| didi123456 a întrebat:

Am si eu o problema. Am menstruatia de 33-34 de zile, pe data de 16 mai mi-a venit menstruatia in mod normal, m-a tinut 6 zile. Am avut contact sexual neprotejat cu ejaculare afara in ultima zi a menstruatiei (22 mai), pe 27 si pe 29. Ieri, pe 3 iunie, am gasit o scurgere maronie amestecata cu putin mucus, astazi cateva picaturi se sange. Nu am alte simptome, nimic neobisnuit. Precizez ca in ulta luna am fost si foarte stresata, nu am mai mancat si am scazut in greutate. Pana la urmatoarea menstruatie mai sunt in jur de 15 zile, dupa calculele mele acum sunt in perioada fertila, si azi sau maine ar trebui sa am ovulatia. Ultimul contact a fost pe 29 mai, cu ejaculare in exterior iar perioada fertila ar fi trebuit sa inceapa pe 31.
Am vorbit si cu partenerul si el este foarte sigur ca nu s-a intamplat nimic, ca a avut grija. Dar eu nu stiu ce sa zic.
Care ar putea fi cauzele acelei scurgeri? Am citit pe internet despre sangerarea de implantare dar este ultimul lucru la care vreau sa ma gandesc. Ajutati-ma va rog, nu stiu ce sa fac si sunt foarte speriata.

Multumesc :*

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este REGULAT (asa cum afirmi in intrebare) rezulta ca menstruatia urmatoare ar urma sa se produca in data de 17 sau 18 iunie. In acest caz ovulatia ar urma sa aiba loc in data de 3 sau 4 iunie (adica azi) in concluzie perioada fertila a actualului ciclu menstrual s-a situat in perioada 30 mai - 06(07) iunie. In aceasta situatie asa cum ai presupus si tu, probabilitatea de a se forma o sarcina se poate aprecia ca fiind foarte mica deoarece sexul din data de 29 mai a fost intretinut intr-un moment situat in afara perioadei fertile si partenerul este ferm convins ca a reusit sa-si contoleze perfect ejacularea. Scurgerea cu aspect mucilaginos de care amintesti, apare/se formeaza cu 3-4 zile inainte de data de ovulatie si este un proces fiziologic cat se poate de normal deoarece reprezinta asa numitul MUCUS CERVICAL care este produs de colul uterin si are un rol important/hotarator in procreere, deoarece subtiaza mucusul vaginal care in mod normal este destul de vascos, precum si sperma si astfel se faciliteaza trecerea spermatozoizilor din vagin in uter. Nidatia reprezinta implantarea ovulului fecundat in masa ENDOMETRULUI adica a captuselii peretelui intern al uterului. In momentru implantarii/strapungerii endometrului se poate leza un vas de sange si din acest motiv sa apara o sangerare formta din cateva (2-3)picaturi de sange. Insa nu stii corect monentul in carese poate produce nidatia si anume ca acest proces se poate intampla DOAR dupa trecerea unei perioade cuprinse intre 8 si 12 zile dupa momentul producerii fecundarii ovulului. In consecinta sangerarea de nidatie se poate produce/sa apare NUMAI cu 2-4 zile inainte de data calculata a menstruatiei. Multa sanatate!

1 răspuns:
| doiaruxxx a răspuns:

Du-te la un ginecolog el este cel mai in masura sa iti spuna ce ai ....nu te lua dupa ce scrie pe net si du-te la ginecolog pentru un control