa mori rapid(abatoare)? Tu crezi ca daca lumea ar deveni vegetariana atunci nu ar mai fi suferinta? Dimpotriva, gandesti foarte ingust. In momentul de fata, cand exista o mare diversitate in alimente inca sunt foarte multe regiuni unde lumea moare de foame si muncestee o zi intreaga pentru 2l de apa. Tu crezi ca daca s-ar renunta la alimentele de origine animala s-ar schimba ceva? Inca ceva, mancatorii aia pe care ii blamezi tu sunt in general simpli consumatori, care ori le cumpara de la magazin, ori le produc ei acasa, daca ar fi sa ne luam dupa tine, cei ce locuiesc in mediul rural si abia au ce manca cu 7 gaini in curte si o vaca ar avea ce sa manance fara animale? De unde naiba pot ei lua hrana pe perioada iernii de exemplu? Pui la pastrat buruieni? Si dupa ce, mananci uscaturi care nici nu rezista mult in timp? Daca tot tii cu ardoare sa dai vina pe cineva, ia-te de marile companii, sau de producatori in general, aia sunt cei ce produc oua, lapte, produse din carne in masa. Inca ceva, tu vrei sa spui ca nu ai mancat carne lapte oua etc in viata ta? Vrei sa spui ca nu ai facut nimanui rau, orice fel de rau in viata ta? Revenind la faza cu mancarea, sa zicem ca nu s-ar mai consuma ce ai zis tu acolo, animalele ce ar manca? Indeosebi cele de companie, le dai buruieni? Ca asa ai citit intr-o revista? Ele nu sunt facute sa manance buruieni, sunt facute sa manance ceea ce le-a lasat mama natura sa manance. Sa zicem ca nici un om nu ar manca ceva de origine animala, nu ar face rau nimanui, nimic de genul asta, in schimb in salbaticie animalele inca s-ar omora unele pe altele, ce ai face daca ai avea puterea? Ai decide sa le inchizi pe fiecare intr-o cusca ca sa nu mai vezi ca rage leul la maimuta? Nici nu imi pot da seama de ce tu pui numai intrebari de genul asta. Ori ai o scarba de inocenta falsa, ori vrei sa pari interesant, ori ai ceva #%! Q la cap, ori din pacate nu iti dai seama. Nu te mai gandi la lucruri de genul, daca chiar vrei sa faci un bine si sa schimbi ceva, fa-o zilnic, vezi un gandac prin bucatarie, da-l afara nu il calca, da bani la cersetorii care chiar nu au de unde si nu ii primeste nimeni la munca, nu la toti nenorocitii de prin piata care cer bani de prenandez sau de tigari si bere etc.

| NOname explică (pentru Arthiom):

"Nu mai fa din tantar armasar, asta e mersul lucrurilor."

Dacă ai fi în locul lor, n-ai mai considera că fac din ţânţar armăsar.

"...sau sa mori rapid(abatoare)?"

Dacă ai impresia că în abatoare se moare rapid (nu că prea mult ar conta; o moarte violentă e tot o moarte violentă, o viaţă de sclav e tot o viaţă de sclav), eşti un mare naiv.

"Tu crezi ca daca lumea ar deveni vegetariana atunci nu ar mai fi suferinta?"

Nu, nu cred aşa ceva. Industria laptelui, de exemplu, e chiar mai crudă decât cea a cărnii. Şi nici găinile, care sunt silite să facă ouă (masculii fiind omorâţi la naştere), nu o duc deloc bine.
http://www.tpu.ro/......eBGp9PwS6M
Dar dacă toţi am fi vegani (e o diferenţă), în mod sigur, suferinţa ar fi mult mai puţină (nu se pune problema eliminării ei complete; atâta timp cât există viaţa, este imposibilă).

"In momentul de fata, cand exista o mare diversitate in alimente inca sunt foarte multe regiuni unde lumea moare de foame si muncestee o zi intreaga pentru 2l de apa."

Tocmai, Sherlock, se moare de foame şi de sete, ca tu să poţi mânca foste animale, care au fost îndopate cu mâncarea şi apa, din care se puteau hrăni toţi flămânzii planetei, la cei umani mă refer.

"Tu crezi ca daca s-ar renunta la alimentele de origine animala s-ar schimba ceva?"

Desigur.

"Dimpotriva, gandesti foarte ingust."

Da, eu sunt cea care gândeşte îngust...

