| Ella_6563 a întrebat:

Sunt noua pe aici si as avea nevoie de ajutorul vostru intr-o mica problema.
De cateva luni am o relatie cu un baiat, o relatie la distanta. Inainte ne vedeam de mai multe ori pe saptamana dar acum ne vedem doar in weekend pentru ca eu astept bacul si nu prea am timp dat fiind faptul ca inca nu am terminat de invatat.
La inceputul relatiei noastre, el ma punea mereu pe primul loc, acum insa.parca ceva s-a schimbat si asta datorita prietenului sau cel mai bun de care si "soacra mea" ma roaga sa il scap. Nici ea si nici eu nu il vrem in preajma lui foarte mult timp. Nu as avea nimic impotriva daca ar sta cu el atunci cand este acasa dar chiar si atunci cand este cu mine acel baiat il tot cauta si il "provoaca" la o multime de chestii. Prietenul meu a ajuns sa ma minta ca sa poata petrece timp cu el si asta nu imi place deloc. Tin la el foarte mult si stiu ca si el tine la mine dar se pare ca asta nu este de ajuns incat sa-l desparta de acel baiat. Nu am nimic cu prietenul lui, chiar ne intelegeam bine intr-o perioada, dar parca prea exagereaza cu petrecutul timpului cu iubitul meu. Ce pot face ca sa-l indepartez pe iubitul meu macar putin de prietenul sau?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Esti departe si,din cauza ca nu petreceti mult timp impreuna,ai putea sa-i ceri,macar in timpul in care va vedeti,sa fie DOAR al tau.
Dupa bac(bafta multa),o sa fiti mai mult impreuna si atunci,vei putea sa te ocupi ceva mai eficient de problema asta.
Prietenul tau trebuie sa inteleaga ca intr-o relatie sunt doar DOI,oricat de bun prieten ii este baiatul respectiv,ai dreptul sa il tii departe de VOI.
Ca sa-l indepartezi de el,nu prea poti,dar,petrecand mai mult timp,tu cu el,o sa inceapa sa aiba alte preocupari, legate de tine, de data asta.
Succes.

6 răspunsuri:
| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

Incearca sa porti o dicutie serioasa cu prietenul tau in care sa-i explici ca te simti singura, ca nu mai este ca la inceput, ca simti ca v-ati racit. Spune`i ca esti de parere ca si prietenul lui a contribuit intr-un fel la distantarea voastra si ca, chiar daca il iubesti, ai fi in stare sa te desparti de el daca ceva nu se schimba in relatia voastra. Apoi poarta`te si tu mai rece cu el o perioada ca sa vada cum e.

| Ririru a răspuns:

Buna.

Personal sunt de parere ca a te vedea cu iubitul in weekend, e ok. Adica, asa ma vad si eu in timpul scolii. Mai ales ca ai bac-ul.

Eu zic sa vorbesti cu prietenul tau, sa-i explici ca te deranjeaza comportamentul lui fata de tine de la un timp! ( Nu trebuie sa dai toata vina pe amicul asta al lui. ). Apoi sa-i oferi niste exemple unde te-a dezamagit pentru ca s-a luat dupa prietenul lui, sa-i spui niste "faze rele" pe care le face din cauza lui. Cu calm si frumos.

Ii poti spune sa-si inchida mobilul cand e doar cu tine, iar dupa bac, o sa petreaca mai mult timp cu tine, se va gandi mai mult la tine decat la el.

Sper sa inteleaga. Bafta!

| emi29 a răspuns:

Stai putin, nu spun copii din ziua de azi ca prietenii sunt cei mai importanti, nu mai spun ei ca prieteni adevarati nu mai gasesti si nu te certi cu ei din cauza unui baiat sau a unei fete, bull sh#t. cine isi pune prietenii inaintea iubitei/iubitului, nu ii merita.

| ostea a răspuns:

Cel mai bine este să vorbești foarte serios cu prietenul tău deoarece o să-i dai posibilitatea să vadă aspectele ce le cam ignoră.

Dacă ține într-adevăr la tine o să facă tot posibilul să fie bine.

Numai bine!

| crisbebe a răspuns:

Impunei intr-un fel reguli si spune-i lui tot ce ne-ai zis noua ca nu ai nimic cu el dar trebuie sa o mai rareasca cu el macar atunci cand sunteti impreuna ca el o sa bage zanzanie intre voi si tu il iubesti prea mult ca sa va despartiti. spune-i asa si poate merge daca tine cu adevarat la tine

| Ella_6563 explică:

Multumesc pentru sfaturi desi momentan nu prea le pot pune in practica. Astea sunt chestii pe care nu le pot discuta cu el la telefon iar acum. a cam "refuzat" sa vina la mine sub pretextul ca are ceva treaba cu tatal sau insa adevaratul motiv a fost ca a iesit cu "Amicul" happy. Nu stiu cat timp o sa mai inghit chestiile astea, mai ales ca aseara mi-a vorbit ft urat la telefon si azi nu am vorbit deloc... sad