| Floarteablbastra a întrebat:

Buna la toti din comunitatea TPU.

Aseara in timp ce faceam dragoste cu iubitul meu la un moment dat am inceput sa singerez, ceea ce niciodata nu mi s-a mai intimplat, dupa singerare nu am mai continuat, singerarea nu a durat mult, cam vreo 10-15 min. Dureri nu am avut si nici azi nimic nu ma doare. Ce poate fi si ce sa fac in continuare?

Mentionez ca am 19 ani.

12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Era pentru prima data cand ai facut dragoste cu iubitul?
Doar asa se explica acea sangerare, tu fiind virgina.
Daca nu erai la prima abaere, nu ar fi rau daca ai cere sa te vada un medic ginecolog si sa ii explici cu lux de amanunte ce ne-ai explicat si noua.
O seara bunahappy

| Floarteablbastra explică (pentru caramela):

Nu eram virgina, eu deja de 1 an am relatii cu el.

| caramela a răspuns (pentru Floarteablbastra):

Si mereu sangerezi la actul sexual? cel mai indicat ar fi sa te vada un medic
O seara bunahappy

| Floarteablbastra explică (pentru caramela):

Nu, aseara prima data am singerat.

| caramela a răspuns (pentru Floarteablbastra):

Poate se apropie CM? ultima data cand ai avut CM? poate ar fi bine sa faci un test de sarcina...

| Floarteablbastra explică (pentru caramela):

Mi s-a terminat ciclu cu 5 zile în urma
sarcina e exclusa deoarece iau contraceptive

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Floarteablbastra):

Cu atat devine si mai importanta consultatia ginecologica.Nu mai poatefi vorba de menstruatie iar folosirea de anticonceptionale are si rolul de reglare foarte precisa a activitatii hormonale si implicit a ciclului menstrual.Producerea aceastei sangerare in acest context este cu atat mai de neinteles.O femeie inteligenta si educata va apela la serviciile unui medic ginecolog cel putin o data pe an, sau ori de cate ori apar situatii deosebite in buna functionare a aparatului ei genital/reproductiv. Pa, pa.

| corbulalbrosu a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi cat mai urgent sa-ti faca o ecografie cu sonda transvaginala. NU este normala o astfel de sangerare pornita din "senin".

| Emilian65 a răspuns:

Sangerarea s-a produs, probabil in urma unui act sexual dur. Spune-i iubitului tau sa fie mai tandru cu tine, in timpul actului sexual.

| Floarteablbastra explică (pentru Emilian65):

Nu a fost dur, mereu e atent si tandru

| Alcyon a răspuns:

Mergi la medic. Orice sangerare anormala reprezinta un motiv de alarma.

| ridhimagupta a răspuns:

Te-a dizvirginat