| NumePublicExistent a întrebat:

Se poate schimba sau modifica o diploma de bacalaureat daca ma prezint cu o copie legalizata la secretariatul liceului care a eliberat-o? Am sesizat o greseala si as dori sa o schimb. (Diploma in original este la facultate; diploma a fost eliberata anul acesta).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate corecta greseala dar va trebui sa depui actuala diploma in original.

| NumePublicExistent explică (pentru Ioandelasal):

In ce consta "corectura"? Se efectueaza pe diploma pe care o am sau imi va fi data alta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru NumePublicExistent):

Conform Regulamentului aprobat prin Ordinul nr. 5565/2011, citez:
"ART.26.(1) În cazul completării greşite din vina unităţii de învăţământ emitente a actului de studii original sau în cazul prezentării actului de studii original deteriorat astfel încât nu mai poate produce efectele pentru care a fost emis, în baza unei cereri scrise a solicitantului, unitatea de învăţământ care a eliberat actul respectiv eliberează un duplicat al acestuia, întocmit pe baza documentelor aflate în arhiva unităţii de învăţământ sau în cea a inspectoratului şcolar, din care rezultă situaţia şcolară a solicitantului."
Fata de aceasta prevedere o sa-ti fie eliberat un duplicat al diplomei.

| NumePublicExistent explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc!

| NumePublicExistent explică (pentru Ioandelasal):

Inca ceva, stiti cumva cat ar dura pana se emite duplicatul? Deoarece cei de la facultate sunt extrem de stricti cand vine vorba de detinerea diplomei in original...

| Ioandelasal a răspuns (pentru NumePublicExistent):

Nu stiu exact, dar afli de la liceul absolvit, da un telefon la secretariat.