| justmegirl a întrebat:

marti mi-a venit ciclu si a curs mult la inceput si astazi de dimineata mi-am pus un tampon nou si pana la ora asta nu l-am schimbat si are putin.
intrebarile mele sunt:

1.maine vreau sa merg cu ai mei la piscina.credeti ca e bine?
2. dupa ce ies din apa trebuie sa-mi pun alt tampon?
3. ce fel de tampoane sa-mi pun? ma gandesc ca irosesc unul mare degeaba si sa iau mai multe mici...

ma gandesc ca din moment ce am trecut de faza cand curge mult nu ar fi o problema sa merg.

scuze de categorie nu e cea mai extraordinara

doar fete x. x
funda pentru raspunsuri (am 12 ani)

Răspuns Câştigător
| Diana14_2954 a răspuns:

La 12 ani, si ti-a venit ciclu'? :O

interesant thinking

pune-ti un absorbant curat neseara, si maine cand te trezesti vei vedea cat a curs peste noapte. Daca a curs mai mult, parerea mea este sa stai acasa. Daca nu a curs mult. foloseste unul mai mic. Oricum fara sa nu pleci... pentru orice eventualitate.kiss

ai grija!

Funditsaaaa :X?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. nu ai voie sa intri in piscina cat esti la menstruatie. este o regula minima de igiena si civilizatie. la mare, poti intra cu un OB fiindca este apa multa si sarata. dar in piscina este apa putina si toti cei care vor intra se pot imbolnavi de la contaminarea cu sangele tau. nu ai voie sa faci asa ceva.
2. nu intri in apa cu tampon.
3. la mare, poti folosi OB. in piscina, absolut nimic.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Persoanele care au spus că poţi face hemoragie când eşti în perioada aceasta dacă intri în piscină, vorbesc în necunoştinţă de cauză şi nu realizează ce prostie au spus. În primul rând, apa are "tendinţa" de a stopa menstruaţia, însă nu pentru o perioadă lungă de timp.
Soluţiile pentru rezolvarea problemei tale sunt următoarele :
1. Te duci la farmacie şi cumperi un tampon O.B., ceri mai mic, iar farmacista va înţelege că este pentru tine.
2. Iei vitamina K care ajută la oprirea menstruaţiei, însă eu ţi-aş recomanda să nu faci asta, având în vedere că ai 12 ani, eşti în formare, iar menstruaţia este şi aşa neregulată.
3. Mergi la piscină atunci când ţi se termină menstruaţia.
Iar acum, răspunsurile la întrebările adresate de tine :
1. Dacă nu eşti dispusă să foloseşti tampon, mai bine aştepţi până se termină.
2. Nu, tamponul se schimbă la 1-2 ore (atunci când fluxul este abundent), şi 2-4 ore atunci când fluxul este normal.
3. Ceri tampoane mici, cu protecţie medie, dat fiind faptul că eşti virgină şi sunt numai bune pentru un comfort sporit.
Dacă te hotărăşti să mergi, distracţie plăcută! Baftă!

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Buna.
In primul rand, sa stii ca aproximativ dupa 3-4 ore, un tampon trebuie schimbat.

1.Cand esti in perioada asta,nu prea e indicat sa mergi la plaja, pentru ca poti face o hemoragie. Poti folosi un OB, dar nu stiu daca e indicat la varsta ta.
2. Dupa 3-4 ore, tamponul trebuie schimbat.In niciun caz, sa nu intri in apa cu un tampon obisnuit(gen always sau altele).
3.am raspuns anterior

Ar fi bine sa vorbesti si cu mama ta, mai ales ca e bine sa fiti si prietene, sa existe comunicare intre voi.

| MamaOmida69 a răspuns:

Mie mi-a venti la 12 juma... Deci nu e nimic ciudat tongue

| ralu_1668 a răspuns:

Pai, daca marti a fost prima oara cand ti-a venit ciclul eu zic sa nu te avanturi la piscina ca inca nu iti cunosti organismul,cat poate curge cat te tine dureri menstruale cand simti rece,si toata distractia cu parinti se transforma in cosmar, daca ai mai avut ciclu pana acum ar trebui sa stii cat te tine cat despre intratul in apa nu stiu ce sa zic esti prea mica sa folosesti ob si nu iti recomant dar deja esti domnisoara si nu poti lasa la vedere un absorbant, incearca si vorbeste si cu mama ta

| Binutsa a răspuns:

Ar fi bine sati iai tampoane ob mini
ele sunt pentru fetele virgine.kind esi din apa trebuie sati schmbi tamponul/nu are importanta e plin sau nu schimbal.