"Inca ceva, mancatorii aia pe care ii blamezi tu sunt in general simpli consumatori, care ori le cumpara de la magazin, ori le produc ei acasa, daca ar fi sa ne luam dupa tine, cei ce locuiesc in mediul rural si abia au ce manca cu 7 gaini in curte si o vaca ar avea ce sa manance fara animale? De unde naiba pot ei lua hrana pe perioada iernii de exemplu? Pui la pastrat buruieni? Si dupa ce, mananci uscaturi care nici nu rezista mult in timp?"

Se vede cât de bine te pricepi la bucătărie şi la gândire logică în general. :))

"Daca tot tii cu ardoare sa dai vina pe cineva, ia-te de marile companii, sau de producatori in general, aia sunt cei ce produc oua, lapte, produse din carne in masa."

Păi mă şi iau de ele. Pentru cine crezi că produc ei ouă, lapte, produse din carne în masă? Pentru indivizi ca tine, care asta solicită şi îi plătesc.

"Inca ceva, tu vrei sa spui ca nu ai mancat carne lapte oua etc in viata ta? Vrei sa spui ca nu ai facut nimanui rau, orice fel de rau in viata ta?"

Nu, cum aş putea să afirm o asemenea enormitate? Chiar nu ai citit nimic din ceea ce am postat?
Tocmai, am făcut mult prea mult rău la viaţa mea, rău nenecesar, şi am decis să mă opresc.

"Revenind la faza cu mancarea, sa zicem ca nu s-ar mai consuma ce ai zis tu acolo, animalele ce ar manca? Indeosebi cele de companie, le dai buruieni?"

Tu în afară de buruieni alte plante nu ştii? :))

"Sa zicem ca nici un om nu ar manca ceva de origine animala, nu ar face rau nimanui, nimic de genul asta, in schimb in salbaticie animalele inca s-ar omora unele pe altele, ce ai face daca ai avea puterea? Ai decide sa le inchizi pe fiecare intr-o cusca ca sa nu mai vezi ca rage leul la maimuta?"

Doar de asta ar fi ultima noastră problema... :))
Şi nu, ce-s nebună, mai ales vegană fiind, să abuzez un animal, doar pentru că aşa e natura lui - altceva îi este imposibil să mănânce?
Eu mă adresez momentan celor care posed raţiune şi supravieţuirea cărora nu depinde de carne, numărul cărora, apropo, este considerabil mai mare şi deci şi amprenta pe planetă.

"Nici nu imi pot da seama de ce tu pui numai intrebari de genul asta."

Numai? Ai aruncat vreodată un ochi la întrebările mele (că la răspunsurile mi-e clar că nu)? :))
Iar cele pe care le pun "de genul ăsta", le pun pentru că-mi pasă.

"Ori ai o scarba de inocenta falsa, ori vrei sa pari interesant, ori ai ceva #%! Q la cap, ori din pacate nu iti dai seama."

Da, în mod sigur eu sunt cea cu probleme. :))

"Nu te mai gandi la lucruri de genul"

De ce? Că vrei tu? Ca să fie toţi ca tine şi să nu te mustre conştiinţa? Ca să nu te trezească nimeni la realitate? Ete, nu vreau! Gândesc de felul meu când şi la ce am chef şi nu mi-o interzice nimeni!

"... daca chiar vrei sa faci un bine si sa schimbi ceva, fa-o zilnic, vezi un gandac prin bucatarie, da-l afara nu il calca, da bani la cersetorii care chiar nu au de unde si nu ii primeste nimeni la munca, nu la toti nenorocitii de prin piata care cer bani de prenandez sau de tigari si bere etc."

Ce te face să crezi că nu fac toatea astea? Însă un bine nu îl exclude neapărat pe altul. Vreau să lupt şi pentru cei, pe care tu şi alţii îi ignoraţi. Ai vreo problemă cu asta?

| Arthiom a răspuns (pentru NOname):

