| alinaaaa03 a întrebat:

Buna
cat costa o cutie cu anticonceptionale?
funda+vot
am o prietena are 14 ani jumate, 15. si sia inceput astazi viata sexulata, acum regreta... si nu stie ce sa faca, dar nu are de unde sa ia, anticonceptionale, oare daca ia luni fara sa mai faca... mai are rost sa le ia? sau ce sa faca sa nu ramana insarcinata, a facut dragoste neregulat, si regreta, vreau s-o ajut, ma ruga frumos, plange in fata mea, si eu am facut o greseala ca am zis "parca ai fii o curva" si s-a suparat, zice ca o facuii curva etc, cum s-o ajut? ce sa-i zic ca sa nu ramana gravida? nu vreaa sa faca avort, dar nici bani nu are sa cumpere tot felul de prostisad ajutor? funda+vot

8 răspunsuri:
| T4ny4 a răspuns:

Anticonceptionalele pot interveni in dezvoltarea fizica normala.Sa foloseasca prezervativul pana la 18-19 ani.Te referi la faptul ca a facut sex neprotejat nu neregulat, nu?happy Nu i se va intampla nimic.Numai la un test la ginecolog isi va putea da seama cineva daca si-a inceput viata sexuala.In analize nu se vede nimic happy sa stea linistitawinking si faptul ca a facut-o cu un baiat la care tine nu ins ca-i asa cum ai numit-o tu happy

| ruxandra1 a răspuns:

Buna alinaaaa03! Vad ca ai postat intrebarea pe 23 septembrie stai linistita,nu are cum sa ramana insarcinata daca nu s-a terminat in ea, posibilitatea de a ramane insarcinata daca nu ejaculeaza in ea este foarte mica, deoarece si secretia barbatului contine spermatozoizi.Eu zic sa nu intre asa in panica sunt si farmacii 24/sa nu astepte pana luni si anticonceptionalele nu ajuta daca nu sunt luate inainte,nu au nici un efect dupa aia,doar dezavantaje, pastila de a doaua zi este cea mai buna, ca sa fie sigura 50 de lei sau 80,, anticonceptionalele le poti lua daca vrei sa mai intreti relatii sexuale,dar nu sunt prea bune,inetrvin in dezvolatarea organismului,dar cel mai bine consultzi un medic sa iti prescrie tratamentul potrivit, O zi frumoasa, sper ca te-am putut ajuta! Ruxandra

| ciara111 a răspuns:

Nu o condamn dar trebuia sa aiba grija, imi pare rau, in primul rand, daca baiatul a ejaculat in ea sa mearga sau tu sa mergi la farmacie si sa ia pastila de a doua zi, daca nu a ejaculat atunci sa astepte 1 saptamana si sa faca un test de sarcina, si daca nu o s-o mai faca un timp atunci nu are rost sa ia anticonc. si sa mearga la un ginecolog pentru ca nu conteaza varsta. consultul costa cam 50-60 lei. sper ca am ajutat-o

| Razvan94 a răspuns:

OMFG.ai zis ca si-a inceput viata secuala...so ce? exista prezervativ in ***. si baiatu ala nu cred ca e atat de tampit incat sa nu fi avut prezervativ si sa isi fi dat drumul in ea... x(. documenteaza-te bagamias **!

| anilG90 a răspuns:

Pai vezi ce si cum nu sta pe ganduri vreo cateva luni, nu stiu exact cum e si cu anticonceptionalele dar mai bine consulta un medic in legatura cu asta pentru ca, cu plansul nu rezolva nimic.

| xSehmet a răspuns:

Ma faata +de asta ea la 14ani pe care-i are nici n-are voie sa faca avortlaughing.si nu se stie sigur daca a ramas sau nu.

| Imi_Plac_Muraturile_pinky_1993 a răspuns:

Daca era asa de interesata de ea, putea sa se intereseze inainte de a se dezvirgina! nu o condamn dar acum nu poti da timpul innapoi...si sincer voua la 15 ani va trebuie sex? banuiesc ca la scoala nu prea av duceti! cel mai bine e s avb cu parintii

| valikazobsku a răspuns:

Off zii : se mai intimpla! eu tot la 15 si NU Regr
et