| Priscilla12 a întrebat:

Bună.

Voiam să vă întreb dacă este normal să-mi vină menstruația de două ori într-o lună. Mi-a venit la un interval de 12 zile, prima dată pe 6-8 în intervalul ăsta și următoarea în intervalul 18-21 și deja suntem în 17 și încă nu mi-a venit. Am întreținut relații sexuale, dar am fost protejată.

Răspuns Câştigător
| PaulaSPFGHJKL a răspuns:

Exista mai multe cauze care pot deregla menstruatia: tulburarile alimentare (bulimie/anorexie), dietele stricte, stresul si oboseala cronica si bineinteles, dereglarile hormonale.

7 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

Normal este să îţi vină o singură dată pe lună, dar nu ştiu să îţi spun care ar putea fi cauza problemei tale.

| Priscilla12 explică (pentru Necunoscut112):

Poate fi o dereglare hormonală?

| PaulaSPFGHJKL a răspuns:

Du te la un medic ginecolog pentru ca doar el poate sa ti rezolve problema. Oricum nu esti singura pentru ca li se intampla multor fete. P.S.:nu e de la sex

| Priscilla12 explică (pentru PaulaSPFGHJKL):

Eu ma gandeam si la posibilitatea unei sarcini, dar nu are cum intrucata fost protejati, ejacularea a avut loc in prezervativ, in afara vaginului, iar la petting, chit ca poate avea sperma de degete, se spala mereu cu sapun, si ne mai "jucam" dupa cateva ore, deci cred ca este exclusa sarcina.

Stresul poate fi de vina? Luna trecuta eram cu admiterea si eram intr-un stres continu. sa fie oare o cauza posibila?

| Priscilla12 explică (pentru PaulaSPFGHJKL):

Mulțumesc, la asta m-am gândit și eu. Am avut candida pe care am tratat-o, dar totuși nu am scăpat încă de acele secreții dense albicioase. Deci sarcina ar fi exclusă și după părerea ta?

| PaulaSPFGHJKL a răspuns (pentru Priscilla12):

Da, chiar nu cred ca esti insarcinata

| Priscilla12 explică (pentru PaulaSPFGHJKL):

Am făcut un test de sarcină. Deja am o săptămână de întârziere și a ieșit negativ. O să mai fac unul mâine de dimineață să fiu mai sigură.

| PaulaSPFGHJKL a răspuns (pentru Priscilla12):

Exista mai multe cauze care pot deregla menstruatia: tulburarile alimentare (bulimie/anorexie), dietele stricte, stresul si oboseala cronica si bineinteles, dereglarile hormonale.