NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

O întrebare, pe care este bine să ne-o punem periodic cu toţii: Când vine vorba de sfârşit, va fi mai puţină suferinţă în lume, pentru că ai trăit sau pentru că ai murit?
Sau o variantă similară: Când vei înceta din viaţă, va fi mai multă suferinţă în lume sau mai puţină?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

O stii pe Tereza Cremisi?
Nici eu.
Stiu insa o povestioara in care Cioran a fost implicat. O doamna, intr-un moment de angoasa, se intalneste in drumul ei catre birou cu Cioran. Cioran mergea sa-si cumpere niste rosii, cre` ca. Si doamna incepe sa i se planga lui Cioran ca poate si-a ratat viata, toata ziua la acelasi birou, si daca nu si-a ratat-o inca, poate ca o sa si-o rateze in curand. Cioran, excedat, ridicand ochii spre cer, ii spune doamnei "Asculta, cucoana, Parisul e totusi un loc excelent unde sa-ti ratezi viata, nu crezi?"

Asa zic si eu in fata intrebarii tale, nu stiu daca va fi mai putina sau mai multa suferinta pentru ca am trait sau pentru ca am murit dar ce pot eu sa fac cat inca sunt vie e sa fac lumea un loc excelent in care sa merite sa suferi.
laughing
( doamna angoasata era cred Teresa Cremisi si cred ca a facut cateva lucruri remarcabile, sau o sa le faca in curand )

159 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

O variantă în engleză (pentru nuanţele care se pierd în traducere):
http://www.facebook.com/......587179921/

| Drimmero a răspuns:

Din moarte am luat nastere, in moarte ne intoarcem! Ce mi-e ca traim pe viata asta, limitat, maxim 75 de ani, si ce mi-e ca te mananca viermii si toate taraturile in pamant! Avem aceeasi suferinta/

| ALGator a răspuns:

Lumea e locul in care sublimul se bate cu suferinta. Faptul ca mai existam ca specie este probabil si cauzat de faptul ca sublimul depaseste suferinta. Iar suferinta ne impinge inainte.
Tot ce afirm nu are prea mare valoare pentru ca suferinta nu e repartizata uniform. Unii dintre noi nici macar nu avem habar ce e aia suferinta chiar daca o invocam.

Am convingerea ca nu voi lasa prea multe urme. Dar daca lasi in urma fiinte care depind de tine, atunci suferinta creste garantat.

| ALGator a răspuns (pentru Drimmero):

Ai dreptate. Desi depinde de cit de departe esti de acel moment al celor 75 de ani, ca sa-ti dea mina sa gindesti la rece.

In doua momente diferite am stat la capatîiul a doi oameni care nu mai mai aveau mult. Erau trecuti bine de 75, erau demni, modesti si curajosi.
Primului, mai in varsta, i se facuse o frica groaznica de moarte.
A doua persoana, o femeie, desi avea cancer intr-o faza avansata, imposibil de tratat si era intr-o stare de suferinta jalnica, vorbea numai despre supravietuirea ei. Right or wrong.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare din ciclul: "Va este teama ca veti ramane pe drumuri dupa ce veti muri?".

Cand voi muri nu va mai fi nimic. Pentru ca voi fi mort si nimic nu va mai conta.

| Drimmero a răspuns (pentru ALGator):

Cand iti vine sa mori, atunci mori! Eu am dat un minim de bun simt al varstei! Sunt oameni care traiesc 100 de ani, chiar peste si acum mai nou vezi tineri de 20 de ani cardiaci si pe faras. Intervine instinctul de supravietuitor si d-aia apare ''frica de moarte'', ai dorinta aprinsa sa mai traiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Neah,ideea este ca, daca vestejesti iarba cu umbra ta, animalutele vor suferi.

| ALGator a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai sa nu ai vreo restanta la Preafericitul, ca daca ai, nici in pamint nu mai intri. Cheia de la subsoluri e la Ei. La etajele superioare e intrare libera, dar nu mai vrea nimeni.

| ALGator a răspuns (pentru anonim_4396):

That's right! Dar vor fi si miliarde de bacterii si virusi care o sa se oftice ca nu pot sa mai rontaie din mine cum o fac acuma.
Macar daca zvonul cu reincarnarea ar fi adevarat, ar exista o compensatie. Data viitoare as reveni intrupat intr-o duzina de pui de Crevedia sau doi miei halal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ALGator):

