| Gabriela_Alice_2000 a întrebat:

Am o problema. Nu stiu de ce, dar de mai bine de un an curge un lochid "cremos" daca pot spune asa, si imi da in permanenta o senzatie de umezeala. Mai ales cand ma intalnesc cu prietenul meu si ma saruta s.a.m.d e mult mai abundent si ma simt foarte jenata din cauza asta, din teama sa nu il deranjeze sau scarbeasca, nu stiu. Cum pot opri curgerile astea?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acea scurgere se numeste secretie vaginala si este o manifestare absolut normala a aparatului genital.Un semn important al aparitiei menstruatiei o reprezinta aceasta secretia vaginala. Secretia vaginala este ceva normal si necesar pentru buna functionare a vaginului, este necesara pentru mucoasa vaginala care trebuie sa ramana umeda impiedicadu-se uscarea vaginului. O crestere normala a cantitatii/volumului secretiei apare de obicei in perioada ovulatiei sau in preajma menstruatiei insa poate fi cauzata si de stresul zilnic. Secretia normala este transparenta, moale sau cremoasa si are un miros vag insa diferit la fiecare fata/femeie. Daca intra in contact cu lenjeria intima si este expusa la aer, secretia se poate intari si ingalbenii fapt destul de deranjant dar si acest lucru este ceva normal.In cazul in care scurgerea este mai abundenta trebuie folosite acele protejslipuri zilnice. Poti fi sigura ca orice baiat care va ajunge sa-ti mangaie "pasarica" si va simti umezeala respectiva va intelege ca il placi si din acest motiv te exciti in mod deosebit.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai cum sa le opresti, asa patesc toate fetele, e normal. si patesti asta mai ales atunci cand te saruta etc, pentru ca te exciti.

| Rapperităă a răspuns:

E absolut normal. happy Si nu o sa il deranjeze. happy Poarta protej-slip si nu o sa te mai deranjeze asa tare.