| Mario1994 a întrebat:

Tocmai azi am plantat un brad in curtea mea, credeti ca rezista si creste? Adica e brad de Craciun care l-am cumparat. Si am zis sa nu il arunc, sa-l plantez. L-am plantat. Si sper sa creasca, sa reziste mult. Nu e uscat bradul.

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mda... tocmai azi, de sfântul Ion?!?
Mă rog, dacă n-o fi degerat deja sărmanul, fugi cât poți de repede afară, scoate-l de unde l-ai pus și bagă-l la loc în vasul în care era până la plantare.
Apoi mergi cu el într-o cameră răcoroasă (balconul închis ar fi ideal, dacă n-ai - un hol, ceva) și îl lași cam o zi să se reaclimatizeze. Apoi îl poți readuce în casă.
Plantarea o vei face la primăvară, pe la sfârșitul lui martie, după ce trec brumele și înghețurile de dimineață.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Firesc, el când e micuț e pus în apă să facă rădăcini cum poate ai observat la alte persoane ce au flori. El practic e "decapitat" de conexiunile prin care se hrănea. Chiar tata a cumpărat câțiva pomișori ce i-a plantat la bunicul dar aveau încă rădăcinile. Totuși nu-ți pierde speranța și urmărește-l îndeaproape să-i observi rezultatele. Deși nu sunt foarte mari șanse ține-mă la curent cu evoluția lui pe privat.
Aici ai câteva sfaturi despre cum îl poți menține în viață -
http://www.eva.ro/......28103.html

Succes!

| Silent3025 a răspuns:

Are radacini? (a fost in ghiveci? ) daca nu are se usuca l-ai plantat degeaba!

| kanechy a răspuns:

Nu cred ca o sa reziste! De obicei brazii se planteaza doar toamna sau primavara! O sa reziste cateva zile dupa care o sa se usuce! De ce nu o sa reziste! Pentru ca nu o sa aiba destula umiditate cat sa il faca sa nu simta ca si.a schimbat mediul! Radacina e foarte sensibila iar pe frigul asta nu o sa reziste, doar o sa degere! Mai bine il bagai intr.un ghiveci, iar ghiveciul il inveleai cu foarte multe paturi sau ceva sa il izoleze! Asta pana in primavara cand il plantai! eu am in curte peste 50 de brazi! Si stiu cand s-a uscat unul si stiu si de ce! Sper sa te fi ajutat! Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru kanechy):

50.tu ai un mic paradis acolo!laughing

| kanechy a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam asa cevalaughing culmea e ca nu eu i.am plantat! Casa pe care am cumpara.to ii avea deja zici ca e livada!

| anonim_4396 a răspuns (pentru kanechy):

Ce mai conteaza, important e ca-s acolo. laughing
Te invidiez, as sta numai in gradina daca as avea una plina de brazi. laughing