| Lauraaa16 a întrebat:

Am 18 ani si chiar as avea nevoie de niste sfaturi...Sunt cu prietenul meu de 2 ani acus in iunie ..si simt ca el nu e pentru mine adica mi-am dat seama ca avem gandiri diferite dar asta nu e de acum. cam de la 6 luni de cand eram impreuna mi-am dat seama adica cand l-am cunoscut era mai atent cu mine, mai elegant, era cu bun simt dar acum parca totul s-a destramat e fix pe dos ..nu puteam sa ma despart de el pentru simplu fapt ca nu mai are grija de el si nu mai e la fel..si plus ca a intervenit monotonia asta intre noi. ideea e ca acum chiar vreau sa pun stop pentru ca realizez ca nu pot face casa cu el ..si mama lui am impresia ca, cu mine vbeste frumos si pe la spate ..in fine poate mi se pare.cel mai mult ma supara la el ca nu e cu bun simt ..si nu e genul de persoana care o vreau langa mine. sper sa ma ajutati cu sfaturi.ce sa fac? cum sa ma despart de el? eu tin la el si mam obiusnuit cu el cum sa fac sa incerc sa ma indepartez de el? daca prieteni nu mai am tot din cauza lui ...Multumesc ca mi-ati citit "povestea". Chiar m-ar ajuta sfaturile voastre!

Răspuns Câştigător
| FastAndFurious a răspuns:

La 18 ani orice poveste de dragoste trebuie sa fie una frumoasa.
Tu descrii situatia de parca ai fi maritata de 10 ani macar si e rutina si lipsesc multe.
De ce sa stai asa aiurea cu el? Doar pentru ca te-ai obisnuit si ( mai) tii la el intr-o masura? Ti-e limpede vad ca aveti foarte putine in comun si ca tu astepti sa se poarte altfel iar el a uitat sau nu mai vrea sau nu-i mai pasa. Oricat de greu ti-ar fi, trebuie sa iei o hotarare si sa te tii de ea.
O vreme o sa insiste sa va impacati pentru ca esti " a lui". El insa nu-ti face bine si ce faci tu acum e doar asa, o amanare inutila.
Doare un pic dar trece, te asigur. Toate trec!

| Lauraaa16 explică (pentru FastAndFurious):

Stiu! Sa sti ca asa e. Multumesc! Stiu ca o sa insiste ..asa a facut la fiecare cearta ..venea la mine la usa ..si gandeste-te de fata cu familia mea nu puteam sal dau afara sau sai vorbesc urat...

| FastAndFurious a răspuns (pentru Lauraaa16):

Vorbeste si cu parintii tai sa te sustina incat sa nu-ti fie jena daca tipul insista si o sa iasa un pic de cearta. Nu te impaci cu el si gata! Doar sa te decizi si sa fii ferma.

| Lauraaa16 explică (pentru FastAndFurious):

Stii ce greu e? m-am obisnuit cu el ..si sa ma despart asa deodata de el fara motiv..nu prea pot..si in plus el e constient ca eu vreau asta si se comporta frumos.

| FastAndFurious a răspuns (pentru Lauraaa16):

Te " cumpara " acum, asta face. Ai grija ce vrei de fapt.

26 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Trebuie sa mentionez de la inceput ca ma regasesc putin in povestea ta si primul lucru care l-am observat este faptul ca esti destul de matura, gandesti foarte rational... poate prea rational.Cand iubesti cu adevarat nu mai poti fi atat de rationala, nu vreau sa zic c anul il iubesti dar dupa un anumit timp, lucrurile se schimba.E evident ca te-ai obisnuit cu el si iti va fi greu sa te desparti de el.Tot cam asa am stat si eu cu un baiat de pe la 15 ani pana pe la 18, a fost cea mai frumoasa poveste, dar cum aceasta este si varsta schimbarilor si oamneii se schimba.La fel nu mai avem nici eu prieteni din cauza lui si am incercat din rasputeri sa ma indepartez de el.Asa ca am reluat legatura cu o fosta colega,am inceput sa ies,am cunoscut alta lume, alti oameni si am reusit sa ma indepartez de el pentru ca imi facea rau chiar daca il iubeam enorm si probabil o sa il iubesc toata viata, dar nu era ce imi doream deoarece se schimba-se, iar el vroia alta viata, fara mine.Scuze daca te-am plictisit dar am incercat sa iti dau un exemplu, cam ce ai putea face in situatia ta.Normal ca la inceput era altfel mult mai atent, dar acum cand relatia voastra s-a stabilizat nu mai e atentia aceea de la inceput, desi nu e bine.Eu zic sa fi sincera cu el si sa ii zici ca incepi sa realtizezi ca nu va mai potriviti.

| Lauraaa16 explică (pentru Nextone):

Ai avut noroc ca ai gasit o prietena care sa-ti fie aproape si sa te faca sa uiti de probleme si relatii...eu nu prea am asa ceva. sper sa-mi fac si eu o prietena ..sa nu ma mai gandesc ...Mersi pentru sfat! :*

| simonamaria a răspuns:

Daca acum numai simti la fel ce va fi peste inca 2 ani? daca te simti incomod in relatie si ramai cu el doar pentru ca a e o relatie de mult timp e gresit.fa ce simti, o viata ai.asa ca daca vrei sa pui punct pune si ia-o de la capat.nu are rost sa stai intr-o relatie doar daca el are sentimente pentru ca s-ar putea sa suferitti amandoi.

