| AnaMaria2008 a întrebat:

Vreau sa intreb ceva in legatura cu himenul. Acum un an jumate eram virgina,nu facusem niciodata sex si prietenul meu mi-a bagat degetul in vagin,m-a durut,dar nu mi-a curs sange deloc. Apoi am facut sex,m-a durut,dar tot nu mi-a curs sange, a doua oara am facut sex tot nu mi-a curs, a patra la fel si a sasea oara cand am facut sex mi-a curs foarte putin. Oare de ce? Am himenul elastic? Care este cauza nesangerarii?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU trebuie sa te ingrijorezi deloc. Himenul este de fapt o membrana/pielita care poate fi groasa, medie sau fina. De obicei in functie de grosimea respectivei membrane (insa nu neaparat) aceasta poate fi mai mult sau mai putin vascularizata/strabatuta de foarte multe sau putine vase de sange care la randul lor pot fi de la foarte groase la foarte fine. In functie de aceaste posibile tipuri de vascularizare, in momentul dezvirginarii va depinde atat cantitatea cat si intensitata sangerarii insa numai in cazul in care se produce DEFLORAREA.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa ai himen elastic. Sau pur si simplu sa fie prost vascularizat. Poti discuta despre asta cu ginecologul tau, in timpul unei consultatii uzuale (stii ca este obligatorie una in prima luna de la inceperea vietii sexuale si apoi minim una pe an, daca ti-ai inceput viata sexuala dupa 17 ani si jumatate si minim doua pe an daca ti-ai inceput viata sexuala inainte)

| corbulalbrosu a răspuns:

Conform descrierii tale, reiese ca himenul a fost afectat, lezat, sau rupt doar dupa intretinerea a mai multe contacte sexuale. Acest lucru denota faptul ca himenul/pielita respectiva a fost foarte elastica si acesta caracteristica, a permis largirea peste limita a perforatiei preexistente, probabil suficient de largi si astfel sa treaca penisul prin himen fara sa-l lezeze la primele penetrari. De asemenea sangerarea foarte slaba se datoreaza in mod sigur faptului ca himenul a fost foarte slab vascularizat. Multa sanatate!

| AnaMaria2008 explică (pentru corbulalbrosu):

Din ce cauza a fost prost vascularizat? Ar trebui sa mi fac griji?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AnaMaria2008):

NU trebuie sa te ingrijorezi deloc. Himenul este de fapt o membrana/pielita care poate fi groasa, medie sau fina. De obicei in functie de grosimea respectivei membrane (insa nu neaparat) aceasta poate fi mai mult sau mai putin vascularizata/strabatuta de foarte multe sau putine vase de sange care la randul lor pot fi de la foarte groase la foarte fine. In functie de aceaste posibile tipuri de vascularizare, in momentul dezvirginarii va depinde atat cantitatea cat si intensitata sangerarii insa numai in cazul in care se produce DEFLORAREA.

| Emilian65 a răspuns:

Cauza nesangerarii este ca ai himenul elastic.