| Beaaaaa111 a întrebat:

Am aproape 17 ani, iar acum 1 luna si jumatate mi-am inceput viata sexuala. Dupa aceea mi-a venit ciclul ( normal, ca de obicei), iar acum de curand am aflat ca am o infectie urinara\cistita, pe care am tratat-o cu antibiotic, aflamil, nospa(am fost la medic, desigur, atat medic de familie cat si ginecolog), si am terminat acest tratament.Pe langa acestea am luat si mai iau inca calciu, magneziu si fier, si am avut si candidoza, pentru care mi s-a prescris un ovul, pe care l-am folosit. Acum mai iau Gyniel, prescris tot de ginecologul la care am fost. Luna asta mi-a intarziat ciclul o saptamana si mi-a venit acum o zi, dar nu curge normal, am dureri menstruale, insa nu curge. Nu am patat nici macar un tampon intreg in aceste doua zile, sangele este foarte gros(ca un chist interminabil, elastic) si inchis la culoare, si iese numai daca merg la baie si ma "incordez", iar atunci curge cam cat o lingurita. Am dureri foarte mari tipice menstruatiei, dar simt o oarecare durere si in partea stanga, cam pe unde se localizeaza ovulul stang. Ce credeti ca ar putea fi? O sa merg si la un control ginecologic, dar pana apuc sa imi fac programare la un doctor bun mai dureaza. E chiar si o mica posibilitate sa fie vorba de o sarcina? ( mereu am facut-o protejat, insa sunt atat de ingrijorata incat nu stiu ce sa cred) sau ar putea fi o raceala jos? Acum aproximativ 2 saptamani mi s-a facut o ecografie si nu s-a vazut niciun chist sau nimic de genul. Multumesc.

9 răspunsuri:
| foxi a răspuns:

Sarcina nu este daca a fost protejat! Probabil o raceala.dar trebuie sa te vada un medic!

| mona a răspuns:

Sarcina nu cred ca este dar cred ca este vorba de o raceala, consulta alt ginecolog, tratamentul ce l-ai luat se pare ca nu a avut nici un efect

| cat a răspuns:

Ia un test de sarcina de la farmacie si rezolvi dilema in 10 minute. Urmeaza instructiunile de pe pachet si vei afla raspunsul (au o rata de de eroare de sub 1%).

| Beaaaaa111 explică (pentru cat):

Am facut unul acum 3 zile, si a iesit negativ, insa l-am facut pe la 7 seara si ma gandeam ca poate de aceea nu e asa bun raspunsul ( desi pe el scria ca poate fi folosit in oricare moment al zilei)

| cat a răspuns (pentru Beaaaaa111):

Atunci ar trebui sa fie OK. Daca mergi si la ginecolog o sa afli mai mult de cauzele care au determinat problemele care ti-au dat batai de cap. Oricum iti recomand sa folosesti prezervativul pentru prevenirea unei sarcini nedorite dar si pentru alte boli care le poti lua.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce aţi folosit ( corect ) prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), NU ai cum să rămâi însărcinată!

Poate fi vorba de o dereglare hormonală...
Oricum, situaţia NU este ( încă ) relevantă deoarece a trecut doar o zi de menstruaţie.
Iar întârzierea se poate datora cistitei respective.

Toate cele bune.

| MiruD a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata! S-ar putea sa fii racita, sau sa se fi dereglat organismul tau in totalitate. Medicul tau poate detecta ce ai.
Insanatosire grabnica!

| Beaaaaa111 explică (pentru MiruD):

Multumesc mult! happy

| gogul30 a răspuns:

Asa patesti daca te culci cu aurolacii laughing