| FlyLove a întrebat:

Acum cateva zile eu si prietenul meu ne-am masturbat reciproc. Sunt virgina. Eu am probleme in dereglarea hormonilor. Am fost si la medic mai de mult si a spus ca am o dereglare hormonala, si de aceea nu-mi vine menstruatia regulat. Dar imi este frica acum sa nu fii ramas insarcinata. Va rog sa-mi raspundeti cu seriozitate si sa nu incepeti sa ma judecati. Ma poate ajuta cineva sa clarific?

Răspuns Câştigător
| stefaniaforever a răspuns:

Oameni buni, fata asta, la fel ca oricare alta e normal să aibă anumite nelămuriri, să îi fie teamă şi aşa mai departe...
Nu vreau să te sperii, dar nu cred că mai eşti virgină. Virginitatea este de fapt o calitate morală, la nivel fizic apar modificări doar în ceea ce priveşte himenul.Himenul este o membrană fină, transparentă şi foarte foarte sensibilă care se poate rupe inclusiv când stai pe bicicletă.Mă îndoiesc că în urma masturbării himenul tău ar mai putea fi "întreg". Asta se numeşte dezvirginare mecanică (adică nu a avut loc contact sexual).Şi eu am 17 ani şi am dereglări menstruale, deşi viaţa sexuală mi-am început-o şi am avut şi întârzieri de 2-3 luni în care disperasem laughing Practic şi teoretic, femeia poate rămâne însărcinată doar prin contact sexual, neprotejat, unde sperma poate lua contact cu vaginul, apoi cu ovarele.Prin masturbare, şansele de a fi însărcinată sunt minime, poate doar în cazul în care prietenul tău avea spermă pe mâini şi ţi le-a băgat ţie în vagin (poate doar atunci există un risc).Cel mai bine ar fi să discuţi cu el despre asta, aşa cum am făcut şi eu cu prietenul meu atunci când mi-a fost teamă de ceva.Multă sănătate, iar dacă mai ai nevoie de ajutor, trimite-mi un mesaj!

8 răspunsuri:
| SameMistake a răspuns:

Daca si-a dat drumul inainte sa va masturbati, si apoi sperma a ajuns de pe mana in vaginul tau, atunci ar exista cateva sanse.
Altfel, e imposibl. Ramai insarcinata doar daca ajunge sperma in vaginul tau.

| ywar a răspuns:

Nu te judecam dar, caci exista un dar, cand tu pui o intrebare ca asta, tu te astepti ca oamenii sa fie seriosi? Ramai insarcinata doar daca a avut loc un contact sexual neprotejat. Adica in termeni medicali s-a produs o intromisiune, sau, mai pe romaneste, daca el te-a patruns! Ori intelegem noi ca nu s-a intamplat acest lucru. Atunci cum sa ramai insarcinata? Sunt convins ca esti tanara, fara experienta, dar... educatie sexuala precara: cat cuprinde la tine!
Eu cred ca trebuie sa citesti inainte, sa te informezi, sa discuti cu parintii tai si apoi sa treceti la fapte. E jenant si pentru tine si pentru noi!

| Alcyon a răspuns:

Cum sa fii insarcinata, fata draga, daca spui ca esti virgina?!

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns (pentru Alcyon):

Și nu s-au mai văzut virgine gravide? să fim serioși! de-aș avea eu câte un €uroi de fiecare, aș fi bogat!
În altă ordine de idei, @FlyLove, dacă prin orice metodă sperma lui a ajuns pe labiile tale, există o mică probabilitate de a pute fi deja însărcinată. Dacă atingerea a fost chiar mai aproape de vagin, probabilitatea crește exponențial.

Răspuns utilizator avertizat
| Mussette a răspuns:

Mai bine pui mana pe manualul de biologie si citesti capitolul cu reproducerea.

| methodmen a răspuns:

Cu putin noroc cred ca puteai ramane insarcinata depinde insa daca sperma a intrat in contact cu vaginul.