| popescuandreea a întrebat:

Am 16 ani si as vrea sa fac sex cu prietenul meu. totusi mi'e teama... o sa doara? o sa plang apoi. mi'e frica. desi il iubesc mult.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca iti e atat de frica si tinand cont ca esti mult prea mica pentru sex, nu crezi ca ar fi mai bine sa astepti? Frica asta exagerata este modul mintii si corpului tau de a-ti raporta ca nu esti pregatita pentru sex (nici n-ai avea cum la doar 16 ani). Daca il iubesti mult, mai asteptati o vreme.

| monyk a răspuns:

Buna, poate nu esti inca pregatita pentru.acest pas din moment ce ti-e teama si te gandesti ca vei plange; bine, e normal sa iti pui intrebari inainte, pentru. orice fata e special acel moment, insa decizia e numai ta si fa ceea ce simtidaca tu il iubesti, daca va iubiti, atunci fa-o, dar daca crezi ca nu te simti 100% convinsa atunci mai asteapta, nu e nicio graba, ai timp!
Nu o fa daca nu esti pregatita sa nu ai regrete mai tarziu, 16 ani e o varsta sa zicem potrivita, totusi poate mai poti astepta, trebuie sa te informezi bine inainte si sa ai incredere mare in iubit.
De durut e posibil sa te doara, dar nu e o durere insuportabila, in plus e pentru.moment,apoi va fi ok, trece repede.
Nu trebuie sa te ingrijorezi in privinta durerii, ca nu doare tare si daca doare, nu dureaza mult, dar totusi se poate sa nu te doara, depinde de fiecare fata in parte dar si de baiat, de cum o trateaza.
Daca ti-e frica nu te avanta sa o faci, poate nu e inca momentul potrivit.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dar până la 18-20 de ani nu poți aștepta sau cumva vine sfârșitul lumii și nu cunoști "moartea căprioarei"?
Du-te la școală, lasă sexul pentru mai târziu.
Pa, pa.

| catthshshshs a răspuns:

Sfatul meu este sa mai astepti! Eu nu m-am grabit asa repede si am asteptat pana la 20 de ani si cred ca am facut bine.
O sa doara putin dar in primul rand organismul trebuie sa fie pregatit. Nu te grabi, chiar daca spui ca il iubesti, pentru ca s-ar putea peste cativa ani cand o sa ai o gandire mai matura, sa regreti.

| Malvina24 a răspuns:

Depinde de fiecare fata in parte! Unele nu au dureri(depinde de cum te vei simti in acel moment)-daca te tot gandesti:ma doarea aoleuuu ce ma fac?'' te va durea cu siguranta! Lasa-te purtata de val, simte-te bine, iubiti-va si de restul va avea grija iubitul tau! Nu uita sa pui iubirea in totul(sa folositi prezervativ) Succes!

| Octavutzu a răspuns:

De durut o sa te doara la inceput putin apoi o sa simti placerea atat. De plans nu cred ca ai avea de ce sa plangi. Daca il iubesti si te iubeste si crezi ca esti pregatita sa faci pasul asta succes dar dar dar totusi ai grije si nu uita protectia e mai sigura decat orice. E foarte important sa te protejezi asta sa nu ajungi ca peste cateva zile sa pui intrebare pr TPU daca poti sa fi insarcinata ca multe alte fete de varsta ta tongue ciao ai grije.

| GdX a răspuns:

O sa te doara de o sa te urci pe pereti de frica, o sa iti doresti sa nu fi facut niciodata sex, vei plange o saptamana de durere

doar daca nu esti "lubrifiata" bine, nu te speria. Lubrifiata=Excitata.

| Goofy77 a răspuns:

Daca il iubesti si te iubeste ce mai atatea intrebari comite-o si gata dar sti cum este prima dragoste nu se uita

| NinaY a răspuns:

Pai. e decizia ta. Daca va iubiti, atunci fa'o, si nu te ingrijora in privinta durerii caci daca nu te gandesti la asta nici nu cred ca vei simti ceva! Ai grija si... Nu mai spun restul caci e ceva asemanator cu ce au spus ceilalti. Bafta! pup :*

| PuFuleTz_5685 a răspuns:

Cel mai mult conteaza cit de mare e iubirea dintre voi si daca sunteti amindoi pregatiti sa faceti acest pas si chiar pentru consecinte.De durut poate o sa te doara dar poate ca si nu totul depinde cit de pregatita esti caci doare doar atunci cind o faci cu stres, incordata si intr-o ambianta neplacuta.

| Alina. a răspuns:

Buna Andreea! De ce nu spui dragoste sa sune mai romantic pentru ca spui ca il iubesti! Nu o sa plangi nu o sa te doara asa tare nu se moare din durerea aia. Preludiul vostru trebuie sa fie mai lung pentru a nu te durea asa tare. Nu trebuie sa te gandesti la durere! Gandeste-te ca o faci din dragoste ca e ceva frumos "prima oara". Daca ti-e teama inseamna ca poate nu esti destul de pregatita incearca sa-ti pui gandurile in ordine si sa analizezi bine situatia. Nu trebuie sa fie sexul un stres.

O sa plangi daca o sa ai un orgasmmmm laughing, glumesc

Iubiti-va mult! Bafta si protejati-va big grin! :*

| psyho a răspuns:

Tot ce pot spune este sa nu te grabesti.vei regreta mai tarziu.

| Anonimity a răspuns:

Banuiesc ca ai facut sex de atunci...
ti-a placut?

| MaduxD a răspuns:

Omg! Ce intrebari iti pui si tu. Daca crezi ca te avantajeaza in relatia ta, fa-o. Daca nu vrei sa o faci, nu o face.Nu uita ca toata "grija" o sa cada pe tinewinking. Asa ca O vei face pe propria raspundere.