"Dar dacă toţi am fi vegani (e o diferenţă), în mod sigur, suferinţa ar fi mult mai puţină (nu se pune problema eliminării ei complete; atâta timp cât există viaţa, este imposibilă)". Tu crezi ca daca am fi vegani ar fi mai putina suferinta?
"Tocmai, Sherlock, se moare de foame şi de sete, ca tu să poţi mânca foste animale, care au fost îndopate cu mâncarea şi apa, din care se puteau hrăni toţi flămânzii planetei, la cei umani mă refer." Dmnu/doamna inteligent/a, daca am fi vegani nu s-ar schimba nimic. Cei ce mor de foame acum vor muri si atunci. Daca acum cand industria producatoare de alimente, sa ii zic asa scuipa efectiv produse in masa, nu se gaseste o solutie pentru cei ce mor de foame, tu crezi ca daca vom trece pe buruieni o sa fie mai bine? Dimpotriva, pentru a cultiva suficiente plante cat sa asigure necesarul populatiei, tu realizezi ce imensitate de suprafata ar ocupa? Mult mai mult decat ocupa fermele pentru animale. Inca ceva, daca acei oameni de care spun mor de foame, ei nu mor pentru ca noi sa traim bine, pentru ca nu muncesc pentru noi in abatoare si ferme. Muncesc in gospodariile sau baracile lor sa isi asigure macar jumatate din necesarul zilnic. Tu gandeste mai bine din alta perspectiva, daca in momentul de fata cand repet, industria producatoare de alimente scuipa produse pe banda, nimeni nu se gandeste la ei, ce se va intampla daca trecem la buruieni? Ca prin magie oamenii aia dintr-o data o sa aiba ce manca? Dimpotriva, si ar mai putea aparea un inconvenient, pentru a produce sufieciente plante cat pentru necesarul populatiei, ar fi nevoie de suprafete mult mai mari decat ce exista in prezent, si acei oameni care au si ei o baraca unde sa locuiasca, se intampla sa stea pe un teren pe care o mare companie si-l doreste, oamenii aia ar putea ramane pe drumuri, pentru ca din pacate asa se intampla in zilele noastre. Te-ai gandit la varianta asta? Si atunci unde ar fi diminuarea aia a suferintei? Habar nu ai ce consecinte ar avea un lucru ca asta. Nu incerca sa schimbi ordinea lucrurilor de la"mama natura". Asta este, in alimentatia noastra si a animalelor sunt incluse atat vegetale cat si produse de origine animala. Daca vrei sa schimbi ceva, orienteaza-te pe ceea ce fac unii oameni in productia aia. Ia-te de strategiile de marketing din domeniul fastfood care au scopul de a manca de la ei pana plesnesti doar ca sa le iasa lor profit, ia-te de ce vrei, dar nu spune ca trecerea la un regim vegetarian ar fi benefica. Daca ar fi fost benefica, nimeni in lumea asta nu manca inca de la inceputuri produse animale, dar asa?

| NOname explică (pentru Arthiom):

"Tu crezi ca daca am fi vegani ar fi mai putina suferinta?"

Doar asta am spus, nu?

"Dmnu/doamna inteligent/a, daca am fi vegani nu s-ar schimba nimic. Cei ce mor de foame acum vor muri si atunci. Daca acum cand industria producatoare de alimente, sa ii zic asa scuipa efectiv produse in masa, nu se gaseste o solutie pentru cei ce mor de foame, tu crezi ca daca vom trece pe buruieni o sa fie mai bine? Dimpotriva, pentru a cultiva suficiente plante cat sa asigure necesarul populatiei, tu realizezi ce imensitate de suprafata ar ocupa? Mult mai mult decat ocupa fermele pentru animale. Inca ceva, daca acei oameni de care spun mor de foame, ei nu mor pentru ca noi sa traim bine, pentru ca nu muncesc pentru noi in abatoare si ferme. Muncesc in gospodariile sau baracile lor sa isi asigure macar jumatate din necesarul zilnic. Tu gandeste mai bine din alta perspectiva, daca in momentul de fata cand repet, industria producatoare de alimente scuipa produse pe banda, nimeni nu se gandeste la ei, ce se va intampla daca trecem la buruieni? Ca prin magie oamenii aia dintr-o data o sa aiba ce manca? Dimpotriva, si ar mai putea aparea un inconvenient, pentru a produce sufieciente plante cat pentru necesarul populatiei, ar fi nevoie de suprafete mult mai mari decat ce exista in prezent, si acei oameni care au si ei o baraca unde sa locuiasca, se intampla sa stea pe un teren pe care o mare companie si-l doreste, oamenii aia ar putea ramane pe drumuri, pentru ca din pacate asa se intampla in zilele noastre. Te-ai gandit la varianta asta? Si atunci unde ar fi diminuarea aia a suferintei? Habar nu ai ce consecinte ar avea un lucru ca asta. Nu incerca sa schimbi ordinea lucrurilor de la"mama natura". Asta este, in alimentatia noastra si a animalelor sunt incluse atat vegetale cat si produse de origine animala. Daca vrei sa schimbi ceva, orienteaza-te pe ceea ce fac unii oameni in productia aia. Ia-te de strategiile de marketing din domeniul fastfood care au scopul de a manca de la ei pana plesnesti doar ca sa le iasa lor profit, ia-te de ce vrei, dar nu spune ca trecerea la un regim vegetarian ar fi benefica. Daca ar fi fost benefica, nimeni in lumea asta nu manca inca de la inceputuri produse animale, dar asa?"

