| LaughingKarima a întrebat:

Tata vrea tatuaj dar nu stie exact ce model. Ceva idei? Vrea sa scrie niste date de nastere si mai vrea ceva in plus dar nu stie inca ce, tatuajul va fi pe spate apropo. Astept idei happy

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ochiul lui Horus.

| LaughingKarima explică (pentru anonim_4396):

Nu ca nu apreciez raspunsul, dar de ce tocmai ochiul lui horus? Doar din curiozitate, nu ma omari

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaughingKarima):

Am o oarecare atracție față de mitologia egipteană. Și văd că au apărut oameni care se consideră ocultiști și vor să o "reînvie" formând mișcări care poartă denumirea de Kametism sau Neterism. O religie antică care aparținea probabil celui mai dezvoltat popor al omenirii în acei ani asta dacă nu luăm în considerare zvonurile despre Atlantida. Horus era zeul protector al acelui popor. Tot Horus este cel care s-a luptat cu zeitatea răului, Seth, al acelei religii antice, și l-a învins, deși Seth îl omorâse pe fratele său, tatăl lui Horus, Osiris. Putem spune deci că Horus este una dintre cele mai importante și puternice zeități a Egiptului. Unii au reușit să găsească în acest moment asemănări dintre Isus și Horus deci sunt oameni care presupun că Biblia s-a inspirat oarecum de acolo. Mai sunt acele teorii ale conspirației care i-au mărit aprig popularitatea prin folosirea ochiului său în diferite sigle. Ochiul lui Horus în acest moment este destul de cunoscut și unii îl asociază cu răul deși în antichitatea ochiul lui Horus reprezenta un simbol de protecție, purificator. Mie unul pe lângă toate astea mi se pare destul de cool.

| KillMePlease a răspuns (pentru anonim_4396):

Uuu, Karamica, uite cat de mult s-a straduit Eternity666 sa te lamureasca.smug
Veezi?batting eyelashes

| LaughingKarima explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de lamurire :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru KillMePlease):

Sigur m-am străduit mai mult ca tine.

| LaughingKarima explică (pentru anonim_4396):

Da voi 2 de ce va tot certati? Zici ca sunteti niste babe care se contrazic, "nepotul meu e avocat" "asa si?! nepotul meu e doctor!" ceva de genul sunteti voi

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaughingKarima):

Nu m-am certat. Am dat un reply.

| LaughingKarima explică (pentru anonim_4396):

Da nu mai stiu la ce intrebare v-ati tot certat voi 2, v-ati dat reply-uri dinalea dragute.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaughingKarima):

Eh, s-a întâmplat. Nu se va mai întâmpla...

| LaughingKarima explică (pentru anonim_4396):

Daca tu spui, eu te cred boss

| KillMePlease a răspuns (pentru anonim_4396):

Clar

Răspuns utilizator avertizat