Nu as vrea ca moartea sa fie sfarsitul a tot, imagineaza.ti cati netrebnici ar fi fericiti.Macar bacteriilor sau viermilor sa le fim de folos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as vrea sa fie mai putin.
Cel putin asta intentionez, adica, chiar daca ajut si 10 persoane cat traiesc aici, ca poate nu pot mai mult, conteaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ALGator):

Ai pierdut ideea, fugi si gaseste-o.

| pepy63 a răspuns:

Nu prea înțeleg sensul intrebarii, dar încerc sa răspund, va fi suferință pentru cei dragi, pentru ca te pierd. Sper ca am reușit să-ți răspund.

NOname
| NOname explică (pentru pepy63):

Mai încearcă! happy

| JetBlueJet a răspuns:

Pai singurul lucru care ma sperie este durerea. Vreau sa mor fara nicio durere. laughing

| pepy63 a răspuns (pentru NOname):

Ok,cred ca nu ti-am fost de ajutor cu raspunsul.

ok, inteleg ca nu am raspuns bine?

NOname
| NOname explică (pentru pepy63):

Nu există un răspuns "bun", doar unul sincer, poate. Problema e că nu ai înţeles pe deplin întrebarea. Practic, ăsta a fost şi scopul, să reflectăm asupra ei. Nu e deloc uşoară.

| pepy63 a răspuns (pentru NOname):

Ma rog eu ti-am raspuns sincer.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil o sa planga ai mei si cunoscutii. Deci provoc putina suferinta dupa.
Dar nu e bai. Trece.

| FataȘarpe a răspuns:

Raspunsul meu e in felul urmator: nu ar fi nicio schimbare. De ce? Pentru ca te-ai referit la lume, adica la tot si toate de pe aceasta planeta. Si daca ar suferi lumea dupa ce as muri, nu ar conta asta ci ar conta problemele la nivel mondial. Foametea, razboaiele, etc. Pentru ca oamenii se nasc si mor mereu. E o mare branza de care oamenii fac haz. De ce credeti ca la stiri dau numai morti si tragedii? Ma rog, motivele mass-mediei sunt evidente dar sunt si pentru a obisnuii oamenii cu ideea mortii si ca e ceva normal. Anyway. Ciclul natural al vietii si echilibrul cursului naturii(Care se destrama tot mai mult pe zi ce trece din pacate, tot noi il distrugem) nu va afecta planeta niciodata, ci omenirea si ceea ce face ea. Omenirea si rasa umana e cea mai stupida si dezastruasa problema de pe aceasta planeta frumoasa. Tot ce fac oamenii e sa distruga totul si pe ei insise. 60% ma bucur ca sunt om pentru ca am gandirea asta si pot constientiza ce *** e totul, dar 40% imi e rusine ca fac parte dintr-o asemenea specie intelectuala, dat fiind ca, cu siguranta sunt si alte specii asemanatoare cu noi.

| Kaℓi a răspuns:

Daca as muri acum, cred ca ar fi mai mare cuantumul de suferinta: s-ar scadea suferinta mea, care ar disparea odata cu mine, dar s-ar aduna suferinta catorva oameni care ma iubesc si ar suferi din cauza ca m-au pierdut.
Daca o sa mai treaca vreo 50-60 de ani pana atunci, probabil raportul ar fi mai echilibrat happy

NOname
| NOname explică (pentru Kaℓi):

Http://www.facebook.com/......460157917/

http://www.facebook.com/......003485096/

...suferinţa e suferinţă.
E mult mai amplă decât ne-am obişnuit să credem. O provocăm în N-şpe mii de feluri pe parcursul unei vieţi. Că o provocăm şi după câtorva, e relativ infim.
Eu una, încerc să compensez măcar cumva, deşi suferinţa provocată deja prin modul meu de viaţă, oricât de rău mi-ar părea, nu am cum să o iau înapoi, să o anulez. Important e ca măcar de acum încolo să fiu mai puţin distructivă şi să încerc să-i fac şi pe ceilalţi, pe cât mai mulţi, mai puţin abuzivi. Este singurul mod prin care pot să fac diferenţa, prin care pot să fiu un element pozitiv în natură, util şi să fiu pe plus, nu pe minus, cand se trage linia. Pentru mine una, este cumplit să ştiu că sunt cel mai mare coşmar al cuiva nevinovat, lipsit de apărare şi cu mintea de copil. Vreau să devin o speranţă, un aliat... (Ştiu. Eu, eu, eu... Dar poate aşa va fi mai uşor să se raporteze pentru majoritate.)

| ubox7007 a răspuns:

Sal, acuma nu mai este limba romana sexista (perioada feminista), acuma esti avocata animalelor raspandind propaganda vegana (perioada vegana), sincer pana la urma ce mai crezi, asa un rezumat la cum vezi u lumea?