E grele matematica şi gândirea în general, nu? laughing

| ubox7007 a răspuns:

Sal, acuma nu mai este limba romana sexista (perioada feminista), acuma esti avocata animalelor raspandind propaganda vegana (perioada vegana), sincer pana la urma ce mai crezi, asa un rezumat la cum vezi u lumea?

Eu unul consider ca emotiile sunt ceva ce le poti (tu) simtii doar in corpul tau, adica impulsuri sau hormoni sau nu stiu ce (pentru ca nu sunt de specialitate), deci nu odata ce un animal a murit pur si simplu lucrurile alea nu mai functioneaza, care este scopul de a-ti pasa de suferinta altuia daca tu controlezi ceea ce simti (tu). Ok, mor o gramada, care e chestia, daca nu sti nici macar nu iti pasa, daca ai fi trait intr-un mediu in care a omora era ceva necesar, pur si simplu nu ai mai fi avut asfel de opinii, deci pana la urma care mai e sensul sa iti pese de moartea altora? Sufera? Da, sufera, cat exista.
Mi-ar placea sa ma omoara cineva? Nu, cui ii place, dar cel care este omorat are de ales? Ce schimba moartea unui animal, a cuiva? Si daca schimba ceva, la ce e important?

Omori si faci ce vrei daca este posibil fizic si daca accepti/scapi/crezi ca scapi de consecinte, daca sunt. Deci indiferent ca ajuti si ca nu ajuti, este treaba ta, eu unul nu ma cred ca d.p.d.v. vegan "pentru că ai murit? ". Din pct de vedere pentru familia mea "pentru că ai trăit". Eu simt familia mea. "Dar daca altcineva ti-ar face tie si familiei tale acelasi lucru? " Pai nu am de ales decat sa lupt pentru viata mea. Sau poate omor primul pe celalat ca sa nu fie nici macar sansa de asa ceva. Cine stie?

| NOname explică (pentru ubox7007):

Înţelegi tu, nu toţi suntem sociopaţi. Unii mai au şi empatie.

| ubox7007 a răspuns (pentru NOname):

Https://dexonline.ro/definitie/sociopatie

Nu sunt sociopat, tu esti prea intr-o parte cu ceea ce faci, o persoana cu putine empatie se poate spune ca este o persoana rece, nicidecum un sociopat. Acestea sunt insulte nefondate.

| NOname explică (pentru ubox7007):

Acestea sunt ironii, pe care nu reuşeşti să le pricepi.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Depinde ce ne dorim să lăsăm în urma noastră! Eu sunt un visător! Şi cred cu tărie că oamenii o să ştie şi o să înţeleagă cu adevărat de ce sunt lăsaţi pe acest pământ!

| Seven07 a răspuns:

Ok, aici probabil o sa fiu considerat psihopat dar e ok, tind sa cred ca un raspuns total corect nu exista deoarece... well, poate sa fie si alba si neagra daca ma intelegi. Cand vei inceta din viata... nu vei mai avea vreun sentiment, nu te mai doare, nu iubesti, nu urasti, nimic. Deci mai multa suferinta? Gandind ipotetic, mor mii, sute de mii de oameni zilnic numai din razboaie, copilasi, chiar inocenti, dar voi simtiti vreo suferinta? Nu cred, eu nu simt si care zice ca e traumatizat de mortii din Africa e un mincinos notoriu. Apoi, este perfect legal sa ucidem, avortul, oamenii ucid alti oameni dinainte sa ii aduca, simtiti voi *lumea* vreo suferinta? Nu! Deci in concluzie, nu exista suferinta,"cei dragi" nu sufera, este o manifestare instinctiva a unor oameni slabi si aroganti. Stim toti care este ciclul vietii, te nasti, traiesti, mori, ca ii vezi bocind si urland, asta e pentru "ce zice lumea care vede " dar nu e chiar asa. Poate sunt eu insensibil si putin psihopat, dar eu consider ca infernul e aici, si va disparea suferinta din lume doar cand vor disparea oamenii! TOTI!

