| Anonima9301 a întrebat:

Am o problema care ma macina si caruia nu i-am gasit inca un raspuns. Dupa ce iubitul meu a ejaculat, a observat ca prezervativul era insa spart. Am intrat in panica, insa mi-am adus aminte ca imediat ce a terminat si a scos, am dat sa-l indepartez, in acel moment eu avand unghii lungi si ascutite. Ar fi putut sa se rupa in acest mod? A patit cineva asa?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea ca ruperea prezervativului sa se fi petrecut in acel mod stupid este destul de mica din acest motiv intrebarea principala care ar trebui sa-ti "macine" cu adevarat mintea ar fi aceea daca in momentul sexului erai fertila sau nu. Acest aspect ar trebui sa-l elucidezi deoarece se stie foarte precis ca poate patrunde in vaginul tau orice cantitate de sperma insa nu poti ramane insarcinata decat in cazul in care in acel moment esti in perioada fertila.In concluzie exista posibilitatea aparitiei unei sarcini insa fara a se putea face o apreciere procentuala. Probabilitatea de a se intampla acest lucru devine reala doar in cazul in care sexul a avut loc in perioada de ovulatie.

| Anonima9301 explică (pentru corbulalbrosu):

Am ciclul neregulat, insa eram in perioada fertila. Am luat Escapelle la aproximativ 2 ore dupa incident.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonima9301):

Pe ce considerent ai calculat ca erai in perioada fertila deoarece in cazul ciclurilor neregulate perioada fertila se poate determina doar teoretic insa cu o foarte mare marja de eroare.Folosirea unui contraceptiv intro astfel de situatie se admite insa trebuie sa fii constienta ca organismul tau este si va fi supus unui imens stres hormonal si pot apare efecte adverse uneori destul de intese pe o perioada de2-3 saptamani. Prin folosirea acelei pastile ai redus la maxim posibilitatea instalarii unei sarcini.Cel putin din aceasta privinta poti fi linistita. Multa sanatate.

| Bernardus a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dar ovulatia poate fi provocata si de orgasmul femeii, iar spermatozoizii pot ramane in trompele uterine cateva zile. Ia imediat o pilula de a doua zi si o sa fie bine

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este posibil sa se rupa in acel mod. Daca ai unghii lungi, nu atingi prezervativul, este una din primele reguli. Din doua motive: fiindca il poti rupe si fiindca sub unghiile lungi se gasesc intotdeauna bacterii, oua de larve, resturi de materii fecale de la tine si de la altii si te alegi cu o infectie daca le transferi pe prezervativ

| Emilian65 a răspuns:

Vezi, ca neatentia te costa. Altadata sa fii mai atenta, sa nu mai rupi prezervativul.