| lavis a întrebat:

Sunt noua pe aici si as avea o intrebare. Pot lua aceleasi anticonceptionale pe care le am luat pentru ciclu neregulat si chisturi ovariene(diane 35) pentru prevenirea sarciniilor nedorite?

Răspuns Câştigător
| RXN a răspuns:

Daca ti-au fost recomandate de medic, inseamna ca se potrivesc organismului tau, deci te protejeaza si impotriva unei sarcini.

7 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Brutus90,
Ceea ce spui este total eronat! Nu îmi vine să cred că vorbeşti serios. AC previn o sarcină nedorită, nu distrug una propriu-zisă, deja dezvoltată. Este o mare diferenţă între AC şi pilula abortivă (numită şi pilula de a V-a zi). Plus de asta, faci o mare confuzie între avortul prin aspiraţie/chiuretaj şi avortul prin medicaţie (cu RU-486, numit şi Mifepristone).
Lavis,
Dacă ţi-au fost prescrise de medicul ginecolog, nu este nicio problemă.

| Aηηy a răspuns:

Si eu pentru chisturi ovariene iau Karissa dar sunt si pentru preveneriea sarcinii.

| HotChoclate a răspuns:

Da.Scrie si pe prescriptie, in mod obisnuit se foloseste in scopuri medicale dar previne si o sarcina nedorita.

| CapitanuSemafor a răspuns:

Daca te tine sufletul sa omori un posibil copil cu anticonceptionale. Avortul ia copilul, ii striveste capul si il arunca la gunoi, anticonceptionalele distrug celula de copil in care exista deja un copil, Cum o dai tot omori un copil. Sfatuiesc pe toata lumea sa nu ia anticonceptionale...dar in fine, cum credeti

| portocala7 a răspuns (pentru CapitanuSemafor):

Ce prostie...anticonceptionalele previn ovulatia si respectiv - nu "distrug celula de copil in care exista deja un copil"

| Ramonyka19 a răspuns:

Da da nu este nici o problema ca si eu am luat

| lavis explică:

Multumesc fetelor!