| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare, am avut relatie sexuala cu iubitul meu în timpul menstruației, dar a fost fara prezervativ, am vrut sa va intreb daca e posibil sa ramîn însarcinata pentru ca nu vreau sa fac avort.am azit ca șansele sa ramai însarcinată în timpul menstruatiei sunt mai mici ca atunci cand nai...am avut-o de trei ori pe noapte si a fost ft multa sperma întrucît a trebuit sa schimb prosopul la pat, ajutațima va rog

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este posibil. Riscul este intr-adevar mai mic, mai ales in prima zi de menstruatie si creste pe masura ce te departezi de aceasta. Nu-i nevoie sa faci avort, daca cumva esti insarcinata, poti pastra sarcina fara absolut nici o problema, copilul nu va fi afectat in nici un fel.

| MickeyMouseLove a răspuns (pentru Brigaela):

Deasta nu am vrut sa fac avort caci m-am temut, dar si din punct de vedere spiritual pentru ine ar fi fost foarte greu.Dar sexul în timpul menstruatiei nu dauneaza sanatații?

| Brigaela a răspuns (pentru MickeyMouseLove):

Daca faceti sex in timpul menstruatiei, riscul ambilor de a face infectii genitale este mult mai mare. Regulile de igiena impun ca tu sa folosesti, imediat dupa actul sexual, un irigator pentru spalatura vaginala in modul recomandat de ginecologul tau special pentru aceasta situatie (chestie care nu este recomandat sa o faci mai des de 1-2 ori pe an), iar el sa foloseasca obligatoriu prezervativ. Sigur ca nerespectarea igienei sexuale dauneaza sanatatii, dar intalnesc des persoane cu probleme serioase de igiena personala si sexuala care nu patesc cu adevarat nimic, deci probabil riscurile aduse de o viata in igiena precara sunt mai reduse decat ni se par.

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Personal nu cred ca poti ramane in timpul menstruatiei gravida

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu sunt intrutotul de acord cu d-na Brigaela si motivez prin urmatoarele:prin menarha eliminata prin menstruatie se elimina de fapt ovulul nefecundat din ciclul anterior precum si tesutul care imbraca uterul si care ar fi avut rolul sa fie patul in care sa se produca nidatia (implantarea ovulului fecundat)in cazul unei sarcini.Pe perioada menstruatiei fluxul de materii provenite din acel tesut puternic vascularizat precum si sangele care provine din vasele distruse/moarte ar antrena orice spermatozoid care ar reusi sa treaca din vagin in uter(printr-o minune). Prin reducere la absurd daca totusi ar reusi sa treaca un spermatozoid in uter la ce i-ar folosi din moment ce nu ar gasi acolo nici un ovulul viabil de a fi fecundat. Foliculii ovarieni de abia incep sa dea nastere unui nou ovul care va ajunge la maturitate (adica sa fie apt de a fi fecundat/de a deveni viabil) la mijlocul ciclului abia inceput.In aceasta perioada este practic imposibila instalarea unei sarcini ori de cate ori ai facut sex si ori cata sperma ti-a fost ejaculata in vagin. Se stie ca spermatozoizii avanseaza cu 2-3 mm pe ora asta insemnand max 3-4 cm pe parcursul a 10-12 ore si toata truda lor ar fi zadarnica deoarece in aceasta perioada de timp menarha eliminata constant ii va readuce de unde au pornit sau chiar ii expulzeaza din organism.In concluzie poti fi 100% asigurata ca nu esti insarcinata. Iar D-ra MarianaZaharia bate campii deoarece habar n-are pe ce lume traieste indemnand pe oricine si in orice conditii cu folosirea pastilei de a 2-a zi.Ii reamintesc pentru a nu stiu cata oara ca acea pastila se administreaza numai la sfatul medicului, numai in cazul in care sarcina este absolut sigura.Aceasta pastila poate fi folosita o singura data in viata, max de 2 ori din cauza continutului de hormonilor sintetici care deregleaza organismul femeii pe termen foarte lung/nedeterminat si in mod total imprevizibil. Iti doresc multa sanatate si sa fii linistita. Daca nu esti convinsa consulta un medic ginecolog sa vezi el ce iti va zice, Pa, pa.

| MickeyMouseLove a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mersi, daca nu as fi medic nu as fi anteles ce mi-ai spus laughing

| Brigaela a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ai inteles foarte gresit. Ovulul se elimina din corpul galben la ovulatie, este o celula mica, cat un varf de ac care se distruge in camm 3-5 zile si se elimina in secretia vaginala. In timpul menstruatiei se elimina endometrul, adica stratul interior al uterului. In primele 14 zile ale ciclului menstrual, corpul galben secreta progesteron si acesta ingroasa endometrul ca sa-l pregateasca de o sarcina. Daca nu se produce fecundatia, corpul galben se cicatrizeaza, nu mai secreta progesteron, astfel incat endometrul ramane fara sustinere hormonala, se necrozeaza si se elimina prin menstruatie. NU ovulul. Totusi, este bine-cunoscut ca tinerele pot avea ovulatii precoce, in zilele 5-8 ale ciclului menstrual, asadar un spermatozoid care ramane in caile genitale din timpul unui act sexual (ipoteza ca este antrenat in exterior de fluxul sanguin este falsa si destul de comica), poate fecunda un ovul expulzat precoce.

