| Sloe a întrebat:

Credeam ca sunt insarcinata....pe 25 noiebrie am avut singerare, dar mi-a trecut repede. Astazi pe 27 mi sa inceput ciclu, am dureri foarte mari la burta..am asteptat o luna sa vad daca ramin insarcinata, din ce cauza s-a intamplat mica cea singerarea?
Multumesc!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

In anumite situatii cu 1-2 zile inainte de pornirea efectiva a eliminarii sangelui menstrual, se poate produce o pre sangerare slaba si de scurta durata, fiindca dintr-un anumit motiv s-a produs un proces menstrual fractionat de desprindere partiala a endometrului. Durerile reclamate, mult prea intense reprezinta crampele musculare induse in muschii uterului de catre prostaglandina care in cazul tau este produsa de organism intr-o cantitate mai mare decat ar fi necesar. Multa sanatate! Poate iti va fi de folos/ajutor, urmatorul material : http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/crampele-menstruale_9866