| Lauraaa16 explică (pentru simonamaria):

Zimi cum sa o iau de la capat... daca eu stateam numai cu el in fiecare zi ...cu cine sa stau ..cum sa fac sa treaca timpu sa nu am timp sa ma gandesc nici o secunda la el. cum?

| simonamaria a răspuns (pentru Lauraaa16):

Asta e problema, nu trebuie sa depinzi de cineva. e normal ca acum sa vezi lucrurile asa si sa te doara, dar cu timpul trece.gaseste altceva de facut ocupa-ti timpul in asa fel incat sa numai simti aceeasi presiune.

| Zabbyel a răspuns:

Opa love struck ce am gasit aici love struck o fata mai pe interes dornica love strucklove struck de-o situatie financiara mai buna love struck decat iubirea love struck
Felicitarile mele happy scapa de el daca te incurca in a progresawinking spune-i ca nu mai vrei sa continuati relatia.iar prieteni care nu ii mai ai incearca sa-i recuperezihappy

| Lauraaa16 explică (pentru Zabbyel):

Nu stiu ce iti da tie de inteles ca as fi pe interes ..mai inteles gresit ..ideeea e ca nu gandim la fel, nu suntem pe aceeasi unda, avem caractere diferite ..ma gandesc ca poate e si de la diferenta de varsta ..cum sa-mi recuperez prietenii.tie ti-e usor sa vorbesti.

| Zabbyel a răspuns (pentru Lauraaa16):

Ai scris ca NU poti face "casa" cu el? ce se inteleg? happy
iar prieteni se recupereaza usor(zile ca ai realizat ca din cauza lui i-ai pierdut si acum nu iti convine asta)or sa te primeasca la loc ca prietena lorwinkingsi totul va fi mai diferit fara el love struck dar cu prieteni langa tine

| FastAndFurious a răspuns (pentru Zabbyel):

Bai, ai scris raspunsul asta stupid si fara logica cu povestea ei doar ca sa bagi emoticoanele?

| Lauraaa16 explică (pentru Zabbyel):

Am zis la figurat adica ..nu ma inteleg cu el, in sensu asta!

| Zabbyel a răspuns (pentru FastAndFurious):

Reject love strucklove struck

| Zabbyel a răspuns (pentru Lauraaa16):

Eschivezi acum la figurat laughing cand foamea intra in casa happy iubirea iese pe fereastra love strucklove struck

| Lauraaa16 explică (pentru Zabbyel):

In capul tau cred ca asa se intampla sigur! Nu e problema mea ca tu intelegi gresit si prost de altfel spus!

| Zabbyel a răspuns (pentru Lauraaa16):

Sa-ti cumpere un stix sau doresti un pachet smug(la "figurat") rolling on the floor

| Lauraaa16 explică (pentru Zabbyel):

Bunul simt la tine lipseste maxim!

| FastAndFurious a răspuns (pentru Zabbyel):

Esti cu capu', clar baietel. Nu-ti iese nimic la vanatoare, asa-i? tz tz

| BSwwatch a răspuns:

Nu vad un motiv pentru a continua relatia cu el,trebuie sa fi directa si coerenta cu el,explica-i cea ce ne-ai povestit si noua,motivele pentru care nu vrei sa mergi mai departe, tine cont ca la misloc este vorba de tine, de fericirea ta, cum poti fii atat de egoista cu tine?!, pentru ce faci toate astea? ...pentru nimic, nu ai nici macar o doza mica de satisfactie din partea lui.Nu incerca sa fi diplomata cu el, spune-i tot ce te apasa si pune-i punct relatiei, asta daca vrei sa simti ca esti adolescent si nu o femei care serbeaza nunta de argint, povestea te se regaseste de obicei in casnicii atinse de maturitate!

| Lauraaa16 explică:

Am uitat sa mentionez ca el are 23 ani

| h3r a răspuns (pentru Lauraaa16):

Iar tu?
Aș spune că dacă el te iubește, tu vrei aiurea să renunți.
Că este puțin schimbat în sensul că nu mai e galantul de la început, este normal...au trecut 2 ani.
Tu știi ce simți, ce îți demonstrează!
Dacă tu consideri că el nu este serios cu tine și te-a dat la o parte... atunci da, nu mai are rost.
Mai bine pleci acum, decât să mergi mai departe și să-ți pară rău când va pleca el.

| h3r a răspuns (pentru h3r):

Scuze, ai 18 ani.
Nu am băgat de seamă.

| Trista_Fetitza_1998 a răspuns:

Stai de vorba cu el explica-i cum sta treburile vezi ce zice si el dai putin timp sa vezi daca se schimba si daca vezi ca este tot asa lasa-l nu stau cu el iti pierzi timpu cu el cautati pe altcineva el nu te mai iubeste poate are pe altcineva... in dragoste daca nu este respec incredere si intelegere nu se face nimic doar o aventura aiurea

| Lauraaa16 explică (pentru Trista_Fetitza_1998):

M-am certat de miid e ori si i-am zis sa se schimbe ..prima zi se pirta frumos apoi iar aceeasi poveste... daca ii ziceam iar sa se schimbe si nu stiu ce zicea ca gata de acum vreau sa ma despart de el ca eu fac din adins sa ne despartim mca o fac intentionat ca eu stau cu el doar cand se poarta frumos cu mine ...de asta vreau sa pun stop pentru ca nu gandim pe aceeasi lungime de unda..nu are rost.