| Alxxx12222 a întrebat:

Am o problema am fimoza puteți sa imi recomandați un unguent vreau recomandări doar de la cei care au folosit pentru Asa ceva si au fost de folos

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In functie de gradul fimozei, s-ar putea ca afectiunea sa poata fi tratata/rezolvata acasa, prin efectuarea unor decalotari repetate a penisului aflat in stare flasca prin - procedeul/metoda denumita Beauge, care este o manopera oarecum sinonima cu masturbarea. In vederea inmuierii celulelor dure existente in asa numitul ''inel fibros'' al pielii preputiului si a intinderii progresive a celulelor existente in acea formatiune situata in capatul extrem al preputiului, care limiteaza largirea suficienta a deschiderii preputiale, se recomanda sa fie folosit ca unguent care sa inmoaie celulele "inelului fibros" unul dintre urmatoarele produsele : BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie. Se unge din belsug pielea preputiului din zona glandului (capului) si dupa ce alifia este absorbit in intregime de preputiu (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde (cu 2 degete) preputiul in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii. Se executa acest tratament de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca metoda nu da rezultate atunci se poate rezolva doar chirurgical (chiar daca nu optezi pentru asa ceva), se rezolva in cateva minute fara nici un efort de catre un medic chirurg urolog.Totusi, inainte de a incepe ar fi recomandat sa fii consultat cel putin de medicul de familie. In caz contrar, spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare. Multa sanatate!

1 răspuns: