| mauitpetavan a întrebat:

Am si eu o problema, sau mai degraba o nelamurire.
Prietena mea are 16 ani, iar eu 18. Suntem impreuna de aproape 8 luni, iar parintii ei nu sunt nicidecum de acord cu relatia noastra. Am facut dragoste de multe ori, mentionez faptul ca fiind de acord si ea. Ceea ce ma nelinisteste pe mine e gandul ca: daca ar depune parintii ei plangere impotriva mea, as putea intra la corupere de minori? Sau daca dintr-o greseala ar ramane insarcinata, ce s-ar putea intampla? Sau daca as vrea sa fug cu ea, as avea probleme cu autoritatile? Funda. Multumesc

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Nu, nu patesti nimic. Totusi, parintii pot sa iti creeze ceva batai de cap.
Si oricum potrivit noului cod penal (cu care eu sincer NU sunt de acord) daca diferenta de varsta intre minor si partenerul sexual este mai mica de 3 ani, este ok si de la 15 ani se ia in calcul parerea minorului.

10 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Frate te-ai bagat in mare belea, e foarte delicata situatia, in locul tau daca stiam ca ai ei nu ma inghit m-as fi retras elegant din relatia aia deoarece la 18 ani nu imi arde de certuri cu parinti (am alte prioritati). da, sunt mari sanse sa te denunte la politie, mai ales daca nu te suporta. fa in asa fel incat sa te desparti de ea (mare greseala ca te-ai incurcat cu o minora) sa iti vezi de viata, esti tanar trebuie sa zbori din floare in floare si sa te pregatesti de studentie. vorbeste cu iubita ta si pune punct urgent relatiei, altfel vei avea o viata de cosmar. nici nu te gandi sa fugi cu ea ca altfel vei ajunge la parnaie

| Ade_Adelina_1995_DHoZ a răspuns (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Pai daca s-ar desparti de ea fara sa aiba dovezi ca nu a silit-o ea se va simti rau si trista si ar vrea sa ii faca rau si poate sa se duca la politie sa il denunte si atunci chiar a incurcat-o.

| neutrino a răspuns:

Fiind minora, nu ai voioe sa fugi cu ea, iar daca ea se razgandeste si zice ca nu a dorit sa faca sex cu tine, atunci poti avea mari probleme daca parintii ei te reclama. Asadar, momentan esti la mana ei.

| Emilian65 a răspuns:

Daca parintii depun plangere ca ai violat fata lor, te baga la corupere de minori si o poti incurca rau de tot.

| R0R0 a răspuns:

S-ar putea sa patesti ceva.
Ea e minora, dar daca marturiseste ca a fost partasa de bunavoie la actul sexual, atunci nu patesti nimic
Dar nu fugi cu ea. Poti face puscarie.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Ai avea mari probleme, intri la vreo 3-4 infractiuni penale.Asteapta pana creste, parerea mea. Daca chiar o iubesti lasi putin timp sa treaca

| Kriss96 a răspuns:

Atata timp cat ea are 16 si tu 18 poti fi tras la raspundere dar nu stiu in ce masura. Eu zic sa tineti relatia cat mai ascunsa pana face ea 18 si apoi nu o sa mai aveti probleme.

| Ade_Adelina_1995_DHoZ a răspuns:

Tu ai putea sa faci ceva ca sa iti acoperi spatele in caz daca parintii ei se duc sa te reclame sa ai o conversatie ceva in care ea isi da acordul ca vrea sa faca dragoste cu tine dar sa nu o silesti gen vrei sa faci sex cu mine sau altceva atunci esti mai sigur ca nu patesti nimic chiar daca ea se intoarce impotriva ta. Si incearca tu sa te protejezi mereu ca nu stii ce face ea daca se va proteja sau nu.
Funda?

| mauitpetavan explică:

Daca ea declara totul in favoarea mea, nu pot patii nimic, nu? Si lamuriti-ma cu faza cu insarcinatul.

| sofisis a răspuns (pentru mauitpetavan):

DAR ...pentru ca m-am referit strict la relatiile sexuale, cu fugitul cu ea e total alta problema. Asta se poate incadra la rapire si cu asta ai avea mult mai mult de furca.

| sofisis a răspuns (pentru mauitpetavan):

Nu, nu patesti nimic. Totusi, parintii pot sa iti creeze ceva batai de cap.
Si oricum potrivit noului cod penal (cu care eu sincer NU sunt de acord) daca diferenta de varsta intre minor si partenerul sexual este mai mica de 3 ani, este ok si de la 15 ani se ia in calcul parerea minorului.