| corbulalbrosu a răspuns:

Sexul in timpul menstruatiei nu este recomandat deoarece menarha (amestecul de sange si epiteliul care tapisa uterul, resturile de vase de sange) contin un numar imens de microbi care pornesc procesul de putrefactie si pot produce necazuri partenerului daca acesta nu foloseste prezervativul si penisul lui se manjeste cu acea menarha nu tocmai placuta la vedere si miros de putred.In rest perfect de acord cu cele spuse de d-na Brigaela privind modul cum sa procedezi daca totusi nu reusiti sa va abtineti sa faceti sex in aceasta perioada cosiderata de majoritatea oamenilor ca improprie cel putin ca impact vizual, chiar daca nu este nociv sanatatii.

| RAY a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Vaginul se curata mereu, ar insemna ca iei microbi la fiecare sex, ciclu contine urina si sange, sangele nu sontine microbi daca ar contine fata era bonava pardon moarta asta pentru ca daca un microb ajunge in sange e rau de tot, virusi ajung in celulele sanguine, microbi nu ajung in sange

| mihai69 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pst! vezi că „menarha" este NUMAI prima menstră, nu oricare dintre sutele care vor urma...
@... 23TM dacă tăceai, mai aveai o șansă, dar spunând cele de mai sus, ai reușit să ne convingi!
rolling on the floor

| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-am lasat un mesaj. Ma poti contacta oricand. Consider ca ar trebui sa stii mult mai multe din moment ce ai o viata sexuala continua si constanta.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru RAY23TM dau urmatoarea replica :Spre cultura ta generala te informez ca la menstruatie nu se elimina urina si sange cum descrii in raspunsul tau deoarece urina nu se elimina prin vagin ci pe o alta cale.La menstruatie se elimina ENDOMETRUL de cate tu n-ai auzit(habar nu ai de procreere), ovulul nefecundat (care este mort)precum si resturile de vasele de sange care aveau rolul sa asigure hrana viitorului fat in cazul unei sarcini.Te invit sa vezi/citesti urmatorul material http://www.i-medic.ro/......a:""Uterul se pregateste pentru o posibila sarcina prin dezvoltarea unei mucoase uterine din tesuturi si vase de sange. Aceasta mucoasa se numeste endometru. Daca ovulul nu este fecundat si sarcina nu se produce, mucoasa uterina se varsa si iese din corp prin vagin ca un amestec de sange si tesut pentru 3-7 zile. Acest proces se numeste menstruatie.""De asemenea resturile de menstra care raman pe peretii vaginului si menstra imbibata in absorbant/tampon se pot contamina cu microbi care se pot inmulti din cauza conditiilor propice. Deci este vorba de acesti microbi pot care pot crea eventualele neplaceri, nefiind vorba nicidecum de microbi din organismul femeii.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru mihai69 am observat greseala dar deja era tarziu, nu mai puteam modifica este o greseala regretabila si va invit sa imi semnalati unde am mai folosit cuvantul in cele cateva sute de raspunsuri. Omul poate gresi dar una e sa o faci din nestiinta si alta din graba nu este totuna.In rest numai bine baieti.Jos palaria.

| neutrino a răspuns:

In curand ai sanse sa fii o femeie bortoasa de toata frumusetea.

| grab a răspuns:

Sanse mici de tot, dar suna ca naiba sa faci sex in zilele alea... damn flavour must be there!

| lăngătinemereu a răspuns:

Mai RAY23TM cum poti fi atat de imbecil incat sa afirmi ca menstruatia este un amestec de urina cu sange. Spui ca este dovedit stiintific,ma faci sa rad si imi intaresti convingerea ca esti si prost pe deasupra ca te dai mare cunoscator dar habar nu ai cum arata p***a de femeie si pe unde se elimina urina, si pe unde menstruatia.Ai face bine sa te informezi inainte de a da raspunsuri pentru a nu te da de gol, pentru a masca macar cat esti de incult.

| PrettyLiar94 a răspuns:

Da, e posibil. Ar trebui sa iei pastila de a2a zi. Daca nu vrei sa ramai insarcinata foloseste mereu prezervativ sau anticonceptionale.

| MickeyMouseLove a răspuns (pentru PrettyLiar94):

Îmi puteți explica sensul pastilei de a 2 a zi, niciodată nu am luat-o caci mereu aveam prezervative sau contracepive la andemana

| MickeyMouseLove a răspuns:

Dar sexul în timpul ciclului nu este daunator caci mie si iubitului nea placut enorm sexul an timpil menstruatiei, dar ma tem sa nu fie urmari grave crying(

| RAY a răspuns (pentru MickeyMouseLove):

Fi faras grii stiintific nu exista dovezi,sa analizat ciclu contine urina /sange. sangele tau daca e infectat cu hiv sau alti virusi atunci da,dar asa nu,faza cu ciclu e plin de microbi e un mit pentru ca in trecut se credea ca femeia se cuarata jos la menstruatie,azi stim ca de fapt e doar acel ovul eliminat,sangele nu are cum sa fie de microbi, daca te tai la mana e acelasi sange ca cel elminat, cum naiba sa fie full de microbi, cine ar mai dona sange atunci? vaginul este un organ foarte curat.nu uita ca de acolo iesim cu toti cum naiba daca era plin de microbi de nu neam infectat din nastere? nu asculta de miturii, poti face sex in continuare