Eu unul consider ca emotiile sunt ceva ce le poti (tu) simtii doar in corpul tau, adica impulsuri sau hormoni sau nu stiu ce (pentru ca nu sunt de specialitate), deci nu odata ce un animal a murit pur si simplu lucrurile alea nu mai functioneaza, care este scopul de a-ti pasa de suferinta altuia daca tu controlezi ceea ce simti (tu). Ok, mor o gramada, care e chestia, daca nu sti nici macar nu iti pasa, daca ai fi trait intr-un mediu in care a omora era ceva necesar, pur si simplu nu ai mai fi avut asfel de opinii, deci pana la urma care mai e sensul sa iti pese de moartea altora? Sufera? Da, sufera, cat exista.
Mi-ar placea sa ma omoara cineva? Nu, cui ii place, dar cel care este omorat are de ales? Ce schimba moartea unui animal, a cuiva? Si daca schimba ceva, la ce e important?

Omori si faci ce vrei daca este posibil fizic si daca accepti/scapi/crezi ca scapi de consecinte, daca sunt. Deci indiferent ca ajuti si ca nu ajuti, este treaba ta, eu unul nu ma cred ca d.p.d.v. vegan "pentru că ai murit? ". Din pct de vedere pentru familia mea "pentru că ai trăit". Eu simt familia mea. "Dar daca altcineva ti-ar face tie si familiei tale acelasi lucru? " Pai nu am de ales decat sa lupt pentru viata mea. Sau poate omor primul pe celalat ca sa nu fie nici macar sansa de asa ceva. Cine stie?

NOname
| NOname explică (pentru ubox7007):

Înţelegi tu, nu toţi suntem sociopaţi. Unii mai au şi empatie.

| HikariAi a răspuns:

Ummm... Nu stiu daca am inteles bine intrebarea ta, dar uite ideea mea la ceea ce am inteles eu: Momentan, desi probabil uneori mai dezamagesc unele persoane nu cred ca voi putea provoca mai multa suferinta decat dupa ce mor (desi asta suna cam egoist, in acelasi timp e parerea mea sincera). Ideea e urmatoarea. atat timp incat tot ceea ce faci nu are scopuri de tenta negativa (sper ca m-am exprimat bine) si care sa aduce consecinte destul de grave asupra fiintelor, cel mai probabil nu prea poti provoca suferinta mai multa decat dupa ce mori. Desi eu unul consider moartea ca sfarsitul unui capitol si inceputul unui alt capitol, asa ca mna...

| ubox7007 a răspuns (pentru NOname):

Https://dexonline.ro/definitie/sociopatie

Nu sunt sociopat, tu esti prea intr-o parte cu ceea ce faci, o persoana cu putine empatie se poate spune ca este o persoana rece, nicidecum un sociopat. Acestea sunt insulte nefondate.

NOname
| NOname explică (pentru ubox7007):

Acestea sunt ironii, pe care nu reuşeşti să le pricepi.

| WaterDrop a răspuns:

Cu siguranta mai putina suferinta, pentru ca 1 consumator in minus = 10 ani de regenare mai rapida a planetei. As mai adauga eu de ce mai putina suferinta dar prea mult public.

NOname
| NOname explică:

"WE ARE NOT "EDUCATING" OURSELVES BY INCARCERATING THE INNOCENT. we are just making ourselves this planet's demons and proving captivity kills them, early...if we do not kill these victims of greed first, after we invade the minimal space we give them. let all live their lives, as they were meant to and stop invading their space and homes, in the wild, too! we are but one species here, but we have become parasites, killing off the land and animals, without care. it is time to make amends, and change. FREE ALL THE INNOCENT ANIMAL INMATES NOW!"

http://www.facebook.com/......383413458/

NOname
| NOname explică:

Philip Wollen : Animals Should Be Off The Menu debate.
http://youtu.be/uQCe4qEexjc

http://www.facebook.com/......720107991/