| FataȘarpe a răspuns:

Raspunsul meu e in felul urmator: nu ar fi nicio schimbare. De ce? Pentru ca te-ai referit la lume, adica la tot si toate de pe aceasta planeta. Si daca ar suferi lumea dupa ce as muri, nu ar conta asta ci ar conta problemele la nivel mondial. Foametea, razboaiele, etc. Pentru ca oamenii se nasc si mor mereu. E o mare branza de care oamenii fac haz. De ce credeti ca la stiri dau numai morti si tragedii? Ma rog, motivele mass-mediei sunt evidente dar sunt si pentru a obisnuii oamenii cu ideea mortii si ca e ceva normal. Anyway. Ciclul natural al vietii si echilibrul cursului naturii(Care se destrama tot mai mult pe zi ce trece din pacate, tot noi il distrugem) nu va afecta planeta niciodata, ci omenirea si ceea ce face ea. Omenirea si rasa umana e cea mai stupida si dezastruasa problema de pe aceasta planeta frumoasa. Tot ce fac oamenii e sa distruga totul si pe ei insise. 60% ma bucur ca sunt om pentru ca am gandirea asta si pot constientiza ce *** e totul, dar 40% imi e rusine ca fac parte dintr-o asemenea specie intelectuala, dat fiind ca, cu siguranta sunt si alte specii asemanatoare cu noi.

| veryhonest a răspuns:

Suferinta a fost si va fi tot timpul. Nu conteaza cat de multe intentii bune as avea, cat de mult mi-as dori sa schimb lumea. Daca, intr-un final, oamenii nu isi doresc schimbare, nu o vor avea. Suferintele sunt strict personale. Fiecare trebuie sa si le rezolve individual, alta cale nu este. Degeaba incerc sa transform oamenii in indivizi mai buni, daca nu exista vointa si nici interes. Oamenii sunt scufundati in ignoranta si preocupari superficiale, majoritatea habar nu au ca poate exista vreo schimbare, si sa cred ca le pot deschide eu mintea, nu este decat o pierdere de timp.

| NOname explică (pentru veryhonest):

"...si sa cred ca le pot deschide eu mintea, nu este decat o pierdere de timp."

Dacă şi oamenii ca Martin Luther King au fi gândit aşa, probabil până acum am fi avut localuri interzise pentru cei, care s-au întâmplat să se nască cu o piele cu nişte nuanţe mai închisă.

Discriminarea rasială, cea sexistă, cea naţionalistă...nu sunt cu mult diferite faţă de cea care ţine de specii. Doar pentru că s-a întâmplat să te naşti într-o specie diferită, nu înseamnă că e ok să fii hărţuit, abuzat, violat şi tratat ca o proprietate, un produs de consum sau un gunoi.

| veryhonest a răspuns (pentru NOname):

Se pare ca Martin L.K nu a avut mentalitatea tipica majoritatii oamenilor, deci a fost posibila o schimbare.
Insa marea majoritate a oamenilor nu sunt dispusi sa faca o schimbare. Chiar daca incerci sa ii transformi in indivizi mai buni, incerci sa le deschizi mintea, decizia finala tot ei o au. Se vor stradui sau nu sa faca o schimbare in ei, ca apoi, la randul lor, sa ii ajute pe ceilalti? Multi dupa ce ii ajuti, iti dau cu piciorul, pur si simplu renunta. Se multumesc cu suferinta, cu placeri de scurta durata.
Suferinta si-o face omul cu propriile maini, iar ea va disparea cand fiecare individ se va trezi la realitate si va inceta sa saliveze dupa dorinte si scopuri egoiste.
Omul trebuie sa stie in primul rand ce e aia schimbare si ce presupune, ca apoi sa poata schimba lumea. Insa cati oameni stiu si sunt preocupati de asta?

| HikariAi a răspuns:

Ummm... Nu stiu daca am inteles bine intrebarea ta, dar uite ideea mea la ceea ce am inteles eu: Momentan, desi probabil uneori mai dezamagesc unele persoane nu cred ca voi putea provoca mai multa suferinta decat dupa ce mor (desi asta suna cam egoist, in acelasi timp e parerea mea sincera). Ideea e urmatoarea. atat timp incat tot ceea ce faci nu are scopuri de tenta negativa (sper ca m-am exprimat bine) si care sa aduce consecinte destul de grave asupra fiintelor, cel mai probabil nu prea poti provoca suferinta mai multa decat dupa ce mori. Desi eu unul consider moartea ca sfarsitul unui capitol si inceputul unui alt capitol, asa ca mna...

| citrixma a răspuns:

E simplu, în ce te va prinde sfârșitul în aia vei rămânea, fie că e bine sau rău.

| Mih4IxD a răspuns:

Cel mai bine e sa nu ne pese si sa lasam prostiile? Sa ne bucuram de viata si sa o traim din plin, fara sa ne pese ce`o sa se intample dupa ce murim si nu, n-o sa ajungem intr-un loc fictiv inventat acum 2000 ani ca iad-ul sau rai-ul. O sa ajungem in pamant, si lumea sa ne uite dupa ceva timp. Asa ca nu ar trebui sa ne pese ce se intampla dupa ce murim, daca va fi sau nu mai multa suferinta. Traiti-va viata, lasati reflectatul la intrebari stupide.

| NOname explică (pentru Mih4IxD):

Bine că negânditul sclipeşte de inteligenţă...

| Mih4IxD a răspuns (pentru NOname):

E trista realitatea nu?

| Hibernial a răspuns:

Watt

| TheHiddenNinja a răspuns:

Depinde de perspectiva, daca esti o persoana care nu a facut absolut sa ajute pe nimeni, in niciun fel atunci nu, nu ar fi fost mai putina suferinta daca ai fi trait.Insa daca ai fost o persoana buna si ai ajutat multi oameni atunci ai contribuit la a fii mai putina suferinta in lume, insa este contradictoriu in cazul acesta deoarece daca mori si ai fost o persoana buna atunci vei aduce mai multa suferinta celor apropiati. Daca vei inceta din viata, va fi suferinta pentru cei ce te-au cunoscut insa nu pentru restul lumii.Iar familia si prietenii fac parte din lume, deci luand totul logic atunci va fi mai multa suferinta daca vei muri.

| NOname explică (pentru TheHiddenNinja):

Suferinţa poate fi nu doar umană. Aruncă o privire mai largă!

| Cosmin91Sf a răspuns:

Tind sa cred ca suntem o pelicula in aceasta viata, iar actiunile noastre vor avea consecinte in lumea sau dimensiunea in care vom merge cand murim.Si aici nu este vorba de suferinta (parerea mea bineinteles). Omul, este o energie (sufletul cum ii spunem noi), o energie care sta in corpul nostru unic (pentru ca toti suntem unici) si dupa ce murim, corpul nostru fizic devine un obiect, dar noi ramanem cu constiinta si lucrurile din aceasta viata in continuare doar ca suntem in alta dimensiune, in alta viata sub forma unei energii. Povestea este doar pe scurt, dar am ajuns la aceste concluzii, datorita investigatiei mele asupra lumii astrale, asupra medicinii si religiei bineinteles (momentul de coma sau cand creierul nu functioneaza si reusesti sa accesezi diferite lumi sau chiar lumea in care vei fi). Bineinteles ca exista un zeu/dumnezeu/iisus cineva care a creat tot si este atotputernic si cineva in care credem foarte mult.Pana la urma viata noastra pe pamant se rezuma la un singur lucru (si stiu ca nu multi vor fi de acord cu mine, sunt 100% convins), totul inseamna EVOLUTIE.Omul a fost creat cu un procent minim de gandire si procesare a creierului dupa care am evoluat la 11-13% din 100%.Noi toti avem capacitatea astrala daca avem credinta mare intr-o alta lume, in "Dumnezeu" si in legile si poruncile date de el, capacitatea astrala de a evolua, de a acumulua cunostinte nestiute daca depasim o anumita bariera (frica, negativismul etc.).Din pacate nu pot sa scriu mai mult, dar eu am trait deja anumite portiuni de genul paranormalului cum zicem noi azi, si oricine poate accesa si avea cunostinte si raspunsuri la intrebarile lui despre viata asta daca are credinta si bineinteles daca crede cu adevarat ca exista o alta lume dupa moartea corpului (obiectul in care noi traim, in care si-a facut loc energia noastra).